Dzemala
Posting Freak
Poruka: 8,277
Pridružen: May 2010
|
Uloga saveta ministara EU u ekonomiji
Maturski, Seminarski , Maturalni i diplomski radovi iz ekonomije: menadžment, marketing, finansija, elektronskog poslovanja, internet tehnologija, biznis planovi, makroekonomija, mikroekonomija, preduzetništvo, upravljanje ljudskim resursima, carine i porezi.
Kao rezultat procesa saradnje i integracije koji je započeo 1951. godine između šest zapadnoevropskih zemalja, a nakon više od 50 godina istorije i sedam procesa proširenja članstva, nastala je EU. Evropska unija danas broji 27 zemalja s gotovo 500 miliona stanovnika i priprema se za dalja širenja. To je jedina istinska integracija s obzirom na stepen i način saradnje među državama članicama i mehanizama i nivoa odlučivanja u Uniji. Može se reći kako je EU «sui generis» integracija zbog specifičnih mehanizama i struktura.
Iako ideja o ujedinjenoj Evropi seže daleko u prošlost, tek pedesete godine XX veka beleže prve korake ka današnjoj Evropskoj Uniji. Velika razaranja koja su se odigrala na tlu Evrope tokom Prvog i Drugog svetskog rata, otvorila su prostor za razmišljanje o tome kako prevladati postojeće antagonizme među euvropskim državama i učiniti da se rat ne ponovi. Trebalo je naći zajednički naziv oko kojega bi mogle da se ujedine sve, ili većina država Evrope, među kojima i, u Drugom svetskom ratu pobeđena Nemačka i Italija. Pored ovih, "unutrašnjih razloga", snažan podsticaj ujedinjenju stigao je izvan Evrope, od strane Sjedinjenih Američkih Država. Uvidevši da razrušena Evropa ne može biti dostojan ekonomski partner, niti saveznik u borbi protiv nadolazećeg komunizma iz SSSR, SAD su odlučile da finansijski pomognu posleratnu konsolidaciju Evrope. Marshallov plan finansijske pomoći Evropi (1947), nazvan po tadašnjem američkom državnom sekretaru, kao jedan od uslova za dodelu sredstava podrazumevao je udruživanje evropskih država i njihovu međusobnu koordinaciju.
Prvi koraci koji su vodili ka tom cilju napravljeni su 1951 godine, kada su Francuska, Nemačka, Italija, Belgija, Luksenburg i Holandija potpisali ugovor o osnivanju Evropske zajednice za ugljen i čelik, prve nadnacionalne organizacije u Evropi. Sledeći korak u integraciji Evrope bilo je osnivanje Evropske ekonomske zajednice i Evropske zajednice za atomsku energiju (Euratom) potpisivanjem Rimskih ugovora 25. mart 1957 godine. 1959 godine već su napravljeni prvi koraci u liberalizaciji tržišta, 1962. počela se ostvaruje zajednička politika u oblasti poljoprivrede, a 1968. je okončan proces formiranja carinske unije. Prvo proširenje Zajednice desilo se 1973. godine prijemom u člansto Velike Britanije, Danske i Irske a kao uslov za prijem novih članica navedeno je jedino prihvatanje Acquis communautaire-a, što i danas predstavlja jedan od glavnih uslova za prijem novih članica. . .
Sadržaj :
UVOD 3
1.1 Savet ministara EU kao institucija 4
1.1.1 Delokrug rada Saveta ministara 5
1.2 Uloga Saveta ministara u ekonomiji 5
ZAKLJUČAK 9
LITERATURA 10
PORUČITE RAD NA OVOM LINKU >>>
SEMINARSKI
maturski radovi seminarski radovi maturski seminarski maturski rad diplomski seminarski rad diplomski rad lektire maturalna radnja maturalni radovi skripte maturski radovi diplomski radovi izrada radova vesti studenti magistarski maturanti tutorijali referati lektire download citaonica master masteri master rad master radovi radovi seminarske seminarski seminarski rad seminarski radovi kvalitet kvalitetni fakultet fakulteti skola skole skolovanje titula univerzitet magistarski radovi
LAJKUJTE, POZOVITE 5 PRIJATELJA I OSTVARITE POPUST
|
|
05:46 PM |
|