Gotovi Seminarski Diplomski Maturalni Master ili Magistarski

Puna verzija: Revizija ciklusa zaliha
Trenutno pregledate Lite verziju foruma. Pogledajte punu verziju sa odgovarajućim oblikovanjima.
Maturski, Seminarski , Maturalni i diplomski radovi iz ekonomije: menadžment, marketing, finansija, elektronskog poslovanja, internet tehnologija, biznis planovi, makroekonomija, mikroekonomija, preduzetništvo, upravljanje ljudskim resursima, carine i porezi.


Revizija ciklusa zaliha može da se definiše kao jedan od bitnih zadataka bilo kog proizvodnog preduzeća. Upravljanje zalihama svakako je jedan od najvažnijih logističkih zadataka, To je uži pojam od distribucije i obuhvata aktivnosti fizičkog pokretanja proizvoda od proizvođača do potrošača odnosno korisnika. Zalihe se javljaju kao višak u prodaji robe, gde se razlikuju komercijalna aktivnost gde spada zaključivanje ugovora o kupoprodaji i aktivnosti fizičke distribucije koje slede komercijalne aktivnosti i obuhvataju aktivnosti fizičkog prevoza robe od proizvođača do potrošača i korisnika. Upravljanje zalihama se moraju posmatrati kao deo ukupne aktivnosti preduzeća koje je marketing orijentisano. Prema Lejzeru podsistem upravljanja zaliha ima dve važne komponente: ukupni sistem transporta i ukupni sistem skladištenja.

Revizija ciklusa zaliha u preduzeću je prvenstveno orijentisana na kretanje robe i kontrolu snabdevanja od strane internog ili eksternog revizora. Bavi se izuzetno i kretanjem ljudi. Smatra se da revizija ciklusa zaliha obuhvata sve aktivnosti koje omogućavaju kretanje proizvoda i koordinaciju ponude i tražnje uključujući dotur proizvoda na vreme i mesto koje odgovara potrošaču odnosno korisniku. Tražnja se identifikuje na osnovu naloga i informacija istraživanja tržišta. Za logistiku su potrebni uređaji za držanje i manipulisanje proizvodima, kao i za prenošenje, obradu i čuvanje zalihnih informacija.

Upravljanje zalihama je sistemski način razmišljanja o problemu toka materijala u preduzeću. U tome smislu je kontrola zaliha koja se bavi kretanjem gotovih proizvoda odnosno fizička distribucija, deo poslovne kontrole zaliha koja uključuje i bavljenje sirovinama, energijom i reprodukcionim materijalom. Fizička distribucija odnosno marketing logistika, sve više dobija na značaju kao aktivnost ne samo marketinga, već i nacionalne privrede. Pri masovnoj proizvodnji i potrošnji rastu troškovi fizičke distribucije uopšte, a posebno transporta i skladištenja. Vrlo je složeno upravljati zalihama i skladištima i doturati robu na mesto i u vreme koje odgovara kupcima.

Svrha revizije ciklusa zaliha je pratiti stanje u inventaru na početku i kraju godine, uz poštovanje računovodstvenih standarda i kako bi se obezbedila raspoloživost, blagovremenost i kvalitet. Raspoloživost znači imati pravi proizvod na pravom mestu, i u pravo vreme. Raspoloživost se često meri kao procenat vremena u kojem se proizvod nalazi na zalihama. Blagovremenost implicira sposobnost da se ispuni nalog toliko brzo koliko to potrošač želi. Kvalitet znači isporuku proizvoda u željenim uslovima. Kvalitet nedostaje ako je proizvod oštećen. Veličina ili boja ukazuju na to da je isporučen pogrešan proizvod. Preduzeće koje kreira dobar proizvod, promoviše ga i odredi konkurentnu cenu, ne može sebi dozvoliti kasnu isporuku ili oštećenje proizvoda. . .

S A D R Ž A J

UVOD 3
1 Proces upravljanja zalihama 4
1.1 Kontrola zaliha 5
1.2 Optimalne zalihe 6
2 Revizija ciklusa zaliha 8
2.1 Koncept revizije ciklusa zaliha 9
2.2 Uloga troškovnih centara u reviziji zaliha 10
3 Dokumentacija potrebna za reviziju ciklusa zaliha 11
3.1 Narudžbenica za proizvodnju 11
3.2 Radni nalog 11
3.3 Izveštaj o promenama na zalihama 12
4 Koncept obračuna zaliha 13
4.1 Ocenjivanje interne kontrole 13
ZAKLJUČAK 15
LITERATURA 16

Referentni URL