Vesnica
Posting Freak
    
Poruka: 2,567
Pridružen: May 2010
|
Nastanak mobilne telefonije, mreže druge i treće generacije, 3G, 4G
Maturski, seminarski i diplomski radovi iz informatike.
Mobilna telefonija je jedan od najpopularnijih vidova komuniciranja u savremenom svetu. Ona omogućava izvanredan telefonski servis za svoje korisnike, prenos podataka, napredno tarifiranje, zahvaljujući kome su korisnik i davalac usluga precizno izvešteni o pojedinačnim i zbirnim računima, privatnost i bezbednost komuniciranja i još mnogo toga. Na početku je sve izgledalo mnogo skromnije, da bi mukotrpnim radom generacije inženjera i naučnika došle do onoga što danas imamo.
1.2 . NASTANAK MOBILNE TELEFONIJE
U pionirskoj fazi mobilne telefonije( 1921 – 1945 ) , dominirale su vojna i policijska primena. Najveća teškoća bila je izgradnja radio predajnika koji može da funkcioniše pod ograničenjima karakterističnim za automobil u pokretu. U to vreme je mobilni telefon bio znatno većih dimenzija i trošio je mnogo energije, pa se jedino mogao smestiti u automobil, dok je džepni mobilni telefon ( danas se, samo takvi, praktično i koriste ) bio nezamisliv. Glavni tehnološki proboj u ovoj oblasti je uvodjenje frekvencijske modulacije ( FM ) 1935 godine.
Edvin Armstrong je 1935-e godine pronašao FM i izazvao pravu revoluciju u radio-industriji, naročito u radio-difuznim sistemima. Posle toga, FM je ubrzo uveden i u mobilne komunikacije. Mobilni radio-sistemi na bazi FM-a su do 1940-e godine potpuno potisnuli prethodnu generaciju sa amplitudskom modulacijom ( AM ). Drugi svetski rat imao je presudan uticaj na razvoj industrijskih potencijala za masovnu proizvodnju FM radio-uredjaja. Veličina, cena i pouzdanost uredjaja osetno su popravljeni i od 1946 otvorili su vrata komercijalnoj fazi mobilne telefonije
Medju osnovnim karakteristikama svakog telekomunikacionog kanala koji koristi radio-prenos su "centralna frekvencija" i "širina kanala" ( širina frekvencijskog opsega ). Šezdesetih godina širina kanala FM sistema ograničena je na jednom od popularnih frekvencijskih opsega ( UHF – UltraHigh Frequences ) na 25 kHZ, i na taj način se došlo do ideje o celularnoj ( ćelijskoj ) radio mreži.
Dalji razvoj mobilne telefonije obeležile su dve revolucionarne ideje: celularna struktura mobilne telefonske mreže i uvodjenje digitalnog prenosa.
2.1. RAZVOJ MOBILNIH TELEKOMUNIKACIJA
3.1. MREŽE PRVE GENERACIJE ( ANALOGNE )
Prva generacija mobilnih celularnih sistema pojavila se početkom 1980-e godine. Kod ovih sistema korišćena je analogna tehnologija, tako da su imali dosta skromne karakteristike: loš kvalitet glasa kao i ograničenu zonu pokrivanja. Prvi celularni sistem za mobilnu telefoniju pod nazivom AMPS ( Advanced Mobile Phone Systems ) razvijen je 1971. godine u SAD od strane "Bell Laboratories ". Kao tehnika višestrukog pristupa za ostvarivanje veze izmedju mobilnih pretplatnika i bazne stanice koristi se multipleks na principu frekvencije raspodele kanala (FDMA – Frequency Division Multiple Access). AMPS koristi opseg učestalosti izmedju 824MHz i 894MHz za analognu mobilnu telefoniju.
Na osnovu AMPS sistema razvijaju se sistemi NMT – 450 (Nordic Mobile Telecommunications) i NMT-900 u Skandinaviji, istočnoj Evropi i nekim delovima Azije, C-Netz sistem u Nemačkoj, Portugaliji i juznoj Africi, RMTS u Italiji, RC-2000 u Francuskoj, TACS u Engleskoj, JTACS u Japanu. Svi ovi sistemi su u različitim frekvencijskim opsezima.
Varijanta AMPS standarda koja je poznata pod nazivom uskopojasni usavršen sistem mobilne telefonije (Narrowband Advances Mobile Phone Service – NAMPS) koristi neke elemente digitalne tehnologije kako bi omogućila sistemu da opslužuje po tri puta veći broj poziva nego originalna varijanta. Iako koristi elemente digitalne tehnologije, ovaj sistem još uvek spada u analogne sisteme. Sistemi koji koriste AMPS i NAMPS standarde rade samo u opsegu oko 800MHz i ne nude usluge koje nude servisi digitalne mobilne telefonije kao što je to e-mail ili pretrazivanje po Web-u.
1.1. UVOD 1
1.2 . NASTANAK MOBILNE TELEFONIJE 1
2.1. RAZVOJ MOBILNIH TELEKOMUNIKACIJA 2
2.2. Tabela 1. Karakteristike I, II i III generacije mobilnih sistema 2
3.1. MREŽE PRVE GENERACIJE ( ANALOGNE ) 3
3.2 Mobilni telefoni I generacije 3
4.1. MREŽE DRUGE GENERACIJE 4
4.1.1. Globalni sistemi za mobilne komunikacije (GSM) 4
4.1.2. GSM – princip rada jedne mreže 5
4.1.3. Sistem kratkih poruka (SMS) 5
4.1.4. Mobilni telefoni II generacije: Sony Ericsson K510i i Motorola V660 6
5.1. 2,5 G MREŽE 7
5.1.1. Gprs (General Packet Radio Service) 7
5.1.2. Mms 8
5.1.3. Mobilni telefoni koji pripadaju prelazu između druge i treće generacije: SE P900 i Nokia N91 8
6.1. MREŽE TREĆE GENERACIJE 9
6.1.1 Mobilni telefoni treće generacije Nokia 6680 i HSDPA CYON 9
6.1.2. Edge 9
6.1.3. Umts 10
6.1.4. Objašnjenje principa rada UMTS-a 11
6.1.5. Mobilni TV 12
6.1.6. Digital Video Broadcasting Handheld (DVB-H) standard 12
6.1.7. 3G mobilni terminali 13
6.1.8. Perspektive mobilnog TV-a 14
7.1. Kako obezbediti prelaz? 16
8.1. SUPER 3G 17
9.1. NAJAVA 4G 17
10.1.ZAKLJUČAK 17
11.1.LITERATURA 18
PORUČITE RAD NA OVOM LINKU >>>
SEMINARSKI
maturski radovi seminarski radovi maturski seminarski maturski rad diplomski seminarski rad diplomski rad lektire maturalna radnja maturalni radovi skripte maturski radovi diplomski radovi izrada radova vesti studenti magistarski maturanti tutorijali referati lektire download citaonica master masteri master rad master radovi radovi seminarske seminarski seminarski rad seminarski radovi kvalitet kvalitetni fakultet fakulteti skola skole skolovanje titula univerzitet magistarski radovi
LAJKUJTE, POZOVITE 5 PRIJATELJA I OSTVARITE POPUST
|
|
02:38 PM |
|