Maturski, seminarski i diplomski radovi iz marketinga.
Športski marketing ili marketing kao poslovna funkcija športske organizacije, predstavlja prvenstveno ekonomski proces povezivanja proizvodnje (športske organizacije sa športašima i trenerima) i potrošnje (športska i druga javnost). Klasična definicije marketinga se ne bi mogla u potpunosti odnositi i na športski marketing, s obzirom da većina neprofitnih organizacija proizvodi pretežno usluge a ne dobra. Međutim, iako se športske organizacije pretežno bave uslugama, jednim dijelom njihova djelatnost odnosi se na razmjenu roba (športska oprema, rekviziti i dr..), Kao i materijalizovanjem koje stvaraju klubovi i sami športaši. Polazeći od toga da su športski proizvođači športaši, a potrošači športskih resursa športska i druga javnost, analiza športskog proizvoda, kao jednog od čimbenika ponude športa (športskoj javnosti kao tržištu), ukazuje da je on u svojoj osnovi športski rezultat. Športski događaji ili športska natjecanja na kojima se ostvaruju športski proizvodi, pobuđuje veliko zanimanje u športskoj javnosti i stoga je jedan od najpozicioranijih športskih proizvoda i potencijal za stvaranje profita marketinškom akcijom. Ako je cilj športske organizacije u marketingu orijentacija ka tržištu, odnosno da se proizvodi u portu usmjere ka širokoj potrošačkoj populaciji, onda je povratna veza veoma značajna da informacije iz tržišta utječu na način organiziranja marketinga.
Definiranje športskog marketinga
Športski marketing se može podijeliti na dvije kategorije:
- Marketing športova (marketing športskih događaja i opreme za posjetitelje i sudionike)
- Marketing sa športovima (promocija nešportskih proizvoda na športskim događajima i korištenje športaša da promoviraju športske proizvode).
Rani začeci športskog marketinga datiraju od starog Rima, kada su crkveni velikodostojnici sponzorirali gladijatorske igre. Moderno športsko sponzorstvo se javlja u pedesetim godinama dvadesetog stoljeća, sa sponzoriranjem prvog predsedničkog fitness programa. Značaj športskog marketinga raste 1971. godine, kada vlada SAD-a zabranjuje reklamiranja cigareta na radiju i televiziji. 1984. godine Olimpijske igre u Los Angelesu omogućavaju najveći porast športskog marketinga, usmeravajući atletiku u sponzorirani biznis.
Športski marketing predstavlja danas veliku i rastuću industriju, u kojoj se ugovori sklapaju u milijunima i milijardama dolara. Marketing prolazi kroz snažnu transformaciju, od masovnog ka individualiziranom marketingu. Razvoj industrijskog marketinga ranije, i uslužnog marketinga u skorije vrijeme, stvorili su uvjete za razvoj relationship marketinga.
• Tržište klijenata (sadašnji i budući športaši, navijači, simpatizeri, korisnici športskih usluga, potrošači športske opreme, masmediji, znanstvenici, športska javnost i dr.), Tržište sponzora i donatora (pretežno profitne organizacije iz biznisa).
• Športski marketing čine sve aktivnosti dizajniranih da zadovolje potrebe i želje športskih potrošača kroz proces razmjene.
• Športski marketing obuhvaća marketing:
- Proizvoda (opreme, odjeće i obuće)
- Usluga (kao što su vješto poruke ili članstvo kluba)
- Entiteta (kao što su lige, timovi ili pojedinci)
• Posebno značajno područje u okviru športskog marketinga predstavlja ponašanje potrošača.
Problemi marketinga u športu
Športski marketari se danas suočavaju sa velikim brojem problema među kojima su najznačajniji:
- Definiranje ciljnog tržišta i karakteristika tog tržišta.
- Pronalaženje načina nastupanja na njima.
- Kako motivirati potrošače da kupuju proizvode.
- U koje vrijeme lansirati advertajzing kompanije tako da se podudara s ciklusima kupovanja?
- Koliko često oglašavati kako bi željeli da poboljšate učinkovitost?
- Koji je najuspješniji način za praćenje potrošačke satisfakcije, potreba, želja, očekivanja?
- Koji je najuspješniji način za praćenje snaga u marketing okruženju?
Odgovori na ova pitanja se dobivaju na bazi osam međusobno povezanih koraka: definiranje proizvoda, identifikacija ciljnih tržišta, tržišno pozicioniranje, analiza marketing okruženja, analiza diferencijalnih prednosti, planiranje marketing miks, ostvarivanje razmjene i praćenje marketing okruženja.
Elemetni Športskog marketing miks
Elementi športskog marketing miks, pojavljuju se u modelu 5P `s:
- Proizvod (razvoj i pozicioniranje)
- Cijena
- Mjesto (ili distribucija proizvoda)
- Promocija (osobna prodaja, advertajzing, specjalni događaji)
- Odnosi s javnošću (što se može tretirati kao odvojeno P)
Proizvod
Športski proizvod predstavlja ključni element marketing miks. Cijene športskog proizvoda značajno utječu na njegovu raspoloživost. Imidž športskog objekta (facility) utječe na percepciju kvalitete športskog proizvoda. Športski proizvod definira medije kroz koje će biti saopštavan promocioni miks.
Cijena
Cijena kao elemenat marketing miks može biti najlakše promijenjena, na pojedinim tržištima, jedno je od najuspješnijih sredstava, vrlo je uočljiva, promjene se mogu lako priopćiti, nikad nije daleko od svijesti potrošača. Prilikom formiranja cijena treba voditi računa o svim relevantnim čimbenicima.
Promocija
Promocija predstavlja sveobuhvatnu kategoriju za brojne aktivnosti koje su dizajnirane da stimuliraju interes potrošača za proizvod, stvoriti svijest o njemu i da podstaknu samu kupovinu proizvoda. Obuhvaća sljedeće forme marketinga: advertajzng, osobnu prodaju i unaprjeđenje prodaje.
Odnosi s javnošću
Odnosi s javnošću imaju za cilj stvaranje što povoljnijeg imidža.
Sponzoriranje ima za cilj povećanje svjesnosti marke i da se uspostavi, ojača ili promijeni imidž.
Distribucija
Distribucija športskog proizvoda kroz medije i športske objekte izuzetno je bitna za stvaranje slike o samom proizvodu.