Gotovi Seminarski Diplomski Maturalni Master ili Magistarski
Hegelovo poimanje povijesnog razvoja - Verzija za štampu

+- Gotovi Seminarski Diplomski Maturalni Master ili Magistarski (https://www.maturskiradovi.net/forum)
+-- Forum: Obrazovanje (/Forum-obrazovanje)
+--- Forum: Prirodne nauke (/Forum-prirodne-nauke)
+---- Forum: Psihologija (/Forum-psihologija)
+---- Tema: Hegelovo poimanje povijesnog razvoja (/Thread-hegelovo-poimanje-povijesnog-razvoja--7074)

Hegelovo poimanje povijesnog razvoja - Dzemala - 14-06-2010 10:15 PM

Maturski, Seminarski , Maturalni i diplomski radovi iz biologije, psihologije ,filozofije , ekologije, fizike, geografije, Istorije i hemije.

Nije pretjerano reći da je cjelokupna historija zapadnoevropske filozofije kod ovog filozofa našla svoj najadekvatniji izraz.
Hegel je konstruirao jedan filozofski sistem kojem nema ravna u historiji filozofije.
Hegel mi se učinio jako interesantnim jer zaista,nema pitanja u filozofiji koje se ne može povezati s njim, odnosno nema istog a kojim se on nije bavio.
To je, između ostalog, jedan od glavnih razloga zasto je on tema mog seminarskog rada.
Hegel je , itekako , poznavao činjenice naučnih otkrića kao i one historijskog dešavanja, pa je to njegovo enciklopedisko znanje i poznavanje činjenica upravo karakteristična baza njegovog filozofskog opusa.
Suvereno se kreće po raznim oblastima ljudskog stvaralaštva: pravo, moral, umjetnost, religija, filozofija....
Kada bih obradila cjelokupnu Hegelovu filozofiju, moj seminarski rad bi bio previše opširan.
Zbog toga sam se ja odlučila samo na jedan dio njegove preokupacije, koja se odnosi na Hegelovo razumijevanje historije ,odnosno njenog zbivanja.
A zašto historije ?
Zato što upravo u historiji, koja predstavlja temelje evropske kulture, Hegel se bio toliko zanio da je s njom i živio.
On je uvidio da je smisao historijskog razvoja u postepenom oslobađanju ljudi, počevši od slobode jednog čovjeka do slobode svih ljudi.
Također ono što je jako bitno u Hegelovom poimanju historijskog zbivanja je da on vidi smisao njenog razvoja u razvoju duha.
Značaj mog istraživanja jeste u tome da je historija postala jedna od osnovnih karakteristika njegovog filozofiranja,što ću i razložiti u daljnjem radu...