Maturski, Seminarski , Maturalni i diplomski radovi iz ekonomije: menadzment, marketing, finansija, elektronskog poslovanja, internet tehnologija, biznis planovi, makroekonomija, mikroekonomija, preduzetnistvo, upravljanje ljudskim resursima, carine i porezi.
Овај рад има за циљ да на једноставан начин прикаже све индикаторе српске економије у години 2008. као и индикаторе за први период 2009. користећи различите статистичке методе. Коришћени подаци су преузети са владиних сајтова као и Републичког завода за статистику што сугерише да су подаци оригинални.
Дакле, као што знамо, криза је настала у Америци и то у финансијском, тачније банкарском сектору када су цене некретнина преко ноћи пале за неколико стотина процената те су власници некретнина после тога у рукама имали нешто што вреди неколико пута мање, а морали су да плаћају кредите чија је вредност била много виша. Многе велике банке у Америци су пропале јер једноставно нису могле да наплате те кредите и криза се са финансијског убрзо пренела на реални сектор, а онда се путем секјуритизације проширила на цео свет…
БДП
Укупна годишња вредност бруто домаћег производа за 2008. годину, која је добијена као сума из три периода, у односу на 2007. годину показује пораст од 5,4%. У првом кварталу 2008. године реални раст БДП, у односу на исти период претходне године износио је 8,5%, у другом 6,3%, у трећем 4,9%,. Посматрано по активностима, у трећем периоду, највећи раст бележе: сектор саобраћаја 8,4%, сектор финансијскoг посредовања 8,3% и сектор трговине 4,3%. Пад је забележен у: сектору прерађивачке индустрије 4,4%, сектору производње електричне енергије 3,9% и сектору грађевинарства 3,4%. Највећи допринос расту БДП, од 2,8%, у трећем периоду имали су сектор саобраћаја (1,2 процентна поена) и сектор трговине (0,5 процентних поена)…
САДРЖАЈ
1. УВОД 2
2. БДП 3
3. ИНДУСТРИЈСКА ПРОИЗВОДЊА 4
3.1. Дистрибуција фреквенције производње гаса, воде и електричне енергије 6
3.2. Мере централне тенденције укупне прозводње 6
3.3. Мере варијације производње прерађивачке индустрије 6
4. ПРИМАЊА И ИЗДАЦИ БУЏЕТА 8
4.1. Буџетски суфицит - дефицит 12
5. КРЕТАЊЕ ЦЕНА 13
5.1. Корелација индекса цена индустријских и пољопривредних производа 14
ЛИТЕРАТУРА 16