zekan
Senior Member
   
Poruka: 255
Pridružen: Sep 2010
|
Plan i procedure za vanredne situacije - informacione tehnologije
Maturski, Seminarski , Maturalni i diplomski radovi iz informacionih sistema.
Šta biste učinili ukoliko bi oluja potopila vaš data centar? Ili kako biste odgovorili ukoliko bi ispad struje “spržio” vaše servere? Kako biste povratili vaše podatke i omogućili nastavak biznisa nakon nepredvidive katastrofe? Kada nesreća pogodi kompanije koje nisu pripremljene posledice se kreću od dugotrajnih pauza sistema, sto dovodi do gubitka prihoda pa do potpunog gubitka biznisa, pa ipak mnoge IT kompanije nisu spremne da se nose sa takvim scenarijom.
Ključ za preživljavanje takvog događaja je poslovna strategija kontinuiteta, set pravila i procedura za reagovanje i oporavak od katastrofa koje onemogućavaju IT, a glavni sastojak u strategiji kontinuiteta poslovanja je Disaster Recovery Plan (DRP).
Uopšteni koraci za kreiranje plana za povratak organizacije u slučaju katastrofe su:
• Analiza rizika
• Uspostaviti budžet
• Napraviti plan
• Testirati
Disaster Recovery Plan
Korak 1: Analiza rizika
Prvi korak u sastavljanju DRP-a je sprovođenje detaljne analize našeg računarskog sistema. Lista svih mogućih rizika koji prijete našem računarskom sistemu i ocjena koliko su stvarno opasni po naš IT sistem. Sve što može prouzrokovati prekid rada sistema je prijetnja, od relativno uobičajenih prijetnji kao sto su napadi virusa ili slučajnog brisanja podataka, do rijetkih kao sto su poplave, požari ili zemljotresi.
Treba utvrditi koje prijetnje će se najvjerovatnije pojaviti i postaviti prioritete koristeći jednostavan sistem: rankirati svaku prijetnju u dvije kategorije, vjerovatnoća i ucinak. U svakoj od kategorija, ocijeniti rizik kao nizak, srednji i visok.
Na primjer, mala Internet firma (sa manje od 50 zaposlenih) koja se nalazi u Kaliforniji moze ocijeniti prijetnju od zemljotresa kao srednje vjerovatnoće i jakog učinka, dok bi prijetnja od strujnih udara bila ocijenjena sa visokom vjervatnocom i visokim učinkom.
Tako bi u ovoj kompaniji analiza rizika strujnog udara bila veći rizik od zemljotresa te bi stoga dobila veci prioritet u DRP-u.
Korak 2: Uspostaviti budzet
Nakon što uvidimo koji su naši najveći rizici, treba da se upitamo “Šta možemo da učinimo da ih potisnemo i koliko će to da košta”? Možemo li uvidjeti prijetnje prije nego nas pogode? Kako da smanjimo njihovo potencijalno dešavanje? Kako da smanjimo njihov uticaj na poslovanje?
SADRŽAJ:
1. Uvod ...................................................................................................... 3
2. Disaster Recovery Plan ........................................................................................... 3
3. Smjernice za Disaster Recovery .............................................................................. 5
4. Bitne naznake kojih se treba pridržavati .................................................................13
5. Zaključak .................................................................................................14
6. Literatura ..............................................................................................15
http://www.maturskiradovi.net/eshop
|
|
09:11 AM |
|