Maturski, seminarski i diplomski radovi iz marketinga.
1. UVOD
U svetu gde su filmovi deo industrije, a ne u izvornom obliku umetnost, danas je veoma teško naći pravi film, ili delo koje bi umnogome uticao na gledaoca na taj način dam u promeni životnu filozofiju, da gledalac primi poruku, da se nad njim zamisli, da ga prepričava i preslikava u današnjem životu. Od nekadašnjih starih filmova gde je bilo mesta u napretku, bar što si tiče fabule, ostalo je veoma malo. Danas se filmovi mahom svode na pokazivanje mišića u domenu fotografije i vizuelnih efekata, koji preovlađuju, a sam film gubi fabulu, stavljajući je u drugi plan. Laka dostupnost tim filmovima, njihova raširenost i totalnost, doveli su do toga da je današnjem prosečnom gledaocu već jasno šta mu sledi u nastavku, a neretko se i ceo film zna unapred. Ostali su samo žanrovi koji sani po sebi izazivaju utisak, a to su najčešće horori i filmovi gde preovlađuje nasilje. Čak šta više, sve ide u tom smeru, ne bi li kod gledaoca izazvali one najrudamentalnije strahove.
2 FILM
Film je umetnost, često nazivana sedmom umetnošću jer je najmlađa od sedam umetnosti. Za godinu nastanka filma kao pokretnog sadržaja na filmskoj traci obično se uzima 1895, mada je njegov razvoj evolucioan. Često se naziva sedmom umetnošću (do tada se smatralo da postoji samo šest grana umetnosti), a taj naziv je prvi upotrebio Rićoto Kanudo 1911. godine, u „Manifestu sedme umetnosti“. Kao pioniri filma uzimaju se braća Limijer. Oni su zapravo pioniri dokumentarnog filma i/ili realističnog (mimetičkog) pristupa filmu, dok je vašarski opsenar Žorž Melijes pionir fantastičkog pristupa filmu.
Utisak pokretnih slika se bazira na fizičkoj osobini ljudskog oka- retinalnoj perzistenciji (lat. persistentio retinalis). Naime, mrežnjača (retina) ljudskog oka ima osobinu da produžava trajanje svetlosne draži oko 1/10 sekunde nakon njenog prestanka. Ako vidimo nekoliko statičnih slika koje se brzo smenjuju, prethodna slika nam se „stapa“ sa sledećom i, u slučaju filmskog zapisa, imamo iluziju kontinuiranog kretanja- mada se film sastoji iz niza statičnih slika.
2.1 Istorija filma
Film, kao najmodernija umetnost u velikoj meri zavisi od nauke i tehnologije. Nastaje i razvija se u uskoj vezi sa razvojem industrijske tehnologije, optičke iluzije i težnjom za predstavljanje pokreta. Praistorija filma je lavirint otkrića, izuma, parcijalnih rešenja i mnogih neuspeha. Neka od njih su bili slučajna, druga su došla kao rezultat paralelnih istraživanja u nauci i tehnologiji, ali vrlo malo rešenja je stiglo iz namenskih istraživanja u cilju predstavljanja pokretne slike. Počeci filma se odvijaju po zakonu evolucije, gde svaki novi mehanizam ili otkriće pokreće novi talas pokušaja u eksperimenata, u nekim slučajevima radi se o rekreativnoj nameri, a u drugim ciljevi i namere su čisto naučne prirode. Većina istraživača i začetnika filma su posmatrali pokretnu sliku kao naučni instrument, koji će pomoći naučnicima da lakše shvate svoja naučna istraživanja. Luj Limijer je jednom izjavio: „moje delo je uvek bilo orijentisano prema naučnim istraživanjima. Nikada se nisam identifikovao sa onim što se zove produkcija“
Prvi film nastao je pre više od sto godina. Njegovi tvorci su braća Limijer. Prvi film prikazan je u Parizu, 24. decembra 1895. godine. Trajao je svega nekoliko minuta i predstavljao je dolazak voza na železničku stanicu. Prilikom projekcije ljudi su, videvši da im voz ide u susret, počeli da vrište i beže po sali, ne znajući da je to samo projektovano na platnu. Isti film je u Srbiji prikazan šest meseci kasnije, u kafani braće Savić kod zgrade Albanije.
1. UVOD 3
2 FILM 4
2.1 Istorija filma 4
3. UTICAJ FILMA NA GLEDAOCE 5
4 UTICAJ FILMA NA NASILNO PONAŠANJE PUBLIKE 7
4.1 Primeri filmova i projektovanog nasilja 7
4.2 Teorija o uticaju filma na pojavu nasilja 8
5. UTICAJ KOMEDIJA NA GLEDAOCE 9
6. UTICAJ HOROR FILMA NA GLEDAOCA 10
7. NEGATIVNI UTICAJI FILMA NA DECU 11
8. ZAKLJUČAK 12
9. LITERATURA 13
10. Web literatura 13