Maturski, Seminarski , Maturalni i diplomski radovi iz ekonomije: menadzment, marketing, finansija, elektronskog poslovanja, internet tehnologija, biznis planovi, makroekonomija, mikroekonomija, preduzetnistvo, upravljanje ljudskim resursima,umetnosti, carine i porezi.
Od početka sedamnaestog veka u Evropi afirmišu velike nacionalne monarhije. Začetnice modernih država sposobne da osvoje svet, Italija je bila rascepkana i politički slaba, ali je Rim i dalje bio centar umetnosti. Crkva je prisiljena da se suprostavi udarima reformatora, bila je prinuđena da se menja, a promene u umetnosti dovele su do rađanja novog stila baroka, termin sa značenjem:bizaran, čudan.
Bežeći od zatvorenih oblika i klasicizma prethodne epohe, arhitekte i vajari su tražili nove dimenzije izraza i stvarali raskošna dela, prepuna scenskih inovacija i pokreta. U potragama za novim efektima u tretmanu boje i prostora, slikari su i dalje interpretirali religiozne sadržaje, ali novine su unosili i u pejzaž, portret, kao i u interpretaciju prirode. Italijanska slikarska škola kasnije je u stranim umetnicima dobila svoje velike interpretatore i velike inovatore.
U osamnaestom veku barok se proširio preko Alpa gde doseže svoj neverovatni domet u vidu rokokoa. Zahvaljujući raskošnoj umetnosti evropskih dvorova i papskog Rima tako je rođena građanska umetnost, više okrenuta realnosti svakodnevnog života, koja je u Veneciji i Flandriji dobila prve centre svog razvoja.
Barok je kulturno umetnički pravac, koji je vladao u Evropi između 1600. i 1750. godine, nastao je u Italiji odakle se raširio po celoj Evropi i njenim kolonijama.
BAROK
Uzroci ovog stila su, ipak, daleko složeninjih ćemo pre naci u društvenim i političkim promenama tog vremena nego u naporima za obnovu i uvećanje papske vlasti. Otkricem novih pomorskih puteva prema istoku, a naročito otkrice Amerike, ekonomski centri Evrope pomeraju se s obala Sredozemnog mora na obale Atlantskog okeana. Moćni trgovački gradovi Italije, Venecije, ustupaju pred novim trgovackim i pomorskim silama, kao sto su Španija, Holandija, Francuska i Engelska. Opadanje sredozemnih gradova izazvalo je znatne promene u političkoj i društvenoj strukturi Zapadne Evrope. Papska moć je pokolebana, iz čega sledi pojava reformacije u Nemackoj i Engelskoj ; sistem slobodnih gradova, pod vlašću kneževa ili proizvođackih korporacija, raspada se, usled čega dolazi do jačanja vladarske moći; sitna zanatska proizvodnja, na cehovskoj osnovi, ustupa mesto manufakturi pod kontrolom i zastitom drzave. Ukoliko Italija vise opada, utoliko vise raste bogatstvo i moć država na obalama Atlantika. One vladaju novim pomorskim putevima za Istok, u isto vreme brutalni iskorišćavaju i koloniziraju zemlje na amerikom kopnu i na ostrvima Tihog okeana. Dovoz sirovina i prerada u domacim radionicama izazivaju nagli porast manufakturne proizvodnje, te se vladajuća klasa smatra prinuđenom da obezbedi prvenstvo domaćoj robi i da osigura trgovačke puteve. Španija i Francuska postaju apsolutne monarhije, s političkom i ekonomskom moći u rukama vladara; Engleska i Holandija postaju građanske države, s kapitalom i sredstvima proizvodnje u rukama trgovaca, njihovih banaka i kompanija. S ekonomskim centrima pomeraju se i umetnicki centri. Slikarstvo i arhitektura baroka nastaju u Italiji, ali je kulturni prestiž ove zemlje duboko uzdrman, te ce nove sile preuzeti vođstvo u likovnom stvaranju.
Arhitektura baroka
U arhitekturi se novi stil javlja kao težnja ka raskoši, sjaju, preteranom ukrašavanju. Nestaje organske ravnoteže koju čini ujednačeni odnos između članova koji podupiru i koji terete, jer se javljaju tečki venci a stupovi izrastaju u kolosalno. Katolička crkva, pogođena reformacijom, nastoji da svim bogatstvom i velelepnošću dekorativnih elemenata nametne pojam o bogatstvu i moći papske stolice. Graditelji se trude da u crkve i reprezentativne palate unesu što više ukrasa, pozlate, skupocenih materija, kao sto su mermer, oniks, alabaster. Svaka građevina arhitektonski je jako rasčlanjena: ona mora spolja da daje utisak što veće raskoši i što većeg prostora. Iz tih se razloga upotrebljavaju lazni ukrasi i sredstva sračunata obmanu vida: slikanje tavanica, sa stupovima uperenim na vise i naslikanim nebom, koje treba da dočara ogromnu visinu svodova. Iz tih se razloga, ponovo upotrebljavaju kupole na sredini crkvenih građevina. Barokni stil je narocito izrazit u primenjenoj umetnosti. Tu počinje razdoblje takozvanog « dvorskog nameštaja«, koje traje sve do kraja XVIII veka. Nameštaj se prilagođava kitnjastim odajama, sa mnogo pozlate i arhitektonskih ukrasa. Nameštaj ima izrazito nepravilne oblike, drvo se često pozlaćuje; upotrebljava se intarzija sa slonovačom, sedefom, metalom, dragim i poludragim kamenjem, mermerom, kornjačinom korom; za presvlaku se upotrebljavaju skupocene tkanine, kao barsun, brokat, svila, gobleni, pozlaćena ili obojena koža. Koristi se dragoceno i egzoticno drvo: abonos, palisandar, mahagon, limunovo i ružino drvo, stara orahovina. Za ukrase na nameštaju, za okove vratnica i kamina, za časovnike upotrebljava se uglavnom bronza, pozlaćena ili cizelirna. Ostali metalni ukrasi po crkvama i privatnim domovima prave se od kovanog gvozđa, koje u doba baroka dostiže svoj najviši umetnički domet. To se isto događa i sa porcelanom. Isprva uvozen iz Kine, on počinje da se proizvodi u Nemackoj i Francuskoj, da bi ubrzo zamenio fajansu i majoliku po celom svetu....
S A D R Ž A J
UVOD 3
1 BAROK 4
1.1 Karakteristike stila 4
1.2 Arhitektura baroka 5
2 BAROKNA ARHITEKTURA BEOGRADA 6
2.1 Saborna crkva u Beogradu 6
2.2 Konak kneginje Ljubice 8
2.3 Pridvorna crkva u Topčideru 9
2.4 Stara Realka – Pedagoški muzej 10
2.5 Krsmanovićeva kuća 11
2.6 Zgrada štamparije Jove Karamate 13
ZAKLJUČAK 14
LITERATURA 15