Maturski, Seminarski , Maturalni i diplomski radovi iz ekonomije: menadzment, marketing, finansija, elektronskog poslovanja, internet tehnologija, biznis planovi, makroekonomija, mikroekonomija, preduzetnistvo, upravljanje ljudskim resursima, carine i porezi.
...Izvori zagađenja voda su mnogobrojni, pri čemu se mogu podeliti na dve velike grupe: koncentrisane i rasute. Koncentrisani izvori zagađenja najčešće su urbane sredine, industrija i energetska postrojenja. Pri tome se mora voditi računa da zagađenja iz urbanih sredina često ne podrazumevaju samo otpadne vode iz domaćinstava, već im se često pridružuju i otpadne vode iz industrijskih postrojenja. Među industrijama, u najveće potrošače voda ubrajaju se hemijska i petrohemijska industrija, prehrambena, industrija paprira, metalurgija i tekstilna industrija. Zagađenja iz poljoprivrede mogu biti koncentrisanog karaktera, ako se sakupljaju i ispuštaju na jednom mestu, ali su značajnija rasuta zagađenja koja potiču od upotrebe đubriva i hemijskih sredstava, koja se rastvaraju, te putem površinske ili podzemne vode ulivaju u vodotoke i druge vodene ekosisteme. Ovakav vid onečišćenja uzrokuje pojavu nutrijenata u vodi. Pored toga, na koncentraciju nutrijeneta znatno utiču i deterdženti, usled fosfora kao važnog sastojka. Kruženje materija u prirodi čini da se pojavljuju i drugi oblici rasutih zagađenja, naročito ona koja potiču od izduvnih gasova iz saobraćaja, emisije iz industrijskih postrojenja, sa deponija i sl.
PRIRODNI IZVORI ZAGAĐENJA VODNOG RESURSA
Voda koja se nalazi u prirodi nije "čista voda". Ona u sebi sadrži određen broj supstancija, koje mogu da budu rastvorne ili da se kao čvrste nalaze raspršene u vodi, obrazujući koloidne rastvore ili suspenzije.
Supstancije rastvorene u vodi neophodne su za život i opstanak kako biljaka i životinja, tako i čoveka, jer se njenim korišćenjem u organizam unose i potrebne količine ovih materija. Me]utim, da bi biljke, životinje ili čovek mogli da koriste vodu, moraju vrste i količine ovih materija da se kreću u određenim granicama. Vrste potrebnih supstancija i njihove količine nisu jedinstvene za sve biljne i životinjske vrste, odnosno čoveka.
Ovo može najbolje da se vidi iz sledećeg: biljni i životinjski organizmi koji žive u moru ne mogu da opstanu u slatkoj vodi, i obratno, mada ima pojedinačnih izuzetaka. Iz ovoga sledi da je pojedinim biljnim i životinjskim vrstama, kao i različitim bakterijama i drugim mikroorganizmima, odnosno čoveku, potrebna voda određenog hemijskog sastava i količina u njoj prisutnih supstancija. Izmene hemijskog sastava vode dovode do izmene vrste u njoj prisutnih supstancija, ili njihovih količina, ili se istovremeno menja i broj hemijskih vrsta i njihova koncentracija, što je najčešći slučaj...
S A D R Ž A J
UVOD 3
1 PRIRODNI IZVORI ZAGAĐENJA VODNOG RESURSA 4
1.1 Hidrološki ciklus i prirodno zagađenje voda 5
1.2 Sastavi zemljišta 6
1.3 Precipitacija i atmosferske padavine 7
1.4 Ostali izvori zagađenja 9
ZAKLJUČAK 10
LITERATURA 11