Međunarodna trgovinska arbitraža

Nova tema  Odgovori 
Podelite temu sa drugarima: ZARADITE PRODAJOM SVOJIH RADOVA
 
Ocena teme:
  • 0 Glasova - 0 Prosečno
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
 
Autor Poruka
VS1 Nije na vezi
Posting Freak
*****

Poruka: 5,343
Pridružen: Aug 2009
Poruka: #1
Međunarodna trgovinska arbitraža
Maturski, Seminarski , Maturalni i diplomski radovi iz ekonomije: menadžmenta, marketinga, finansija, elektronskog poslovanja, internet tehnologija, biznis planova, makroekonomije, mikroekonomije, preduzetništva, upravljanja ljudskim resursima, carine i porezi.

Incoterms – Pravila tumačenja trgovinskih termina Međunarodne trgovinske komore omogućavaju i olakšavaju razmenu dobara između prodavaca i kupaca, regulisajući ekonomsko-pravne. Najnovija varijanta Incotermsa 2000 prilagođena je savremenoj trgovinskoj praksi, a njihovom se primenom uklanjaju nejasnoće i nesporazumi u međunarodnoj praksi.

U radu se analiziraju pojam, svrha i ciljevi Incotermsa, struktura Incotermsa,
obrazlažu se svi termini i ukazuje na temeljne zaključke na koje izvoznici i uvoznici trebaju obratiti pažnju.


Ovih godina 1953., 1967., 1976., 1980. i 1990. doneseni su najnoviji Incoterms-termini - Incoterms 2000. Stupili su na snagu od 1. januara godine 2000-te. Sadrže 13 klauzula koje su grupisane u četiri osnovne grupe E, F, C i D. Ugovaranjem adekvatnih termina učesnik spoljnotrgovinskoga sastava mogu ubrzati odvijanje procesa razmene u međunarodnj trgovini i tako ostvariti brojne pozitivne koristi.

Predmet istraživanja ovoga rada jeste: Istražiti i utvrditi osnovne osobine o INCOTERMSu 2000. uopšteno, a posebno o INCOTERMS terminima koje bi morali vršiti nacionalni izvoznici i uvoznici, a onda predložiti i pridodati rešenjima.


Iz problema i predmeta istraživanja proizlazi i radna hipoteza: Tačnim saznanja o osnovnim institutima INCOTERMS-a 2000., posebno o prednostima i nedostacima INCOTERMS termina sa stajališta nacionalnih izvoznika i uvoznika, moguće je tematski predložiti implementaciju određenih termina koji maksimalno štite interese nacionalnih prodavaca i kupaca u poslovnim odnosima s stranim partnerima.

Da bi se radna hipoteza dokazala, nakon Uvoda, u drugom su delu pod naslovom Teorijske značaje Incotermsa objašnjeni pojam, svrha i ciljevi Incotermsa, pravne osnove i donošenje i revidiranje Incoterms-termina.

U trećem delu, Važnija obeležja Incotermsa, obrazlažu se struktura i pojedini termini Incotermsa, da bi se na osnovi tih saznanja u četvrtome delu, koji ima naslov Čemu izvoznici i uvoznici trebaju posebno posvetiti pažnju u implementaciji Incoterms-termina, moglo ukazati na obveze prodavaca prilikom isporuke robe, na običaje koji vrede u lukama ili u posebnim vrstama trgovine, na arbitražu Međunarodne trgovačke komore i na druga značajna područja koja su relevantna za poslovanje izvoznika i uvoznika.

Na kraju je rada Zaključak koji je sinteza rezultata istraživanja kojima je dokazivana radna hipoteza.


Čemu izvoznici i uvoznici moraju posebno posvetiti pažnju u implementaciji Incoterms-termina


Incoterms-termine primenu u svojoj praksi brojni učesnici spoljnotrgovinskoga sastava, jer ti termini izravno regulišu ekonomsko-pravne odnose između prodavca (izvoznika) i kupaca (uvoznika), a posredno se odnose i na učesnike toga sastava. No, u primeni Incoterms-termina potrebno je obratiti pažnju na obveze prodavca prilikom isporuke robe, na prelaz rizika i troškova, na običaje u lukama i na pojedine vrste trgovine, arbitražu Međunarodne trgovačke komore i na ostale važne elemente koje je potrebno poznavati da bi se izbegle nejasnoće i nesporazumi u primeni pojedinih Incoterms-termina.


Dosledna upotreba primerenih termina


Incoterms-termini doneseni su u svrhu olakšavanja poslovne prakse u spoljnoj trgovini i u prometnom sastavu. Oni su doneseni na međunarodnom nivou jer im je cilj izbegavanje različitog tumačenja u pojedinim zemljama. Njihovom se primenom izbegavaju nejasnoće, sporovi i nesporazumi koji otežavaju normalno odvijanje procesa pružanja usluga. Daljom primenom i pravilnom upotrebom pojedinih termina u odgovarajućim situacijama moguće je unaprediti poslovne odnose i stvoriti bolje predpostavke za veći rast, razvitak i za profitabilnost poslovanja. Skladno s tim, preporučuje se da prodavci (izvoznici) preferiraju termine skupine C i D, a kupci (uvoznici) termine skupina E i F. Razlog je to, što izvoznici primenom C i D termina, a uvoznici E i F, osiguravaju angažiranje vlastitih, odnosno domaćih resursa i potencijala u obavljanju posla u spoljnoj trgovini, a izvoznici će imati mogućnost ostvarivati veći devizni priliv, uvoznici, ipak, manji devizni odliv.


Arbitraža Međunarodne trgovačke komore

Kada se prodavci i kupci, koji sarađuju u određenom spoljnotrgovinskom poslu, suoče s nekim spornim slučajem, a žele se pozvati na Arbitaražu Međunarodne trgovačke komore, oni to moraju jasno navesti u ugovoru. U slučaju da ne postoje ugovor ili neki ugovorni dokumenti, tada se u sklopu njihove korespondencije mora jasno istaći da se pozivaju na Arbitražu Međunarodne trgovačke komore. Naime, činjenica je da stavljanje jednoga ili više Incoterms-termina u ugovor ili korespondenciju ne znači i stvaranje sporazuma koji će se pozivati na Arbitražu Međunarodne trgovačke komore. Standardna arbitražna klauzula koju preporučuje Međunarodna trgovačka komora glasi: “Svi sporovi koji nastaju ili su u vezi s ovim ugovorom


PORUČITE RAD NA OVOM LINKU >>> SEMINARSKI
maturski radovi seminarski radovi maturski seminarski maturski rad diplomski seminarski rad diplomski rad lektire maturalna radnja maturalni radovi skripte maturski radovi diplomski radovi izrada radova vesti studenti magistarski maturanti tutorijali referati lektire download citaonica master masteri master rad master radovi radovi seminarske seminarski seminarski rad seminarski radovi kvalitet kvalitetni fakultet fakulteti skola skole skolovanje titula univerzitet magistarski radovi

LAJKUJTE, POZOVITE 5 PRIJATELJA I OSTVARITE POPUST
07:20 PM
Poseti veb stranicu korisnika Pronađi sve korisnikove poruke Citiraj ovu poruku u odgovoru
Nova tema  Odgovori 


Skoči na forum: