Dzemala
Posting Freak
    
Poruka: 8,277
Pridružen: May 2010
|
Uticaj Renea Dekarta na razvoj matematike - ij
Maturski, Seminarski , Maturalni i diplomski radovi iz ekonomije: menadžment, marketing, finansija, elektronskog poslovanja, internet tehnologija, biznis planovi, makroekonomija, mikroekonomija, preduzetništvo, upravljanje ljudskim resursima, carine i porezi.
UVOD – kratak pregled razvoja matematike pre Dekarta
Ne zna se baš tačno kada su se pojavila prva matematička saznanja, ali se pouzdano zna da su razne matematičke, a posebno geometrijske činjenice bile poznate u starim civilizacijama, kao što su: sumjerska, egipatska, indijska. Osnovni podstrek za upoznavanje osobina geometrijskih likova sasvim sigurno leži u potrebi za njihovim primjenama. Herodot, na primjer, piše da je geometrija nastala u Egiptu zbog stalne potrebe za mjerenjem granice zemljišta posle poplave, jer je izlivena voda Nila brisala granične znake.
Stari Grci, preuzimajući matematička saznanja od Vavilonaca (naslednika Sumjera) i Egipćana, nisu ih samo širili, već su pristupili i sistematizaciji već poznatih tvrđenja, i u vezi sa tim, opredelili se za deduktivni metod. Naime, nisu prihvatili neku matematičku zakonitost (ma kako bila očigledna), ako nije dokazana.
Za osnivače geometrije, kao deduktivne nauke (a ne prostog zemljomjerstva, što reč geometrija znači), smatraju se Tales (ako 624-550 pre nove ere) i Pitagora (oko 582-510 pre nove ere). Obojica su putovali po Egiptu i Vavilonu, a zatim osnovali svoje škole u grčkim kolonijama, Tales u Miletu (Mala Azija), a Pitagora u Krotonu (Južna Italija). Trgovac po struci, Tales je prvi počeo da dokazuje razna geometrijska tvrđenja među kojima se istuču:
1. Prečnik kruga dijeli krug na dva jednaka dijela;
2. Uglovi na osnovici jednakokrakog trougla su jednaki;
3. Kada se dvije prave sijeku, naizmenični uglovi su jednaki;
4. Periferijski ugao nad prečnikom kruga je prav;
5. Stranice sličnih trouglova su proporcionalne;
6. Dva truogla su podudarna ako su jedna stranica i na njoj nalegli uglovi jednog trougla jednaki sa odgovarajućom stranicom i odgovarajućim uglovima drugog trougla...
Sadržaj :
UVOD – kratak pregled razvoja matematike pre Dekarta 3
1 Rene Dekart – život, delo, filozofija 6
2 Dekart kao matematičar – “Geomatrija” 8
2.1 Problemi koje Dekart razmatra u "Geometriji" 8
2.2 Šta je Dekart izumeo? 11
2.3 Posledice Dekartove metode 12
ZAKLJUČAK 16
LITERATURA 18
PORUČITE RAD NA OVOM LINKU >>>
SEMINARSKI
maturski radovi seminarski radovi maturski seminarski maturski rad diplomski seminarski rad diplomski rad lektire maturalna radnja maturalni radovi skripte maturski radovi diplomski radovi izrada radova vesti studenti magistarski maturanti tutorijali referati lektire download citaonica master masteri master rad master radovi radovi seminarske seminarski seminarski rad seminarski radovi kvalitet kvalitetni fakultet fakulteti skola skole skolovanje titula univerzitet magistarski radovi
LAJKUJTE, POZOVITE 5 PRIJATELJA I OSTVARITE POPUST
|
|
12:39 PM |
|