Gotovi Seminarski Diplomski Maturalni Master ili Magistarski
Organizacione uloge - Verzija za štampu

+- Gotovi Seminarski Diplomski Maturalni Master ili Magistarski (https://www.maturskiradovi.net/forum)
+-- Forum: Obrazovanje (/Forum-obrazovanje)
+--- Forum: Društvene nauke (/Forum-dru%C5%A1tvene-nauke)
+---- Forum: Menadzment proizvodnje (/Forum-menadzment-proizvodnje)
+---- Tema: Organizacione uloge (/Thread-organizacione-uloge)


Organizacione uloge - Vesnica - 05-07-2010 09:45 PM

Maturski, seminarski i diplomski radovi iz menadzmenta proizvodnje.

Uloga u organizaciji je veoma važna za upravljanje radom grupe.Ona predstavlja skup tipičnih ponašanja vezanih za odredjenu poziciju u grupi.Svaki član grupe zauzima neku poziciju u njoj. Percepcija uloge podrazumeva set ponašanja koja se vezuju za odredjenu poziciju u grupi onako kako ih vidi nosilac same uloge.
Nasuprot percepciranoj ulozi stoji očekivana uloga.To je skup ponašanja koja grupa očekuje od člana koji se nalazi u odredjenoj poziciji.

2 Vrste uloga

2.1 Interpersonalne uloge


Temelje se na formalnom autoritetu i statusu. Organizacije, timovi, sastanci i pregovori traže vođu.

Prezenter grupe

Od svih menadžera očekuje se da izvršavaju dužnosti ceremonijalne i simboličke prirode. Oni su tada simbolični predstavnici organizacije s zadacima socijalnog i političkog karaktera. Prisustvovanje rezanju vrpce pri otvorenjima, priređivanje domjenaka, prezentacija i drugih aktivnosti povezanih s ovom reprezentativnom ulogom.

VOĐA

Svi menadžeri također imaju ulogu vođe. Njihove uloge su:
• definisanje strukture i okoline u kojima podređeni rade i u kojoj su motivisani
• predviđa i ispituje aktivnosti kako bi bili uvek u toku
• odabire, potiče, promoviše i disciplinuje
• pokušava balansirati podređene i organizacijske potrebe za učinkovitim izvršenjem poslova

VEZA

Treća uloga unutar grupe međuljudskih odnosa je uloga saradnje odnosno povezivanja, posebno s ljudima izvan organizacije. Mincberg je opisao ovu aktivnost kao kontaktiranje ljudi spolja koji menadžerima pružaju informacije. Ovo mogu biti pojedinci ili grupe unutar ili izvan organizacije. Menadžer postaje informacijski i komunikacijski centar. Vrlo jer važno održavati interne i eksterne kontakte spremne na razmenu informacija. Ti kontakti daju menadžeru pristup činjenicama i mnogobrojnim mogućnostima.

2.2 Informacijske uloge

Uz sve što poslovni vođe treba činiti, on je odgovoran i za komunikaciju koja postiže rezultate. Vodstvo je proces. Razvijanje odnosa oslanja se na sposobnost delotvornosti komuniciranja s drugima. Gradeći odnose- što je u svakom slučaju pozitivna aktivnost - takođe gradite temelj svoje moći.Bitno je takođe postati deo neformalne komunikacijske mreže jer se tako dolazi do informacija i postiže se uveravanje ljudi. Mreže odnosa osnivaju se i odražavanju pomoću komunikacije i dobrih međusobnih odnosa punih poštovanja, poverenja i iskrenog komuniciranja. Jednom kad se izgrade neki odnosi I pojedinac postane deo mreže moraće da proširi tu mrežu.

Monitoring

Menadžer traži i prima informacije iz mnogih izvora da bi ispitali učinak organizacije, situaciju u kojoj se nalazi i njenu dobrobit. Promatranje unutarnjih operacija, spoljnih događaja, ideja, trendova, analiza i pritisaka tržišta je od presudne važnosti. Informacije kojima bi se detektovali promene, problemi, prilike i konstruktivni načini unapređenja organizacije koriste kao načini planiranja budućnosti. Menadžer mora osposobiti informacioni sistem je čija uloga prikupljanje i obrada podataka.

DISTRIBUTER

Menadžer prenosi informacije o okolini svojim podređenima. Potrebe važnih pojedinaca bivaju upotrebljena da bi zaposleni u organizaciji imali sliku šta se od njih očekuje. Sredstva prenošenja organizacijsko važnih informacija postaju sastanci, izveštaji, pisma….

GLASNOGOVORNIK

Menadžer informiše ljude izvan organizacije. Glavni deoničari i uticajne osobe u organizaciji direktno spoljna s organizacijom bivaju informisane o planovima, politikama i ostalim važnim informacijama. Pojedinci koji nisu uključeni u rad organizacije, nego samo posmatraju smatraju ovu ulogu važnom pa tako smatraju da menadžer mora biti sposoban na jasan način u svako vreme da zna sve o organizaciji.

2.3 Uloge odlučivanja

Odlučivanje je po samoj definiciji proces koji traje određeno vreme, a završava donošenjem odluka.Proces odlučivanja sastoji se od identifikacije problema i rešavanje problema. Identifikacija problema je faza u procesu odlučivanja u kojoj se prati kakvi su uslovi u organizaciji i okolini kako bi izvodjenje bilo zadovoljavajuće te da bi se dijagnostifikovali uzorci smetnji.
Rešavanje problema faza je u kojoj se razmatraju detalji i načini delovanja ta da se odabere jedna solucija koja se i provodi.

Sadržaj
1 Uvod 3
2 Vrste uloga 3
2.1 Interpersonalne uloge 3
2.2 Informacijske uloge 4
2.3 Uloge odlučivanja 4
3 Uloge u timu 5
3.1 Rešavanja konfikata 6
3.2 Tolerancija tenzije i nejasnoće 6
3.3 Predviđanje problema 7
4 Novi oblici organizacije 7
5 Promene u ulogama 8
6 Vodjenje 11
7 Zaključak 12
8 Literatura 13