Gotovi Seminarski Diplomski Maturalni Master ili Magistarski
Brzina opticaja novca - finansije - Verzija za štampu

+- Gotovi Seminarski Diplomski Maturalni Master ili Magistarski (https://www.maturskiradovi.net/forum)
+-- Forum: Obrazovanje (/Forum-obrazovanje)
+--- Forum: Društvene nauke (/Forum-dru%C5%A1tvene-nauke)
+---- Forum: Finansije (/Forum-finansije)
+---- Tema: Brzina opticaja novca - finansije (/Thread-brzina-opticaja-novca-finansije)


Brzina opticaja novca - finansije - Dzemala - 04-06-2010 11:54 AM

Maturski, Seminarski , Maturalni ,Masters i Diplomski radovi iz Ekonomije, Finansija, Ekonomike i Elektronsko poslovanje.



Novac ima pored ostalog tu veoma vaznu funkciju da sluzi kao kupovno sredstvo. Savremeni novac predstavlja cirkulirajucu kupovnu moc koja se upotrebljava kao sredstvo razmene i sredstvo placanja. Novcani opticaj predstavlja “ krvotok” privrednog tela. Zbog toga je vazno da ne samo privreda bude snabdevena dovoljnom kolicinom novca vec i da taj novac obavlj navedene funkcije tj. da u njegovom opticaju ne dolazi do zastoja i drugih poremecaja koji mogu otezati funkcionisaje privrednog stroja.

BRZINA OPTICAJA NOVCA – PRIRODA I KARAKTER


Uloga novca u odvijanju privredne aktivnosti jedne zemlje i njegov uticaj na kretanje cena, dohodak i likvidnost reprodukcije je, postao osnovni predmet izucavanja monetarne teorije. U dugoj teoriji postojao je veliki broj suprotnih stavova o ulozi novca u privredi. S jedne strane postoji stav da je kolicina novca bez znacaja za privredna kretanja, dok drugi smatraju da je kolicina novca jedan od osnovnih faktora privrednog razvoja i stabilnosti jedne privrede. Oni novcu daju veci i manji znacaj. Opste prihvacen stav savremene monetarne teorije je da kolicina novca predstavlja jedan od znacajnih faktora privrednih kretanja, posebno u uslovima kreditnog novca. U okviru monetarne teorije sve veca paznja se poklanja izucavanju i istrazivanju mehanizma prenosenja monetarnog delovanja na process reprodukcije, s ciljem da se nadje odgovor na pitanje: Kako i kojom brzinom deluju pojedini instrumenti monetarne politike na osnovne privredne makroagregate, kao sto su: nacionalni dohodak, cene, zaposlenost i drugo. Monetarna teorija u odredjivanju optimalne novcane mase i politici “aktivnog novca” polazi od njene dinamicke interpretacije...