Zvuk na filmu - mediji
Maturski, Seminarski , Maturalni i diplomski radovi iz likovnog.
Sedma umetnost je danas dostigla neviđene razmere popularnosti. Bilo da filmove gledamo zato da bismo se opustili, obrazovali, ili duhovno opustili, postizanje tih efekata zahteva savršenost svih elemenata filma. Filmove percepiramo sa samo dva čula: čulom vida i čulom sluha. Gledati horor film bez odgovarajuće muzičke i zvučne pozadine znači gotovo propustiti svu napetost koja i jeste osnova horora. S toga treba posebnu pažnju obratiti na zvuk u filmu jer čini jedu njegovu polovinu, stvarajući utisak realnosti priče i atmosfere. Ovaj rad je upravo posvećen drugoj čulnoj sferi filma: zvuku.
ZVUK
Zvuk je periodično talasanje, zgušnjavanje i razređivanje vazduha izazvano treperenjem nekog predmeta; to može biti muzički instrument, glasne žice čoveka ili membrana zvučnika.
Treperenje se širi vazduhom u svim pravcima i dolazi do bubne opne uva, koja adekvatno treperi. Mehaničke vibracije se u mozgu pretvaraju u osećaj zvuka. Visina zvuka zavisi od frekvencije talasa, odnosno od broja talasa u jednoj sekundi, koji prođu pored neke statične tačke.
Jedinica frekvencije je herc (Hz = jedan talas u sekundi). Frekventni opseg koji čovek prima čulom sluha kreće se od 16 Hz (najdublji tonovi orgulja) do 20.000 Hz (16.000 Hz iznosi krik slepog miša). Granice ovih krajnosti su individualne, a zavise i od jačine samog zvuka. Frekvencije manje od 16 Hz nazivaju se infrazvuk i čovek ih ne oseća, kao ni frekvencije preko 20.000 Hz koje se nazivaju ultrazvuk.
Jačina zvuka meri se decibelima (dB), na primer, 40 dB - prosečan šum u stanu, 60 dB - prosečan šum u kancelariji, 80 dB - razgovor na 1 m, 100 dB - prolazak voza na 10 m, 120 dB - grmljavina, 140 dB - mlazni avion.
„Prag čujnosti” je najmanji nivo zvuka kojeg je u stanju da čuje ljudsko uvo i označava se sa 0 dB. Zvuk kod kojeg su oscilacije pravilne i konstantne frekvencije, naziva se ton. Veliki broj zvukova sadrži složene rezonancije kojima se gradi boja zvuka, na primer, boja pojedinih muzičkih instrumenata itd. Kvalitet tonskih uređaja meri se i po tome što imaju veći frekventni raspon (haj faj uređaji).
Na filmu i TV, zvuk se snima pomoću mikrofona različitih frekventnih karakteristika, osetljivosti i usmerenosti.
SADRŽAJ
UVOD......................................................... 1
ZVUK ................................................................... 2
FILM........................................................................ 3
NEMI FILM............................................................. 4
OZVUČENI FILM .............................................................. 5
ZVUČNI FILM ...................................................................7
ZVUK NA FILMU ............................................................. 9
ZAKLJUČAK....................................................................... 14
LITERATURA ................................................................... 15
http://www.maturskiradovi.net/eshop
|