Dzemala
Posting Freak
Poruka: 8,277
Pridružen: May 2010
|
razlike izmedju japanskog i zapadnog nacina upravljanja kvalitetom
Maturski, Seminarski , Maturalni i diplomski radovi iz ekonomije: menadzment, marketing, finansija, elektronskog poslovanja, internet tehnologija, biznis planovi, makroekonomija, mikroekonomija, preduzetnistvo, upravljanje ljudskim resursima, carine i porezi.
Kada govorimo o kvalitetu i upravljanju kvalitetom obično razmišljamo o proizvodnim organizacijama. Također, sinonimi za kvalitetu jesu i standardi kao što su npr. ISO, HACCAP (u novije vrijeme), TQM i ostali. Čitajući literaturu vezanu za upravljanje kvalitetom, autorica ovog seminarskog rada je u nekim standardima prepoznala mnoštvo koraka ili principa, koji su sastavni dio tih standarda, a koji su svoju primjenu našli u raznim organizacijama. Ovoj konstataciji doprinosi i činjenica da se sam razvoj teorije i prakse kontrole vezuje za imena stručnjaka iz Western Electric Company kao što su Walther Shewhart, George Edwards, Harold Dodge, Edwards Deming i ostali, koji su skrojili termin obezbeđenje kvaliteta (Quality Assurance) i razvili značajan broj tehnika za unapređivanje kvaliteta i rješavanje problema vezanih za kvalitet.
Walter Shewhart je prvi formulisao i primjenio postupak statističkog upravljanja kvalitetom (Statistical Quality Control – SQC) koji po svojoj prirodi daleko prevazilazi zadatke kontrole i služi za identifikaciju i eliminaciju uzročnika defekata na proizvodima. Period posle II svjetskog rata a zbog nestašice hrana je učinio da kvantitet postane prioritet u proizvodnji u SAD. U većini kompanija kvalitetom su se bavili samo specijalisti, a najviši menadžment je brigu o kvalitetu prepuštao menadžerima kvaliteta, pokazujući vrlo malu i gotovo zanemarljivu zainteresovanost za unapređenje kvaliteta, sprečavanje grešaka i defekata. Za to vrijeme, prilikom pomoći izgradnje ratom razrušene japanske privrede, dvojica američkih konsultanata, dr. Joseph Juran i dr. Edwards Deming, učinili su da tehnike statističke procesne kontrole postanu neizostavni dio poslovanja japanskih kompanija. Veći dio aktivnosti posvetili su obrazovanju i to ne samo stručnjaka za kvalitet već i top menadžmenta. Uz podršku top menadžmenta, Japanci su ugradili kvalitet u sve aspekte poslovanja svojih kompanija, i time stvarajući kulturu neprekidnog unapređivanja. ..
SADRŽAJ
UVOD 3
1 POTPUNO UPRAVLJANJE KVALITETOM (TQM) u evropi 4
2 OSNOVNE KONCEPCIJE I NAČELA POTPUNOG UPRAVLJANJA KVALITETOM U EVROPI 7
2.1 Usmjerenost na kupce (korisnike, potrošače) 7
2.2 Konstantno unapređivanje 7
2.3 Trajnost svrhe 8
2.4 Posvećenost kvaliteti 8
2.5 Benchmarking 10
2.6 Menadžment usmjeren na sistem 10
2.7 Uloga vođe u novim okolnostima menadžmenta 11
2.8 Zadovoljstvo zaposlenika 11
2.9 Potpuno učešće zaposlenika 11
2.10 Timski rad 11
2.11 Investiranje (ulaganje) u znanje 12
3 UPRAVLJANJE KVALITETOM U JAPANU 12
3.1 Kaizen i gemba 14
3.2 Model izvrsnosti 15
3.3 4 KATEGORIJE DEMINGOVE NAGRADE: 15
3.3.1 Individualna demingova nagrada 15
3.3.2 Demingova aplikaciona nagrada 16
3.3.3 Nagrada kontrole kvaliteta za operativne poslovne jedinice 17
3.3.4 Struktura i pravila komiteta demingove nagrade 17
3.3.5 TQM dijagnoza 18
3.3.6 Japanska medalja kvaliteta 18
3.3.7 Nikkei QC literalna nagrada 18
ZAKLJUČAK 20
LITERATURA 21
PORUČITE RAD NA OVOM LINKU >>>
SEMINARSKI
maturski radovi seminarski radovi maturski seminarski maturski rad diplomski seminarski rad diplomski rad lektire maturalna radnja maturalni radovi skripte maturski radovi diplomski radovi izrada radova vesti studenti magistarski maturanti tutorijali referati lektire download citaonica master masteri master rad master radovi radovi seminarske seminarski seminarski rad seminarski radovi kvalitet kvalitetni fakultet fakulteti skola skole skolovanje titula univerzitet magistarski radovi
LAJKUJTE, POZOVITE 5 PRIJATELJA I OSTVARITE POPUST
|
|
10:26 PM |
|