Maturski, Seminarski , Maturalni i diplomski radovi iz ekonomije: menadžment, marketing, finansija, elektronskog poslovanja, internet tehnologija, biznis planovi, makroekonomija, mikroekonomija, preduzetništvo, upravljanje ljudskim resursima, carine i porezi.
Sama reč diplomatija potiče od grčkog izraza diplomas, kasnije diploma, riječi koje su imale, do svojih savremenih i današnjih značenja, svoju dugu i zanimljivu istoriju. Naime, u Rimskoj imperiji diploma je označavala ugravirani metalni znak na prtljagu putnika koji je njime mogao slobodno da se kreće konzularnim putevima ogromne rimske države. Stari Rimljani su bili čuveni po izvrsnim vojskovođama, vojnicima, pravnicima, administratorima, oratorima, a mnogo manje po diplomatama. Vizija sigurnosti države se zasnivala na snazi oružja i pravnih normi, dok diplomatski govor nije ulivao naročito poverenje. Latinski izraz "res diplomatica”, će vremenom pokrivati ono što se danas naziva - diplomatski poslovi.
Dakle, dok je u izvornom, formalnom i tehničkom smislu diploma značila otprilike ono što danas nazivamo imunitetom ili pasošem, diplomatija je još u najstarijim vremenima označavala delatnost ovlašćenog predstavnika koji u ime svog suverena odlazi u drugu zemlju da bi doprineo zasnivanju savezništva, prekidu neprijateljstva, razvijanju trgovačkih veza. U dužem istorijskom periodu diplomate su imali vrlo precizan zadatak koji je trebalo obaviti u određenom vremenskom periodu. Diplomatija proširuje i produbljuje prijateljske odnose, političke, privredne i kulturne, s državama saveznicama i neutralnim državama, ali i ulaže napore za promenu odnosa onih vlada koje vode neprijateljsku politiku.
Diplomatija ima široku zadatak. Jednostavno definisano, zadaci diplomacije su: predstavljati i zastupati, štititi i obaveštavati svoju zemlju, pregovarati. Smisao predstavljanja i zastupanja čini najbitniji element. Ambasador predstavlja poglavara svoje zemlje i zastupa svoju državu pred vlastima države primateljice. On nužno i govori u ime svoje vlade. Budući da prima i prenosi saopštenja svoje vlade i budući da predstavlja službeni izvor informacija, on je stalni i sigurni posrednik u odnosima dveju država. Diplomata je osoba koja se bavi diplomatijom. U užem smislu to je službeni predstavnik države koji ima diplomatski status (šef diplomatske misije ili član njenog diplomatskog tima, koji je upisan u diplomatsku listu)...
Sadržaj :
UVOD 3
1 Diplomatski subjekti i njihove nadležnosti 4
1.1 Nadležnosti ministarstva, predsednika i parlamenta u oblasti spoljnih poslova 6
2 Policijska, vojna i ekonomska diplomatija 14
2.1 Policijska diplomatija 14
2.2 Vojna diplomatija 16
2.3 Ekonomska diplomatija 18
ZAKLJUČAK 19
LITERATURA 21