Gotovi Seminarski Diplomski Maturalni Master ili Magistarski
Religija kao faktor političke kulture - socijalna politika - Verzija za štampu

+- Gotovi Seminarski Diplomski Maturalni Master ili Magistarski (https://www.maturskiradovi.net/forum)
+-- Forum: Obrazovanje (/Forum-obrazovanje)
+--- Forum: Prirodne nauke (/Forum-prirodne-nauke)
+---- Forum: Sociologija (/Forum-sociologija)
+---- Tema: Religija kao faktor političke kulture - socijalna politika (/Thread-religija-kao-faktor-politi%C4%8Dke-kulture-socijalna-politika)


Religija kao faktor političke kulture - socijalna politika - Dzemala - 18-06-2010 11:03 PM

Maturski, Seminarski , Maturalni i diplomski radovi iz biologije, sociologije, psihologije ,filozofije , ekologije, fizike, geografije, Istorije i hemije.


Pojam političke kulture nastao je pri pokušaju da se objasni zašto formalno isti modeli u različitim društvima ne daju iste rezultate. U tom nastojanju su Gabriel Almond i Sidnej Verba, pioniri izučavanja političke kulture, kao nezaobilazne varijante u analizi funkcionisanja političke zajednice uveli i ulogu pojedinca odn. političke orijentacije pojedinca i skupa pojedinaca (društva). Shodno tome su političku kulturu definisali dvodimenzionalno:

s jedne strane se radi o stavovima pojedinaca prema političkom sistemu, a sa druge o shvatanju uloge pojedinca unutar sistema.

Istraživanja političke kulture se na taj način svode na analizu opštih shvatanja politike i principa na kojim ta politika počiva, a koji usidreni u zakonima, običajima, pozitivnim pravilima, doktrinama i praksama odnosno u najdubljem sloju jednog društva. Pri tome se ta istraživanja podjednako osvrću i na okolnosti i moguće uzroke tih opštih shvatanja politike, koji se najčešće nalaze u specifičnom istorijskom razvoju, institucionalnim, ideološkim i religijskim normama i socio-ekonomskim uslovima.

Problem međutim, na koji se nailazi ogleda se u poteškoći utvrđivanja da li principi proizilaze iz zakona, institucija, običaja, doktrina itd. ili obrnuto. Osim toga je nemoguće pa čak i nepoželjno uspostaviti hijerarhiju uzroka i uticaja koji čine tj. utiču na političku kulturu, jer su oni koliko raznosvrsni, toliko i međusobno uslovljeni i povezani....

S A D R Ž A J:


1. Protestantska etika
Razvoj ekonomski racionalnog razmišljanja
1.2. Teološko-filozofski koreni protestantske etike
2. Pravoslavlje
Razvoj odnosa Istočne crkve i države
Teološko-filozofski koreni pravoslavlja
3. Zaključak