Vesnica
Posting Freak
    
Poruka: 2,567
Pridružen: May 2010
|
Logaritamske jednacine i nejednacine
Maturski, seminarski i diplomski radovi iz matematike.
Jost Birgi, švajcarski proizvođač satova je prvi primetio logaritme. Metod prirodnog logaritma je prvi predložio 1614 Džon Neper u svojoj knjizi Mirifici Logarithmorum Canonis Descriptio. Ovaj metod je doprineo u napretku nauke, a posebno astronomije čineći neke teške računice mogućim. Sve do upotrebe računara u nauci, ovaj metod je korišćen u svim granama praktične matematike. Pored svoje upotrebe u računicama, logaritmi su popunili važno mesto u višoj, teoretskoj matematici.
U početku, Neper je logaritme zvao "veštačkim brojevima", a antilogaritme "prirodnim brojevima". Kasnije, Neper je formirao reč logaritam, zvučnu kovanicu koja je trebala da označi odnos: λoγoς (logos) i αριθμoς (arithmos) što predstavlja broj. Termin antilogaritam je uveden pred kraj 17. veka i, iako se nikada nije preterano koristio u matematici, postojao je u tablicama dok nije izašao iz upotrebe.
Matematika (grčki μαθηματική, „učenje“, „učenju pripadajuće“; od starogrčkog glagola μανθάνω, manthánō, „učim“), je nauka koja je nastala izučavanjem figura i računanjem s brojevima. Ne postoji opšteprihvaćena definicija matematike - u današnje vreme bi matematika mogla da se opiše kao nauka koja proučava strukture koje sama stvara ili koje potiču iz drugih nauka (najčešće fizike, ali i iz drugih prirodnih i društvenih nauka) i opisuje osobine tih struktura.
2 LOGARITMASKE JEDNAČINE
Logaritamske jednačine su jednačine kod kojih se nepoznata nalazi i pod znakom logaritma,npr.
, ,
Osobine ovih jednačina vezane su za karakteristike logaritamske funkcije,a to se pre svega odnosi na oblast definisanosti funkcije.
def. za {b(x)>0
{a(x)>0 a(x) ≠1
Prilikom resavanja logaritamske jednacine,potrebno je utvrditi oblasti definisanosti svih izraza koji se u njoj javljaju,a potom rešavamo jednačinu ali pod predpostavkom da se nepoznata nalazi u unapred određjenom intervalu.Primenom osobina logaritamske funkcije jednačinu svodimo na sto jednostavniji oblik,npr.
• Prvu jednacinu rešavamo primenom definicije logaritma.Ako je b>0, b≠1, a (x)>0, onda je:
=c a(x)=
pri čemu je uslov definisanosti a(x)>0 ispunjen čim je a(x)=
• U drugom slucaju primenjujemo osobinu da je logaritamska funkcija 1-1,pa je ona, uz uslov definisanosti,ekvivalentna jednačini:
a(x)=c(x)
Ako je a(x)>0 iz te jednačine sledi c(x)>0.Ako je b(x)>0, b≠1,onda je a(x)=c(x),i a(x)>0.
1 UVOD 3
2 LOGARITMASKE JEDNAČINE 4
3 LOGARITAMSKE NEJEDNAČINE 9
4 ZAKLJUČAK 14
5 LITERATURA 16
5.1 Web izvori 16
PORUČITE RAD NA OVOM LINKU >>>
SEMINARSKI
maturski radovi seminarski radovi maturski seminarski maturski rad diplomski seminarski rad diplomski rad lektire maturalna radnja maturalni radovi skripte maturski radovi diplomski radovi izrada radova vesti studenti magistarski maturanti tutorijali referati lektire download citaonica master masteri master rad master radovi radovi seminarske seminarski seminarski rad seminarski radovi kvalitet kvalitetni fakultet fakulteti skola skole skolovanje titula univerzitet magistarski radovi
LAJKUJTE, POZOVITE 5 PRIJATELJA I OSTVARITE POPUST
|
|
08:47 PM |
|