Anatomija i morfologija - seminarski na makedonskom

Nova tema  Odgovori 
Podelite temu sa drugarima: ZARADITE PRODAJOM SVOJIH RADOVA
 
Ocena teme:
  • 0 Glasova - 0 Prosečno
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
 
Autor Poruka
Maja Nije na vezi
Posting Freak
*****

Poruka: 1,233
Pridružen: Nov 2011
Poruka: #1
Anatomija i morfologija - seminarski na makedonskom
Вовед

Стоматногнатниот систем, органот за џвакање е анатомско физиолошка компонента на човековиот организам и преставува високо организиран комплекс составен од горна и долна вилица ( maxilla et mandibula ), забите ( dentes ), со потпорните ткива, виличните зглобови ( артицулатио темпоромандибуларис ), џвакалните мускули, крвните садови и нервите.

Сепак забите се составен дел на системот за џвакање и имаат бројни функции, за таа цел се приспособени одделни групи на заби со нивните анатомско – морфолошки карактеристики.
Правилниот редослед на никнувањето на одделни трајни заби е од големо значење за формирањето на правилната забна низа.
Времето на траење на мешаната дентиција е од VI до XII година од животот, а времето на трајната дентација започнува од XII година по испаѓањето на млечните канини и молари и по појавата односно избивањето на трајните канини, премолари и вторите молари.

КРАТКА СОДРЖИНА

1.Вовед
2. Видови заби кај човекот
3. Анатомија на усната празнина
4. Одбележување на забите = ( забни формули или шеми )
5. Анатомија на забите
6. Анатомија и морфологија на долен трет молар
7.Заклучок


PORUČITE RAD NA OVOM LINKU >>> SEMINARSKI
maturski radovi seminarski radovi maturski seminarski maturski rad diplomski seminarski rad diplomski rad lektire maturalna radnja maturalni radovi skripte maturski radovi diplomski radovi izrada radova vesti studenti magistarski maturanti tutorijali referati lektire download citaonica master masteri master rad master radovi radovi seminarske seminarski seminarski rad seminarski radovi kvalitet kvalitetni fakultet fakulteti skola skole skolovanje titula univerzitet magistarski radovi

LAJKUJTE, POZOVITE 5 PRIJATELJA I OSTVARITE POPUST
04:08 PM
Pronađi sve korisnikove poruke Citiraj ovu poruku u odgovoru
Nova tema  Odgovori 


Verovatno povezane teme...
Tema: Autor Odgovora: Pregleda: zadnja poruka
  Uticaj stresa na sportski rezultat - seminarski derrick 0 2,203 07-02-2013 08:52 PM
zadnja poruka: derrick
  Gotovi seminarski radovi na maturskiradovi.net derrick 0 6,034 10-11-2012 05:34 PM
zadnja poruka: derrick
  Skripta - Histologija i anatomija erik_bananamen 0 3,547 26-05-2011 12:25 AM
zadnja poruka: erik_bananamen
  Razvoj na pazarot na drzavni hartii od vrednost Vesnica 0 3,137 08-05-2010 11:49 AM
zadnja poruka: Vesnica
  uticaj religije na kulturu seminarski rad derrick 0 2,708 23-11-2009 08:25 PM
zadnja poruka: derrick

Skoči na forum: