U sociologiji se porodica definiše kao osnovna ćelija svakog zdravog društva, odnosno kao socijalni milje koji u najvećoj mjeri utiče na proces socijalizacije pojedinca. Porodica je bio-psiho socijalna društvena zajednica roditelja i njihove djece u kojoj treba da vladaju skladni i harmonični odnosi između svih njenih članova. Najvažniji dio socijalizacije se, po pravilu, ostvaruje u porodici pa su samim tim zdravi odnosi u porodici preduslov za formiranje stabilne ličnosti. Ukoliko je interakcija među pojedinim članovima u porodici loša to dovodi do nesklada koji se odražava na ostale članove, a tako i na sve sfere društvenog života čiji su dio i oni. Stvarnost pokazuje da su nesklad i nasilje osnovne karakteristike mnogih porodica, te da se u porodici, pored pozitivnih funkcija ''osnovne ćelije društva'', odigravaju i posebni oblici nasilja, a to su nasilje u familiji i nasilje prema djeci. Prije svega je potrebno definisti pojam nasilja.
Nasilje je pojava imanentna u svakom društvu i svim stepenima njegovog razvoja. Mijenjali su se oblici i načini nasilja, kao i način individualnog i društvenog reagovanja na ovu pojavu, ali su od svog postanka pa do danas ljudi upotrebljavali silu prema drugima ili prema stvarima. Nasilje se i u najranijim periodima ljudske civilizacije pojavljivalo kao neophodno sredstvo ljudske egzinstencije. Pojedinci i grupe su se međusobno uništavali da bi na taj način opstali. Mada nekada nužno, nasilje je negativna i neprihvatljiva društvena pojava, na koju društvo mora reagovati na određeni način. To reagovanje može biti neki oblik zaštite, samoodbrane od nasilja, ali može značiti i kažnjavanje onih koji vrše nasilje, dakle kada se na nasilje takođe reaguje nasiljem, kada se silom prinude autoru nasilja nanosi određeno zlo u vidu povrede nekih njegovih osnovnih sloboda ili prava. U ovom drugom slučaju moglo bi se govoriti o legitimnom i organizovanom obliku nasilja, čije začeće treba tražiti u organizovanju društva u obliku države i sa talionskim sistemom kao njegovom moralnom osnovom. Danas se ovo „antinasilničko nasilje“ javlja kao tzv. represivni aspekt politike suzbijanja pojednih oblika nasilja koje vrše pojedinci ili grupe, propisivanjem krivičnih djela i izricanjem krivičnih sankcija njihovim učiniocima.
SADRŽAJ
I UVOD 3
II METODOLOGIJA ISTRAŽIVANJA 5
2.1. Predmet istraživanja 5
2.2. Cilj istraživanja 6
2.3. Hipoteze istraživanja 6
2.4. Metode i instrumenti istraživanja 6
III TEORIJSKI PRISTUP PROBLEMU 7
3.1. Nasilje u porodici kao krivično djelo 10
3.2. Nasilje u porodici kao prekršaj 12
IV ANALIZA REZULTATA 21
4.1. Analiza krivičnih djela Nasilja u porodici ili porodičnoj zajednici na području Doboja u vremenskom periodu od 01.01.2003. do 31.12.2005. godine. 21
4.2. Analiza prekršaja protiv javnog reda i mira 27
V ZAKLJUČNI DIO 28
VI LITERATURA I ZAKONSKI PROPISI 31