Politički msrketing

Nova tema  Odgovori 
Podelite temu sa drugarima: ZARADITE PRODAJOM SVOJIH RADOVA
 
Ocena teme:
  • 0 Glasova - 0 Prosečno
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
 
Autor Poruka
Vesnica Nije na vezi
Posting Freak
*****

Poruka: 2,567
Pridružen: May 2010
Poruka: #1
Politički msrketing
Maturski, seminarski i diplomski radovi iz marketinga.

Партије у земљама стабилне демократије „прожимају“ све остале демократске институције. Оне одређују начин рада и садржај одлука парламента, активност владе зависи од опредјељења владајуће партије, персонални састав учесника избора одређују партије, а исход избора такође зависи од односа снага између партија.
Партије на још један, суштински начин омогућују одржавање избора који Ричард Кац овако описује: „...без партија које структуришу изборне кампање, које осигуравају континуитет од једних до других избора, обезбјеђују везе између кандидата у разним локалним срединама и за разне положаје, није вјероватно да би избори били смислени чак и кад би били технички слободни“
Под изборима, у најширем смислу, подразумијева се низ поступака којима појединци бирају представнике овлашћене да у одређеном раздобљу умјесто њих доносе извјесне одлуке. Ово је генерална дефиниција која обухвата како изборе у добровољним удружењима грађана, тако и изборе посланика у највише представничко тијело у држави, парламент.
Да би политичка партија добила повољан изборнни резултат странке морају пуно да улажу у изборне кампање којима би придобила евентуално неопредјељене гласаче и учврстила своје гласачко тијело.
У овом семинарском раду ћу покушати конкретније навести поједине поступке, задатке и усмјерења изборне кампање. Потребно је напоменути да се овдје ипак ради само о једној „скици“ која захтијева систематску допуну и, прије свега, креативну примјену у стварним изборним условима.
У разради изборне кампање потребно је предузети одређене активности...

УТВРЂИВАЊЕ ПОЛИТИЧКОГ ПРОФИЛА ИЗБОРНЕ ЈЕДИНИЦЕ

Под политичким профилом подразумијева се укупност политичких односа, снага, орјентација и интереса поједине средине. Условно, политички профил може се анализирати на темељу:
• Политичке историје тог подручја
• Националне структуре становништва
• Снаге и организованости осталих политичких странака

Политичка историја

Познато је да одређена политичка усмјерења настају у трауматским збивањима и да једном формирана, имају имају тенденцију трајања и да и након дужег раздобља значајно условљавају политичко опредјељење. У нашим условима, како уосталом показују и резултати избора у задњих петнаестак година значајан је утицај збивања у посљедњем трагичном сукобу народа на подручју бивше Југославије. Другим ријечима постоји нешто што би се могло назвати „политичка географија“ коју је потребно познавати и уважавати у политичкој кампањи.

Национална структура

У друштвима у којима национално питање прожима и у великој мјери одређује политичку сферу нужно је узети у обзир национални састав и односе између појединих националних скупина у оквиру изборне јединице.Притом треба водити рачуна не само о статистичким величинама, већ и о процесима доласка појединих националних скупина на то подручје. Доста се разликују политичка понашања аутохтоног мањинског становништва које се интегрисало кроз вријеме у социјални живот неке заједнице, од оног становништва које се доселило политичким миграцијама, економским миграцијама и сл.

Снаге и организованост осталих политичких странака

Овдје се заправо ради о актуелним односима и политичкој ситуацији. Један од битних показатеља свакако су резултати претходних избора, али пошто је наша земља суочена са многим превирањима, они за сада још увијек нису довољно стабилан показатељ политичких склоности бирачког тијела у појединим срединама.

УТВРЂИВАЊЕ СОЦИОЛОШКО-ЕКОНОМСКОГ ПРОФИЛА ИЗБОРНЕ ЈЕДИНИЦЕ

Свака борба на изборима је заправо супротстављање различитих програма странака и кандидата у којој се бирачко тјело увјерава да ће управо одређена странка или страначки кандидат боље од других усмјеравати друштвене токове сходно жељама и потребама бирача.
Да би се разрадио програм који максимално одговара потребама бирача, потрбно је добро познавати социоекономски профил поједине изборне јединице. Неки од елемената социоекономског простора који могу помоћи да се разради изборна кампања су:
• Урбана-сеоска средина
• Социјална структура изборне јединице
• Актуелни развојни програм изборне јединице

Урбана/сеоска средина

Ова димензија у одређеној мјери представља компарацију ,модерно-традиционално, мада не у потпуности. Сеоска средина је затворени социјални простор у ком постоји непосредна и конкретна контрола индивидуалног понашања. Сеоска средина механизмима социјалног притиска формира опредјељење које је отприлике јединствено са веома малим одступањима. Резултати избора показују да је у таквим срединама изразито доминантно опредјељење за само једну странку. Могућност дјеловања је у главном кроз интерперсоналну комуникацију и то углавном посредством угледних људи у тој средини.

Социјална структура изборне јединице

Поједине изборне јединице значајно се разликују по социјалној структури свог становништва. Све то изискује различит приступ пољопривредницима, другачије радницима, службеницима, младима, пензионерима итд.

Актуелни развојни програми изборне јединице

Обзиром на претходна искуства , опште познато је колико се обећања упути бирачима прије избора ,а колико њих се не испуни, треба добро проучити објективну основу изборних обећања. Странка у разради своје „понуде“ мора добро познавати планиране акције, покренуте инвестиције, планове развоја, запошљавања и сл. Изборна обећања морају да пруже мотив ,аали ако превише одступа од реалних могућности може да има контра ефекат.


PORUČITE RAD NA OVOM LINKU >>> SEMINARSKI
maturski radovi seminarski radovi maturski seminarski maturski rad diplomski seminarski rad diplomski rad lektire maturalna radnja maturalni radovi skripte maturski radovi diplomski radovi izrada radova vesti studenti magistarski maturanti tutorijali referati lektire download citaonica master masteri master rad master radovi radovi seminarske seminarski seminarski rad seminarski radovi kvalitet kvalitetni fakultet fakulteti skola skole skolovanje titula univerzitet magistarski radovi

LAJKUJTE, POZOVITE 5 PRIJATELJA I OSTVARITE POPUST
10:17 PM
Poseti veb stranicu korisnika Pronađi sve korisnikove poruke Citiraj ovu poruku u odgovoru
Nova tema  Odgovori 


Verovatno povezane teme...
Tema: Autor Odgovora: Pregleda: zadnja poruka
  Politički marketing 2 derrick 0 2,215 11-09-2013 11:23 PM
zadnja poruka: derrick
  Politicki marketing - istrazivanje javnog mnijenja seminarski derrick 0 1,991 05-09-2013 11:14 AM
zadnja poruka: derrick
  Politički marketing Dzemala 0 2,113 08-04-2011 02:21 AM
zadnja poruka: Dzemala
  Politicki marketing 1 zekan 0 1,991 09-09-2010 12:08 PM
zadnja poruka: zekan
  Politicki marketing Vesnica 0 2,758 10-06-2010 09:41 PM
zadnja poruka: Vesnica

Skoči na forum: