Maturski, Seminarski , Maturalni i diplomski radovi iz ekonomije: menadzment, marketing, finansija, elektronskog poslovanja, internet tehnologija, biznis planovi, makroekonomija, mikroekonomija, preduzetnistvo, upravljanje ljudskim resursima, carine i porezi.
Za dvadeset prvi vek se kaže da je " vek turizma" u kojem je turizam "prerastao" iz znatiželje i zabave bogatih u masovnu ljudsku potrebu.
U turizmu je čovek subjekt i objekt, pokretač, cilj i predmet turističke aktivnosti, onaj koji radi i za koga se radi. Turizam zato zahteva vrlo složen interdisciplinaran pristup u istraživanju turističkih potreba i realizaciji turističkih programa, kojima treba zadovoljiti iskazane potrebe.
Istraživati turizam, istraživati čoveka, gosta i domaćina, stalno i privremeno prebivalište i živi objekt turizma - turista, nemoguće je bez brojnih znanosti kao što su sociologija, psihologija, antropologija, medicina, geografija, ekologija, pravo, marketing, arhitektura, građevinarstvo, ekonomija i drugo.
Turizam je izuzetno atraktivna, ali i složena i odgovorna ljudska aktivnost, zato što se radi o odnosu čoveka prema čoveku "licem u lice". Nepažnja, nemar, neodgovornost izvršitelja i domaćina u najširem smislu reči kao posledicu može imati nezadovoljstvo turista, njegovo razočarenje i odluku: nikad više u tu agenciju, u to mesto ili još gore, nikad više u tu zemlju.
Čovek danas putuje da bi se kretao, razgledao, odmarao, opuštao, upoznavao, zabavljao, rekreirao, družio, bio zdraviji, radi želje za prestižem, statusom, slavom, važnošću, dostojanstvom, nezavisnošću, slobodom, poštovanjem, da bi zadovoljio potrebu za istraživanjem, znanjem i razumevanjem, za lepotom i drugim.
Turističke agencije kreiraju (stvaraju) nove turističke aranžmane, kao nove turističke proizvode. Nova funkcija turističke agencije, kao kreatora turističkih aranžmana, daje im novu ulogu "proizvođača" u turizmu.
Širenje turističkih potreba i potražnje izaziva i omogućuje kreiranje širokog asortimana turističkih aranžmana i podelu - specijalizaciju turističkih agencija.
Turizam je, s preko 650 miliona turista i s udelom od 11% u svetskom društvenom proizvodu, u 1999. postao "najveća svetska industrija". Turizam je postao fenomen 20 veka, koje se zato i zove "vekom turizma".
"Zarazio"je savremenog čoveka i postao je njegova primarna potreba. Turistima omogućava odmor, zadovoljstvo, užitak, a domaćinima turizam pruža zaposlenje, platu, veći standard i korištenje civilizacijskih dostiguća.
Značenje marketinga u poslovanju turističke agencije i turoperatora proizlazi iz činjenica:
a) da marketing predstavlja umeće o razmeni, a
b) da turističke agencije svoje aktivnosti realiziraju u fazi razmene.
"Kao i druga tržišta robe i usluga, i savremeno turističko tržište karakterise dominacija potrošača te vrlo jaka konkurencija. Zato se od turističkih "proizvođača" danas traži da: (1) stalno inoviraju ponudu, (2) poboljšavaju kvalitet proizvoda, (3) formiraju cenu skladno dugoročnoj tržišnoj politici proizvoda, (4) stalno osavremenjuju prodaju i (5) kreativno tržišno komuniciraju.''
To nas upućuje na sve nužniju primenu marketinga u poslovanju turističkih agencija i turoperatora. U centru marketinške strategije je turist -potrošač, njegove želje i potrebe. U 21. veku moguće je očekivati da će želje i potrebe turista i konkurencija još više određivati razvoj turističke ponude svake zemlje, regije, mesta i preduzeća.
DEFINISANJE TURISTIČKIH AGENCIJA
- Turističke agencije su odigrale prvorazrednu ulogu u procesu pretvaranja turizma u masovni fenomen. One su to postigle smanjenjem cena turističkih usluga i povećanjem njihovog kvaliteta.
- Potražnja za turističkim uslugama je prostorno odvojena od turističke ponude. Ako se ovome doda i to da je potražnja za putovanjima umanjena u smislu postojanja velikog broja njenih nosioca i da u procesu zadovoljenja potreba domaćih i stranih turista ucestvuje veliki broj raznih delatnosti, onda se može sagledati značaj povecanja turističke tražnje i ponude.....
Sadržaj
UVOD 2
1.DEFINISANJE TURISTIČKIH AGENCIJA 4
2. SADRŽAJ DELATNOSTI TURISTIČKIH AGENCIJA 6
2.1. Usluge putovanja i boravka turista 7
2.2. Paušalna putovanja 7
3. DEFINISANJE MESTA l ULOGE TURISTIČKIH AGENCIJA I TUROPERATORA NA TURISTIČKOM TRŽIŠTU 9
3.1. Definiranje posrednika na turističkom tržištu 9
3.2. Ekonomski i pravni status turističke agencije 12
3.3. Funkcionalne razlike između turističke agencije i turoperatora 15
4. Poslovi turističke agencije kao posrednika i organizatora na turističkom tržištu 16
4.1. Posredovanje turističke agencije 16
4.1.1. Posredovanje turističke agencije u prodaji putnih karata 17
4.1.2 Posredovanje turističke agencije u pribavljanju ostalih usluga na zahtev klijenata 18
4.1.3 Posredovanje turističke agencije u prodaji aranžmana za račun turoperatora 19
4.1.4. Posredovanje turističke agencije u kreiranju usluga po narudžbi klijenata 20
4.2 Turistički aranžman kao vlastiti proizvod turističke agencije 22
5.Zaključak 26
Literatura ……………………………………………………………………..31