Sluzbena diplomatija

Nova tema  Odgovori 
Podelite temu sa drugarima: ZARADITE PRODAJOM SVOJIH RADOVA
 
Ocena teme:
  • 0 Glasova - 0 Prosečno
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
 
Autor Poruka
Dzemala Nije na vezi
Posting Freak
*****

Poruka: 8,277
Pridružen: May 2010
Poruka: #1
Sluzbena diplomatija
Maturski, Seminarski , Maturalni i diplomski radovi iz ekonomije: menadžment, marketing, finansija, elektronskog poslovanja, internet tehnologija, biznis planovi, makroekonomija, mikroekonomija, preduzetništvo, upravljanje ljudskim resursima, carine i porezi.

Науката за комуникациските односи помеѓу луѓето се нарекува уште и комуникологија, млада научна дисциплина која (како наука за општото и за човечките односи) дури во миантиот век се нарекува со ова име, име кое денес вообичаено се користи. Отескогаш начинот на комуницирање претставувал вештина која може да се научи и да се увежба, усоврши. Вештината на комуницирање представува активност на духот, која со време и искуство, се менува, Меѓутоа, бидејќи еден од основните задачи на комуникацијата да набљудува и да го изучува општото, начин на реализација на врските меѓу луѓето, односот кон луѓето, околината и сл., слободно може да се каже дека таа е стара колку и човековиот род. На пример ораторство, реторика, граматика, филозофија, психологија, лингвистика и сл. трансформира, преобликува. Комуникацијата е вткаена во сите стопански гранки, но и во туристичката дејност доаѓа посебно до израз. Посебно е значајна во изучувањето на службената дипломатија. Комуникацијата е перманентен процес кој подразбира праќање И прием на информации, усмена и писмена компонента во општењето, со основна цел размена на идеи. Како би била успешна или како би имала успех, уверливата комуникација го бара следното :

1. Наука за комуникациите
2. Службена дипломатија и развој на комуникациите
3. Меѓународно службено комуницирање
4. Пренесување на пораки
5. Вештина на комуницирање
6. Вербална комуникација
7. Односи со јавноста
8. Настапи пред јавноста
9. Модели и методи на истражување на мотивите на туристите
10. Јавно мислење
11. Комуникациска контрола
12. Внатрешен и надворешен проток на информации
13. Интернет и електронско комуницирање
14. Управување со промоција
15. Избор на канали на комуницирање
16. Управување со конфликти помеѓу медиумите и пораките
17. Економска пропагандаMaturskiRadovi.Net сајт е уште еден напор да ви обезбеди бесплатна, правилното водство кон развојот на вашата индивидуална работа, која може да го симнете само на нашата веб страница ...

Комплетната работа може да се види и / или преземање одапликацијата (а)
Тим http://www.MaturskiRadovi.Net сајт, тимот е мисли на тебе !


Prilog(a)
.pdf  Sluzbena diplomatija.pdf (Veličina: 222.71 kb / Preuzimanja: 793)


PORUČITE RAD NA OVOM LINKU >>> SEMINARSKI
maturski radovi seminarski radovi maturski seminarski maturski rad diplomski seminarski rad diplomski rad lektire maturalna radnja maturalni radovi skripte maturski radovi diplomski radovi izrada radova vesti studenti magistarski maturanti tutorijali referati lektire download citaonica master masteri master rad master radovi radovi seminarske seminarski seminarski rad seminarski radovi kvalitet kvalitetni fakultet fakulteti skola skole skolovanje titula univerzitet magistarski radovi

LAJKUJTE, POZOVITE 5 PRIJATELJA I OSTVARITE POPUST
10:20 PM
Poseti veb stranicu korisnika Pronađi sve korisnikove poruke Citiraj ovu poruku u odgovoru
Nova tema  Odgovori 


Skoči na forum: