Gotovi Seminarski Diplomski Maturalni Master ili Magistarski
Analiza bilansa stanja - Verzija za štampu

+- Gotovi Seminarski Diplomski Maturalni Master ili Magistarski (https://www.maturskiradovi.net/forum)
+-- Forum: Obrazovanje (/Forum-obrazovanje)
+--- Forum: Maturski radovi (/Forum-maturski-radovi)
+--- Tema: Analiza bilansa stanja (/Thread-analiza-bilansa-stanja--3054)


Analiza bilansa stanja - Vesnica - 04-05-2010 01:35 PM

Maturski. seminarski i diplomski radovi iz ekonomije: menadzment, marketing, finansija, elektronskog poslovanja, internet tehnologija, biznis planovi, makroekonomija, mikroekonomija, preduzetnistvo, upravljanje ljudskim resursima.

Svako preduzeće ima za cilj da ostvari profit, a formiranjem samog preduzeća svaki cilj postaje zadatak, dok se kapital, kojim preduzeće raspolaže, transformiše u sredstva (imovinu). Sva sredstva, koja preduzeće pribavi, mogu kvantitativno (računski), kvalitativno i vremenski odgovarati zadatku, odnosno mogu biti veća ili manja od njega. Sredstva sa kojima preduzeće posluje prikazuju se u bilansu. Bilans predstavlja prikaz pozitivnog i negativnog rezultata, odnosno uspjeha i neuspjeha, koji prate poslovanje preduzeća .

To znači, da bilans stanja i bilans uspjeha predstavljaju pravu sliku preduzeća. Pri tome, bilans stanja daje materijalnu sliku sredstava preduzeća, gdje aktiva prikazuje sredstva (imovina, materijalna konstitucija), a pasiva izvore sredstava (kapital, finansijska konstitucija).
Bilans stanja, putem zbira aktive i pasive, ukazuje na kvantitet sredstava, a na kvalitet sredstava i izvora sredstava putem strukture aktive i pasive. Svaki novi priliv sredstava mijenja kvantitet aktive i pasive, što mijenja i kvalitet sredstava i izvora sredstava. Osnovna karakteristika bilansa stanja jeste njegova ravnoteža, tj. da su ukupna aktiva i ukupna pasiva jednake.
Bilans stanja se može sastaviti u bilo koje vrijeme u toku poslovanja, ali se po pravilu obično sastavlja na početku poslovanja (na početku godine, kao i na kraju godine). I po pravilu, bilans stanja na dan 31.12. tekuće godine predstavlja bilans stanja na dan 01.01. naredne godine.

KLASIFIKACIJA POZICIJA BILANSA STANJA

Klasifikacija pozicija bilansa stanja zavisi od principa poslovne i finansijske politike, kojima se preduzeće rukovodi, i ciljeva finansijske analize. Bez obzira na razlike koje postoje, klasifikacija bilansnih pozicija se vrši na principu funkcionalnosti, likvidnosti i pravnih odnosa, a pomaže u rješavanju pitanja redoslijeda bilansnih pozicija i stepena njihovog raščlanjivanja .
Prema principu funkcionalnosti, bilansne pozicije se klasifikuju prema značaju pojedinih vrsta sredstava za izvršenje zadatka preduzeća i namjeni kapitala. Redoslijed značajnosti sredstava u izvršenju zadatka preduzeća jeste: poslovna sredstva – osnovna sredstva – obrtna sredstva.

Princip sigurnosti je komplementaran sa principom funkcionalnosti, a prema ovom principu pozicije aktive se grupišu po principu rastuće likvidnosti, i pozicije pasive prema principu opadajuće dospjelosti.

Princip likvidnosti podrazumijeva grupisanje pozicija aktive prema principu opadajuće likvidnosti, a pozicija pasive prema principu rastuće dospjelosti.
Pravni princip pozicije imovine i kapitala raščlanjava se prema pravnoj prirodi, pri čemu se imovina raščlanjava na nepokretnu i pokretnu, stvari i prava, sopstvenu i tuđu, na imovinu kojom se osiguravaju obaveze i onu koja u te svrhe ne može služiti, dok se pasiva raščlanjava na sopstveni i pozajmljeni kapital.

OBJEKT ANALIZE BILANSA

Objekti analize bilansa u užem smislu jesu sredstva, izvori sredstava i finansijski rezultat, a sam bilans je tek podloga koja te objekte sadrži.
Budući da je bilans izražen u novčanoj vrijednosti, bit će tako izraženi i pokazatelji analize bilansa, iako znamo da su oni manje tačni od neutralnih, zbog uticaja: oscilacija cijena, povećanja ličnog dohotka i sl. Prema tome, zajedničko novčano – vrijednosno izražavanje je samo nužno zlo, kako bi se stanje i poslovanje preduzeća izrazilo u zajedničkom nazivniku. Zbog toga će tačniju i potpuniju analizu omogućiti dopunski pokazatelji izraženi u neutralnim pokazateljima, ako je to moguće.

Analiza bilansa podrazumijeva primjenu određenih analitičkih metoda, kako bi se došlo do unaprijed postavljenog cilja. Svrha svake analize, pa i analize bilansa jeste sinteza rezultata analize, da bi se na osnovu svih pojedinih pokazatelja analize došlo do zajedničkog pokazatelja, koji omogućava zaključak o objektu analize, te služi organima upravljanja za donošenje odluka i mjera o unapređenju poslovanja i prosperiteta preduzeća.

Prema prethodno izloženom, objekti analize bilansa će biti:
1.finansiranje preduzeća sa finansijskom politikom, sa pojedinim zadacima kao što su: konstitucija sredstava, investiranje, likvidnost preduzeća i izvori sredstava;
2.osnovna sredstva sa temeljnim zadacima, a to su : struktura sredstava i njihova uslovljenost, korištenje tih sredstava i njihova statika i dinamika;
3.obrtna sredstva sa temeljnim zadacima, kao što su: struktura tih sredstava, te njihova statika i dinamika;