Razlozi ogranicenja trzisne moci u pojedinim pravnim sistemima

Nova tema  Odgovori 
Podelite temu sa drugarima: ZARADITE PRODAJOM SVOJIH RADOVA
 
Ocena teme:
  • 0 Glasova - 0 Prosečno
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
 
Autor Poruka
Dzemala Nije na vezi
Posting Freak
*****

Poruka: 8,277
Pridružen: May 2010
Poruka: #1
Razlozi ogranicenja trzisne moci u pojedinim pravnim sistemima
Maturski, Seminarski , Maturalni ,Masters i Diplomski radovi iz Ekonomije, Finansija, Ekonomike i Elektronsko poslovanje.


Politika konkurencije, kao jedna od politika EU, jasan je pokazatelj slozenosti procesa u Uniji. Od velikog je znacaja za istinsko funkcionisanje zajednickog trzista EU i ostvarivanje cetiri slobode (protoka ljudi, robe, kapitala i usluga). Njen cilj jeste da dopirnese pospesivanju trzisne razmene i daljem izgradivanju samog trzista.
U pitanju je jedna od najrazvijenijih politika Zajednice – njeni pravni postulati, kao i njihova primena i razrada od strane pojedinih organa Unije, u osnovi sadrze ideju o izgradnji zajednickog trzista. Uz to, osnivacki ugovori postavljaju i dodatne ciljeve, poput blagostanja stanovnistva drzava clanica, cime se mogu pravdati brojni izuzeci, odstupanja i siroko rasirena drzavna pomoc kroz razne vidove subvencija. Sprovodenje ove politike nalazi se prevashodno u nadleznosti Evropske Zajednice – konkretno Evropske Komisije, ali i u jurisdikciji anti-monopolskih tela drzava clanica. Svi oni zajedno cine Evropsku mrezu za konkurenciju.
Osnov prava konkurencije se nalazi u odeljku VI Ugovora o Evropskoj Zajednici, koji sadrzi konkretno poglavlje o pravilima konkurencije (cl. 81-89), ali i za konkurenciju isto tako bitna pravila o poreskom sistemu i priblizavanju zakonodavstava clanica. Od znacaja su takode i pravila o zajednickoj trgovinskoj politici sadrzana u odeljku IX. U pitanju su samo osnovi politike konkurencije, koji svoju razradu dobijaju kroz delovanje Evropske Komisije – centralnog tela za politiku konkurencije, koji je istovremeno i predlagac akata Savetu; zatim, kroz delovanje Saveta Ministara – putem donosenja regulativa i direktiva; i, konacno, kroz delovanje Evropskog Suda Pravde, koji je svojim presudama omogucavao istinsku izgradnju zajednickog trzista (a, izmedu ostalog, ucinio i ono sto Rimski ugovor nije – definisao konkurenciju kao «trzisnu utakmicu koja za cilj ima ostvarenje drustvenog napretka, ali ne kao cistu, apsolutnu trzisnu utakmcicu i potpunu slobodu izbora na strani korisnika».
Kada govorimo o politici konkurencije, prvo na sta pomisljamo su monopoli. Ipak, i pravo EZ, i praksa pokazuju da je u pitanju siroki dijapazon remecenja slobodne utakmice dovodenjem konkurencije u nepovoljniji polozaj, kako kroz postupke samih privrednih subjekata, tako i kroz pomoc kojom drzava na razlicite nacine favorizuje ili spasava od propasti iste te privredne subjekte.......


PORUČITE RAD NA OVOM LINKU >>> SEMINARSKI
maturski radovi seminarski radovi maturski seminarski maturski rad diplomski seminarski rad diplomski rad lektire maturalna radnja maturalni radovi skripte maturski radovi diplomski radovi izrada radova vesti studenti magistarski maturanti tutorijali referati lektire download citaonica master masteri master rad master radovi radovi seminarske seminarski seminarski rad seminarski radovi kvalitet kvalitetni fakultet fakulteti skola skole skolovanje titula univerzitet magistarski radovi

LAJKUJTE, POZOVITE 5 PRIJATELJA I OSTVARITE POPUST
11:53 PM
Poseti veb stranicu korisnika Pronađi sve korisnikove poruke Citiraj ovu poruku u odgovoru
Nova tema  Odgovori 


Verovatno povezane teme...
Tema: Autor Odgovora: Pregleda: zadnja poruka
  Utvrdjivanje trzisne vrijednosti akcija primjenom Gordonovog modela Dzemala 0 2,082 26-08-2010 10:03 PM
zadnja poruka: Dzemala
  Tržišna efikasnost i odsupanje od tržišne efikasnosti Dzemala 0 3,591 08-06-2010 02:08 PM
zadnja poruka: Dzemala
  Utvrdjivanje trzisne vrijednosti akcija primjenom Gordonovog modela Dzemala 0 2,012 17-05-2010 01:18 PM
zadnja poruka: Dzemala

Skoči na forum: