Maturski, seminarski i diplomski radovi iz marketinga.
Komunikacija (od latinske reči komunicare – razgovarati) je u najširem smislu reči sporazumevanje među ljudima, a informacija (latinska reč informatio – obaveštenje) je deo sistema komunikacije kojom se saopštavaju poruke, odnosno nepoznate ili nedovoljno poznate činjenice. Svaki organizovani i svrsishodni oblik obaveštenja je komunikacija.
Međutim, reč komunikacije objektivno ima, posebno danas, mnogostruku upotrebu, što čini da dobija i višestruka značenja. Ostaje kao bitno da je to proces koji teče između dva prostora na kojima se nalaze izvor ili pošiljalac i korisnik informacija ili primalac.
To znači da je komunikacija u osnovi uspešna transmisija poruke, koja u sebi ima određenu informaciju.
Sredstva komuniciranja su: sredstva informisanja (štampa, radio, tv, ceo mas-medij), umetnost (književnost, slikarstvo, vajarstvo, muzika i dr.), naučna literatura, cifre, simboli, razni signali i dr.
Jezik i govor su najsavršenija i najvažnija sredstva komuniciranja, posebno kada je reč o saopštavanju misli drugima, odnosno za upravnu i povratnu komunikaciju.
Sredstva komuniciranja su se usavršavala uporedo s ljudskim društvom. U prvobitnoj zajednici vizuelna i zvučna sredstva su bila: dim, vatra, zvuci bubnjeva i dr. Dvadeseti vek, međutim, doneo je čovečanstvu elektronski sistem informisanja (radio, televizija, kompjuter).
U poslovnom svetu uobičajena su tri osnovna oblika komuniciranja:
- usmereno
- telefonom
- pismeno
2.Usmereno poslovno komuniciranje
2.1. Odlike usmenog poslovnog komuniciranja
Govorenje (usmeni govor) kao oblik komuniciranja među ljudima je u velikoj prednosti nad pisanjem (pisanim govorom) i to bitno određuje i usmenu poslovnu komunikaciju, koja, takođe, u okviru celokupne poslovne komunikacije zauzima centralno mesto. Jer, svi značajni poslovi se ne mogu celishodno i sa uspehom realizovati dok se poslovni partneri ne sastanu i kroz usmenu poslovno komuniciranje ne zaključe posao.
Usmeno poslovno komuniciranje predstavlja najbitniji deo ovog vida poslovanja među ljudima, jer sve to dovodi u određeni sklad i odnos i daje potrebnu poslovnost i zvaničnost. Istovremeno se u toku ovog vida komuniciranja informacije dopunjuju, razmenjuju i u hodu prilagođavaju poslovnim partnerima. Prema tome, usmeno poslovno komuniciranje predstavlja nezamenljiv vid opštenja poslovnih ljudi i pruža optimalne uslove da se uvek čuje svaka strana i da se na kraju dođe do rezultata.
Usmeno komuniciranje predstavlja najstariji i najjednostavniji oblik komunikacije, pa prema tome i poslovne komunikacije. U okviru nje se obezbeđuje informacija i kao obaveštenje, ali i kao osnov za postizanje sporazuma, privole i određenog poslovnog cilja.
Kako joj i naziv ističe, ona se realizuje usmenim – glasovnim putem i najčešće preko poslovnog razgovora.
Kod usmenog komuniciranja stalno nas vreba improvizacija, koja može po pravilu da u jednom trenutku pripomogne, ali u celini ruši ili bitno umanjuje celokupnu našu poslovnu strategiju. Da bi se ona (improvizacija) izbegla, mora se pokloniti posebna pažnja pripremi za poslovne razgovore, o čemu će kasnije biti više reči.
Prednosti i slabosti usmenog poslovnog komuniciranja najbolje se iskazuju kroz raznovrsne oblike, koji u osnovi predstavljaju poslovni susret sa unapred određenim ciljem.