Maturski, Seminarski , Maturalni i diplomski radovi iz ekonomije: menadzment, marketing, finansija, elektronskog poslovanja, internet tehnologija, biznis planovi, makroekonomija, mikroekonomija, preduzetnistvo, upravljanje ljudskim resursima, carine i porezi.
Perikle (starogrč. Περικλής, od grčkih reči περί i κλέος što znači „okružen slavom“, rođen oko 495. p. n. e., umro 429. p. n. e.), bio je starogrčki političar, govornik i vojskovođa iz V veka p. n. e. (poznatog još i kao Zlatni vek), a naročito značajan za period između Grčko-persijskih ratova i Peloponeskog rata. Vreme njegove vladavine (461. p. n. e. — 429. p. n. e.), u istoriji je dobilo ime Periklovo doba, takođe Zlatni vek, jer je u doba njegove vladavine Atina bila na vrhuncu svoje moći.
Perikle se rodio u demi Holargos severno od Atine oko 495. p. n. e. Njegov otac, Ksantip, bio je poznati atinski političar i vojskovođa s početka 5. veka p. n. e., poznat i po tome što je doprineo u osuđivanju Miltijada zbog neuspele vojne intervencije na ostrvo Paros 489. p. n. e.. Ksantip je bio proteran iz Atine, 485. p. n. e., ali pet godina kasnije se vratio u Atinu i na čelu atinske vojske izvojevao pobedu nad Persijancima u bici kod Mikale, avgusta 479. p. n. e.. Periklova majka zvala se Agarista i bila je član slavne ali kontroverzne atinske aristokratske porodice Alkmeonida. Agaristin čukudeda je bio tiranin iz Sikiona, Klisten, kao i kasnije njen ujak, koji se takođe zvao Klisten, bio je reformator atinskog političkog sistema i jedan od glavnih osnivača atinske demokratije. Otac Istorije, Herodot, koji je živeo u isto vreme kad i Perikle, kao i istoričar Plutarh iz Heroneje, kažu da je njegova majka, Agarista, nekoliko dana pre Periklovog rođenja, sanjala da je rodila lava. Jedno od tumačenje te anegdote je da lav znači moć i slavu, međutim, priča može biti i aluzija na navodno čudan oblik Periklove glave, glavne mete komičara tog vremena. U prilog ovoj tvrdnji navodi se i činjenica da je Perikle na svim bistama bio prikazivan s šlemom na glavi, međutim, šlem je samo bio simbol njegovog vojničkog čina, stratega...
Rad na jačanju Atine-početak zlatnog doba
Perikle je iskoristio pobedu Grka nad Persijancima, kao i jačanje atinske mornarice i transformisao Delski savez u Atinsku pomorsku državu, a samu Atinu je doveo do najveće moći i slave u njenoj dotadašnjoj istoriji. Za stratega Atine biran je 14 puta uzastopno, što nikome do tada nije uspelo. Na vojničkom planu, Periklovi vojni pohodi imali su kao glavni cilj očuvanje strateških interesa Atine i njeno jačanje, kako na kopnu, tako i na moru. Glavnu podršku u pohodima davala mu je moćna atinska mornarica koja je počela da jača još od vremena Temistokla i Kimona, sina atinskog vojskovođe i junaka Miltijada. Perikle je bio na čelu Atine sve do 429. p. n. e, druge godine Peloponeskog rata, kada je preminuo kao žrtva epidemije koja je tada pogodila Atinu.
Prava politička karijera za Perikla počinje oko 463. p. n. e., kada je učestvovao u procesu protiv Kimona, sina vojskovođe Miltijada i lidera konzervativne stranke. Kimon je uspeo 471. godine p. n. e uspeo da ostrakuje bivšeg lidera demokratske stranke, slavnog admirala Temistokla, koji je izvršio samubistvo u Persiji, i tako zauzme vrhunski politički položaj u Atini. Kimon je bio optužen za zapostavljanje atinskih interesa u Makedoniji, kao i za prospartanske stavove kao i veliku sramotu koju su Spartanci naneli Atinjanima u Trećem mesinskom ratu. Naime Kimon je, u želji da pomogne Spartancima da uguše ustanak helota. Kada je Kimon stigao do tvđave Itomi na Peloponezu, Spartanci su ga ponizili rekavši mu da njegova pomoć nije potrebna....
Sadržaj :
UVOD 3
1.1 Rad na jačanju Atine-početak zlatnog doba 4
1.2 Pripreme za Peloponeski rat 6
1.3 Periklovo zlatno doba 9
1.4 Rekontrukcija Akropolja-umetnički vrhunac Periklovog doba 11
1.5 Delski savez i Samski rat 13
1.6 Periklova ličnost 14
1.7 Turkidid o Perikleovom dobu 16
ZAKLJUČAK 23
LITERATURA 25