Sadržaj
Uvod ……………………………………………………………………………… 3
1. Knowledge Management …………………………………………………… 6
2. Customer Relationship Menagement ……………………………………… 15
3. Business Intelligence ……………………………………………………… 27
4. Uvođenje e-Business inteligencije ………………………………………… 32
5. Balanced Scorecard ………………………………………………………… 36
6. Metoda potrošačke korpe …………………………………………………… 44
Zaključak ………………………………………………………………………… 53
Literatura ………………………………………………………………………… 57
Uvod
Uprkos propasti mnogih dot.comova, sve više kompanija proširuje svoja tržišta ponudom roba i usluga putem Interneta. Za neke kompanije ebiznis može značiti razliku između profita i gubitka u neposrednoj budućnosti. Glavni problemi sa kojima se ove kompanije suočavaju jeste - kako izbeći ponavljanje problema koji su došli glave mnogim dot.comovima. Za većinu kompanija koje poslove obavljaju tradicionalnim kanalima, odgovor je uvek bio pred njima. Iste informacije koje su dobijane iz tradicionalnih kanala potrebne su i za upravljanje ebiznisom.
Kompanije koje se upuštaju u ebiznis kao dodatni prodajni kanal moraju imati odgovore na ista pitanja koja su im važna i kod njihovih tradicionalnih kanala:
• Donosi li posao profit?
• Koje proizvode moji korisnici naručuju?
• Isplate li se oglašavanje i promocija?
• Koje su margine profita?
eBusiness donosi i neka nova pitanja, poput:
• Kakve su kupovne navike korisnika?
• Je li Web site lak za navigaciju?
• Vraćaju li se korisnici uvek iznova?
• Kako privući nove korisnike na site?
Za mnoge ebiznis site-ove informacije za kojima se traga su nadohvat ruke, ali locirane u odvojenim sistemima. Rešenje je povezati zajedno podatke iz različitih izvora, pretvoriti ih u korisne informacije i osigurati izveštavanje koje je menadžmentu potrebno za istinsko merenje delotvornosti njihovog ebiznisa.
Za postizanje uspešnog eBusiness site-a mora se izvršiti integracija web log podataka sa podacima iz aplikacija za elektronsku prodaju, da bi se dobila kompletna slika o tome ko posećuje site, koliko često kupuje. To je jedini način za dobivanje tačne mere aktivnosti na ebiznis Web site-u, delotvornosti marketinških i propagandnih kampanja, i sposobnosti site-a da privuče i zadrži korisnike.
Integrisanje podataka web servera i e-trgovine nije trivijalan zadatak. Ubrzan rast količine click-stream podataka stvara poteškoću u njihovoj ažurnoj obradi. Kada se obrade, zbog golemog opsega dostupnih informacija teško ih je interpretirati i
razumeti. Web menadžeri su preplavljeni ovim podacima, a od njih se očekuje da pronađu smisao u onome što podaci govore. Oni znaju da podaci sadrže vredne informacije, ali u mnogim slučajevima nedostaju im alati i resursi za delotvorno pretvaranje podataka u informacije.
Za većinu Web menadžera jedina je opcija da pokušaju sakupljati informacije iz
samih ebiznis aplikacija. To se pokazalo kao težak zadatak. Većina Web site-ova je dizajnirana za obradu narudžbina, a ne za izveštavanje. Pored toga, ove su aplikacije fokusirane na taktičko dnevno izveštavanje, a ne na dugoročno strateško odlučivanje, potrebno da bi se osigurao uspeh ebiznisa.
Prema najnovijim podacima koje navodi eMarketer u svetu danas ima oko 530 miliona korisnika, a prema istim podacima sve više korisnika Interneta, isti koriste za online kupovine. Podaci o online kupovini se odnose na područje USA, ali je trend isti za ostatak sveta.
Upravljanje otporom promenama
Jedna tema koja možda nije primerena za kraj, ali u svakom slučaju intrigantna. Susan Osterfelt na sajtu DM reviewa navela je top-ten razloga (temeljenih na njenom bogatom iskustvu) zbog kojih određene interesne grupe pružaju otpor uvođenju BI sistema.