Maturski, Seminarski , Maturalni i diplomski radovi iz ekonomije: menadzment, marketing, finansija, elektronskog poslovanja, internet tehnologija, biznis planovi, makroekonomija, mikroekonomija, preduzetnistvo, upravljanje ljudskim resursima, carine i porezi.
Uvodna razmatranja
Ni danas, početkom dvadeset prvog vijeka, nisu učinjeni minimalni napori da se institucionalno organizira prikupljanje preživjele građe, a kamoli naučno obradi i valorizira vjekovno taloženje kulturnih dobara koje je raštrkano po knjižnicama Balkana, Male Azije, Zapadne Evrope, Amerike i drugih sadašnjih ili negdašnjih kulturnih centara. Ovdje se posebno akcentira na institucionalnim naporima, jer je individualnih pregalaca uvijek bivalo. Najsvjetliji primjer takvog pregalaštva je neumorni istraživač, kulturni djelatnik, značajan pisac i akademik Husein Bašić. Bašić je kontinuirano, više decenija, prikupljao materijal iz usmene književnosti sandžačkih Bošnjaka, što je na koncu, poslije mukotrpnog tabirenja i prosijavanja, krunisao objektivnim i vremenski održivim antologijama. Njegov angažman je došao u posljednjem trenutku, jer da se nije prihvatio tog nezahvalnog posla, sigurno bi se trajno izgubilo neprocjenjivo bogatstvo usmenog izričaja jednog kompaktno zaokruženog i duhovno jednoobraznog prostora. Time bi cjelokupna svjetska baština bila oštećena, jer je ovaj prostor, zbog mnogostrukih interkulturalnih i dijahronosimetričnih dodira raznih civilizacija, religija, etnikuma i naciona, veoma značajno čvorište na mapi najreferentnijih izvornika tekovina savremene civilizacije.
Možda se to ne bi drastično odrazilo na svezemna etnološka dostignuća, ali bi se itekako osjetilo u sferi određenja etničkog identiteta sandžačkih Bošnjaka, pogotovu u momentu samospoznaje tog identiteta od strane njegovih nosilaca. Ne treba zaboravljati činjenicu da doskora nije postojao drugi medij prenošenja informacija, događaja, naučnih saznanja, historijskih fakata, te visokoestetskih produhovljenja intelekta izuzev prastarog metoda iz usta u usta, sa generacije na generaciju i, kod elitnijih slojeva društva, putem pisane riječi. . .