Osvrt na nobelovce Alfreda Maršala i Maurice Allais-a
Ocena teme:
- 0 Glasova - 0 Prosečno
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
derrick
Posting Freak
    
Poruka: 3,082
Pridružen: Jul 2009
|
Osvrt na nobelovce Alfreda Maršala i Maurice Allais-a
UVOD
U ovom radu želim da kroz prizmu i značaj Nobelovaca Alfreda Maršala i Maurice Allsaia identifikujem glavne razlike između klasične i savremene političke ekonomije. Najvažnija razlika tiče se preferencija pojedinaca, odnosno načina na koji se one oblikuju. Počinjem sa klasičnom političkom ekonomijom. Pokazujem da je za nju karakterističan pristup po kome vrednost robe ne zavisi od ponude i tražnje, već od objektivnog karaktera procesa rada, odnosno radne teorije vrednosti. To je imalo značajne reperkusije za rani razvoj discipline, jer je na svom početku politička ekonomija imala više sociološki karakter. Po tom shvatanju preferencije pojedinaca zavise od mesta pojedinaca unutar podele rada i njihovog mesta unutar društvene strukture. Pojedinac je determinisan socijalno i objektivno, za razliku od savremenog ekonomskog shvatanja, po kome je determinisan psihološki i subjektivno.
Sa neoklasičnom političkom ekonomijom koja uvodi marginalnu analizu i teoriju racionalnog izbora nastaju osnovi savremene političke ekonomije, discipline koja istražuje (a) kako je ekonomskom logikom moguće objasniti političke fenomene i (b) kako ekonomske performanse zavise od političkih ustanova. Glavna promena izvršena je na nivou tretmana preferencija. Preferencije pojedinaca imaju presudnu ulogu na formulisanje ekonomskih zakona. Savremena politička ekonomija koje se oslanja na novi institucionalizam u društvenim naukama drugačije gleda na proces oblikovanja preferencija:one su sada pod uticajem ustanova i autonomne logike kojom one funkcionišu.
Sadržaj
UVOD 1
1 CENOVNE STRATEGIJE 2
1.1 Pojam cene 2
1.2 DONOŠENJE ODLUKE O CENAMA 3
1.3 CILJEVI FORMIRANJA CENA 3
1.4 FAKTORI KOJI UTIČU NA ODLUKE O CENAMA 4
1.5 TROŠKOVI KAO FAKTOR FORMIRANJA CENA 4
1.6 KONCEPCIJE TROŠKOVA NA POLITIKU CENA 5
1.7 TRAŽNJA KAO FAKTOR FORMIRANJA CENA 6
1.8 KOEFICIJENAT CENOVNE ELASTIČNOSTI TRAŽNJE 7
1.9 MOGUĆI OBLICI KRIVE TRAŽNJE 8
1.10 KONKURENCIJA KAO FAKTOR FORMIRANJA CENA 10
1.11 EKONOMSKA POLITIKA I DRŽAVNA KONTROLA CENA KAO FAKTOR POLITIKE CENA 11
1.12 PRISTUPI FORMIRANJU CENA 13
1.13 FORMIRANJE CENA ZA NOVE PROIZVODE 14
1.14 OSNOVE DIFERENCIRANJA CENA 15
ZAKLJUČAK 16
LITERATURA 17
PORUČITE RAD NA OVOM LINKU >>>
SEMINARSKI
maturski radovi seminarski radovi maturski seminarski maturski rad diplomski seminarski rad diplomski rad lektire maturalna radnja maturalni radovi skripte maturski radovi diplomski radovi izrada radova vesti studenti magistarski maturanti tutorijali referati lektire download citaonica master masteri master rad master radovi radovi seminarske seminarski seminarski rad seminarski radovi kvalitet kvalitetni fakultet fakulteti skola skole skolovanje titula univerzitet magistarski radovi
LAJKUJTE, POZOVITE 5 PRIJATELJA I OSTVARITE POPUST
|
|
11:40 AM |
|