Maturski, Seminarski , Maturalni i diplomski radovi iz ekonomije: menadzment, marketing, finansija, elektronskog poslovanja, internet tehnologija, biznis planovi, makroekonomija, mikroekonomija, preduzetnistvo, upravljanje ljudskim resursima, carine i porezi.
Prihodi države koji se mogu prikupljati iz: poreza, doprinosa, carina, pristojbi (taksi), naknada i javnog duga. U stranoj terminologiji kao sinonim za prihode najčešće se koristi naziv porez. Glavne karakteristike javnih prihoda su: svi služe za podmirenja javnih potreba, tj. državnih rashoda (javnih rashoda), svi se ubiru u novcu, ubiru se redovno (godišnje ili u nekom drugom intervalu), plaćanje ne dovodi u pitanje postojeću imovinu (izuzetno, realni porez na imovinu).
Originarni ili izvorni javni prihodi su prihodi koje država ostvaruje svojom ekonomskom aktivnošću na tržištu, na kojem ravnopravno nastupa s drugim privrednim subjektima ili po osnovu prava vlasništva. Zbog toga su prihodi privatnopravnog karaktera. To su prihodi od državne imovine, dobit javnih preduzeća u državnoj svojini, prihodi ostvareni od prodaje dobara i usluga, i slično. Derivatni ili izvedeni prihodi do kojih država dolazi po osnovu svoje poreske vlasti, odnosno po osnovu poreskog suvereniteta. Derivatni javni prihodi su javnopravnog karaktera, a po načinu na koji se obezbjeđuju, mogu se razgraničiti na dvije vrste: dažbinski (fiskalni) javni prihodi, koji se obezbjeđuju neposrednim nametanjem javne dažbibne fizičkim i pravnim licima (porezi, takse, naknade i doprinosi) i nedažbinski (nefiskalni) javni prihodi, koji se obezbjeđuju posrednim nametanjem od strane države (novčane kazne, eksproprijacija, obavezni zajam, i sl)...
POJAM I PRIRODA JAVNIH PRIHODA
Pod javnim ili društvenim prihodima podrazumevamo sva ona novčana sredstva koja služe društvenoj zajednici za podmirenje( pokriće ) javnih ili društvenih rashoda.
Prema tome, da bi organi društveno-političkih zajednica mogli da funkcionišu i da obavljaju svoje funkcije oni moraju da raspolažu određenim novčanim sredstvima-prihodima.
Dok su se ranije ovi prihodi javljali u naturalnom obliku dotle se oni u savremenoj privredi, gde vladaju robno-novčani odnosi, javljaju isključivo u novcu.Država, kao i ostale društveno-političke zajednice, mogu da ostvare svoje prihode na razne načine.To zavisi u velikoj meri od produkcionih odnosa prema kojima se određuje i karakter janih prihoda...
SADRŽAJ
1 UVOD - 2 -
2 POJAM I PRIRODA JAVNIH PRIHODA - 3 -
2.1 Porezi - 4 -
3 KLASIFIKACIJA I POJAM JAVNIH PRIHODA - 5 -
3.1 Pojam i karakter javnih prihoda - 5 -
3.2 Podela i klasifikacija javnih prihoda - 6 -
3.2.1 Derivatni javni prihodi - 6 -
3.2.2 Originarni javni prihodi - 7 -
4 VANREDNI JAVNI PRIHODI - 10 -
4.1 Principi vanrednih javnih prihoda - 10 -
4.2 Zajam kao vanredni javni prihod - 12 -
4.3 Doprinosi kao vanredni javni prihodi - 13 -
5 ZAKLJUČAK - 14 -
6 LITERATURA - 15 -