Zahvaljujući domaćim i stranim fondacijama, kao i Vladi, najbolji studenti u Srbiji mogu da konkurišu za stipendije koje iznose i do 1.000 evra mesečno. Svake godine za stipendiranje naših akademaca se izdvoji ukupno oko šest do sedam miliona evra. Međutim, na tu veoma važnu dotaciju mogu da računaju uglavnom samo oni čiji je prosek iznad 9,5. Problem je što domaće kompanije za sada nisu pokazale dovoljno interesovanja za ulaganje u buduće diplomce.
Milana Sredojević, predsednik kluba “Alpbach” u Beogradu, kaže da svake godine taj klub ima problem da privoli domaće kompanije da izdvoje 650 evra za stipendiranje najtalentovanijih studenata, postdiplomaca i mladih stručnjaka za učešće na Evropskom forumu Alpbah, na kojem se pojavljuju eminentni svetski politički lideri i koji razgovaraju sa studentima o raznim temama.
U zavisnosti od donatora, uslovi za domaće stipendije su uglavnom visoka prosečna ocena i socijalni status. Za inostrane stipendije uslov je i znanje makar jednog stranog jezika ili jezika na kojem su predavanja na fakultetu za koji se aplicira.
Fond za mlade talente svake godine stipendira 1.000 najboljih studenata za studiranje u Srbiji, a iznos mesečne dotacije je 25.000 dinara. Student sa najnižom prosečnom ocenom, koji je dobio stipendiju preko Fonda, imao je ocenu 9,4. Ovaj fond stipendira najbolje studente i postdiplomce na univerzitetima zemalja članica EU i Evropske asocijacije za slobodnu trgovinu (EFTA) i na vodećim svetskim univerzitetima. Univerziteti, kojih u Srbiji ima 17 (privatnih i državnih), takođe imaju svoje fondove. Univerzitet u Beogradu daje godišnje oko 250 stipendija koje iznose po 8.000 dinara. Pravni fakultet u Beogradu daje godišnje oko 100 stipendija u iznosu od po 10.000 dinara mesečno.
Privatni sektor u Srbiji u maloj meri stipendira studente i tek je nekoliko strateških ugovora privatnih kompanija sa Univerzitetima potpisano o stipendiranju.
Kada je reč o stranim stipendijama, njih dodeljuju vlade država u Evropi i u svetu, zatim privatni fondovi ili sami univerziteti. Te stipendije su u većini slučajeva oko 1.000 evra mesečno, plus troškovi smeštaja i zdravstvenog osiguranja, školarine, dok su za postdiplomske studije do nekoliko hiljada evra mesečno. Većina konkursa raspisuje se na početku školske godine za narednu akademsku godinu, ali pojedini traju tokom čitave godine.