Maturski, seminarski i diplomski radovi iz marketinga.
U poslednje vreme uspešne kompanije su izmenile svoju marketinšku koncepciju, prilagođavajući se zahtevnijim i bolje informisanim kupcima. Umesto klasičnog pristupa promociji (reklame u štampi, na TV ili na radiju, a u poslednje vreme i na internetu) dolazi novi pristup (sajmovi, nagradne igre, kuponi, degustacije i sl.) koji prioritet daje stvaranju kratkoročne prodaje i povoljne slike promotora. Taj pristup se zove „Unapređenje Prodaje“.
Unapređenje prodaje dramatično je poraslo u proteklih deset godina, velikim delom zbog usmerenosti preduzeća na kratkoročne profite i vrednost i razumljive potrebe za promocionim strategijama koje rezultiraju kratkoročnim povećanjima prodaje. Polazeći od ovakvog objašnjenja unapređenja prodaje, kao dela marketing komunikacije, ovaj rad i pored teoretskih pretpostavki obuhvata i odgovarajuće primere i slučajeve iz prakse kojima se ilustruju karakteristične marketinške manifestacije u raznim kompanijama.
Unapređenje prodaje, kao deo marketing komuniciranja, nudi u sebi dosta prostora za kreativne ideje što je mene u najvećoj meri i privuklo da obradim ovu temu i naučim nešto više o ovom obliku promocije. U ovom seminarskom radu pokušaću ukratko da izložim postupak razvoja novog proizvoda. Sva priča počinje sa definicijom proizvoda/usluge, njegovom namenom/ciljem, fazama razvoja ideje, a završava se razvojem proizvoda/usluge i njegovim pozicioniranjem na tržištu. Kolika je važnost ovoga procesa, govori i činjenica da upravo on može biti presudan usponu, ili često nenadoknadivom padu jedne kompanije. Ova priča osobito je presudna start up firmama, koje tek ulaze na tržište i kod kojih ne postoji „žuti karton“. Da bi sve bilo izvesno, neophodno je svakom segmentu razvoja ideje pristupiti maksimalno oprezno i pažljivo, uzimajući sve detalje, iza kojih se može kriti uspon, ili pad celokupnog projekta.
Pogrešno je mišljenje da je dobra ideja 50% uspeha razvoja proizvoda. Dobra ideja jeste velika šansa novog proizvoda, ali nikako garant dobrog pozicioniranja. Postoje brojni elementi tržišta, okoline, parcepcije potrošača, koji mogu biti presudni za uspešnu misiju. Čak i velikim firmama, sa dobrim idejama, dobro isplaniranom i osmišljenom strategijom, snažnim marketing potporom uvoda proizvoda na tržište, desi se neželjeni pad. Razlog ovakvog kraha najčešće leži u svesnom, ili nesvesnom zanemarivanju nekih na prvi pogled, nevažnih činjenica i nedovoljnom, ili pak neadekvatnom ispitivanju tržišta.
U tekstu ću i nabrojati neke primjere iz prakse, iza kojih stoji ne/uspeh plasiranja proizvoda.
1.1 Instrumenti promotivnog miksa
Šta je promotivni miks? Različite aktivnosti koje preduzeće preduzima da bi oglasilo vrednosti svojih proizvoda i uverilo kupce da ih kupe nazivaju se zajedničkim imenom promotivni miks.On uključuje:
1. oglašavanje,
2. unapređenje prodaje,
3. odnose s javnošću,
4. direktni marketing
5. ličnu prodaju.
Promotivni miks (4 instrumenta)
1. Reklamiranje
2. Lična prodaja
3. Publicitet
4. Promotivna prodaja
1.2 Oglašavanje ili reklamiranje
To je plaćena, indirektna komunikacija o preduzeću i njegovim proizvodima poslata ciljnoj grupi putem sredstava masovnih medija – televizije, radija, štampe, interneta. Glavne odluke prilikom planiranja oglašavanja su: postavljanje ciljeva, izbor i utvrđivanje sredstava, stvaranje propagandne poruke i ocenjivanje.
Ciljevi bi se trebali zasnivati na informacijama o ciljnom tržištu, ciljnoj grupi potrošača, pozicioniranju proizvoda na tržištu i marketing miksu. Postoje tri osnovna vida oglašavanja, a to su: informativno oglašavanje,oglašavanje radi uveravanja i oglašavanje radi podsećanja.
Utvrđivanje sredstava za oglašavanje podrazumeva određivanje faktora koje treba uzeti u obzir, a to su:
• Faza u životnom ciklusu proizvoda
• Tržišni udeo
• Konkurencija
• Učestalost oglašavanja
• Diferencijacija proizvoda
• Strateški protiv taktičkih proračuna
• Ukupni proračun za promociju, konzistentnost, mogućnosti rastezanja proračuna, završni račun
Stvaranje propagandne poruke: marketing menadžeri moraju pomoći oglašivačkim agencijama pri stvaranju poruke koja će imati najbolji efekat na ciljnu grupu. Poruka treba da bude smislena, upečatljiva i uverljiva. Utiecaj koji će poruka ostaviti zavisi o onome šta je rečeno i na koji način.
Odabir sredstva oglašavanja uključuje:
Sadržaj :
1 UVOD 3
1.1 Instrumenti promotivnog miksa 4
1.2 Oglašavanje ili reklamiranje 4
1.3 Unapređenje prodaje 5
1.4 Odnosi s javnošću 6
1.5 Direktni marketing 7
1.6 Lična prodaja 7
1.7 Istorijat firme "Soko – Nada Štark" 8
1.7.1 Proizvodni program Kompanije "Soko - Nada Štark" 8
1.7.2 Organizaciona struktura Kompanije “Soko – Nada Štark” 9
1.8 Struktura i zaštita zaposlenih u Kompaniji 9
1.9 Primarni ciljevi promotivnog miksa "Štark" kompanije 9
1.9.1 Opis uočenog problema 10
1.10 Značaj primene promotivnog miksa na prodaju 11
1.11 Planovi i uticaj plasmana proizvoda na budućnost kompanije 12
2 ZAKLJUČAK 14
3 LITERATURA 15