Pablo Pikaso

Nova tema  Odgovori 
Podelite temu sa drugarima: ZARADITE PRODAJOM SVOJIH RADOVA

Ocena teme:
  • 0 Glasova - 0 Prosečno
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Autor Poruka
VS1 Nije na vezi
Posting Freak

Poruka: 5,344
Poruka: #1
Pablo Pikaso
Maturski, maturalni, seminarski, diplomski i master radovi iz likovne kulture.

Nimalo mu nije naudilo to što je važio za sujetnog, sarkastičnog i čudljivog čoveka. Prema saradnicima, deci i naročito ženama bio je gad. O ženama je govorio: “One su ili boginje ili otirači.”1 O njegovoj egocentričnosti svedoče njegove reči: “Niko mi nije odista važan, što se mene tiče, ostali ljudi su kao čestice prašine na suncu. Dovoljan je jedan potez metlom i nema ih.”2 Možda je ovakav karakter Pikasa bio presudan da ga ljudi ne vole kao čoveka, ali zasigurno nije bio od značaja za njegovu umetnost koja je bila i jeste više nego cenjena.

”Za razliku od muzike, u slikarstvu se ne rađa čudo od deteta. Ono što se podrazumeva preranom genijalnošću je genijalnost detinjstva. Ona jenjava sa odrastanjem. Možda takvo dete jednog dana postane pravi slikar, možda čak i veliki slikar. Ali, morao bi da počne od početka. što se mene tiče ja nisam posedovao tu genijalnost. Moji prvi crteži nikada nisu mogli da budu na izložbi dečjih crteža. Nedostajala mi je nespretnost deteta i njegova naivnost.”

Ipak, Pikaso je genijalnost ostvario. Ona se može objasniti poreklom njegovih roditelja. Jedan od najboljih Pikasovih biografa opisuje očevu granu predaka: “Uvek su njegovi preci iznova izražavali posvećenost, čvrstinu, hrabrost, sklonost umetnosti i iskrenu veru.”4
Godine 1881., 25. oktobra u Malagi u Španiji, slikar Hoze Ruiz Blasko i donja Marija Pikaso i Lopez dobili su dete, budućeg genija, Pabla Ruiz Pikasa. Pablu je otac bio prvi uzor ali ga je već u 13. godini dostigao. Preselivši se sa porodicom u La Korunju, gde njegov otac prihvata posao učitelja slikanja, Pikaso polazi u umetničku školu i nasleđuje očev pribor za slikanje. Sa deset godina, tu u La Korunji, Pikaso samovoljno kreće putem umetnosti ne zanimajući se za klasično obrazovanje. Već 1895. Pikasov talenat se izdvaja iznad ostalih kada prolazi na prijemnom za završne godine, u Barseloni, sa navišim ocenama. Ubrzo, naredne godine on otvara svoj prvi atelje gde izlaže svoju prvu veliku sliku “Prva pričest”. NJegovo umetničko sazrevanje je počelo sa akademskim obrazovanjem, ali već je u šesnaestoj godini naučio sve što se naučiti moglo. Još uvek neosamostaljen, Pikaso pod uticajem akademskog realizma prikazuje pričešće kao jednu od najvažnijih događaja u životu jednog katolika. Slika je pronašla mesto na jednoj od najvažnijih izložbi u Barseloni. Uz novčanu pomoć oca, Pablo nastavlja školovanje u Madridu na Kraljevskoj akademiji. Posete muzeju Prado ostaviće značaj za njegov dalji razvoj.
U Barselonu se vraća 1899. gde iste godine u kafani “četiri mačke” upoznaje brojne umetnike i intelektualce sa kojima ostavaruje bliska prijateljstva (slikara Kazagemasa i pesnika Sabarteza). Mladi Pikaso, oduševljen ovim idejama umetnosti odlazi sa Kazagemasom u Pariz, umetnički centar toga doba.
Posećuje galerije gde se upoznaje sa delima Sezana, Tuluz-Lotreka, Degaa i drugih. Materijalni nedostaci su uklonjeni ugovorom sa kustosom galerije, Pedrom

PORUČITE RAD NA OVOM LINKU >>> SEMINARSKI
maturski radovi seminarski radovi maturski seminarski maturski rad diplomski seminarski rad diplomski rad lektire maturalna radnja maturalni radovi skripte maturski radovi diplomski radovi izrada radova vesti studenti magistarski maturanti tutorijali referati lektire download citaonica master masteri master rad master radovi radovi seminarske seminarski seminarski rad seminarski radovi kvalitet kvalitetni fakultet fakulteti skola skole skolovanje titula univerzitet magistarski radovi

LAJKUJTE, POZOVITE 5 PRIJATELJA I OSTVARITE POPUST
01:36 PM
Poseti veb stranicu korisnika Pronađi sve korisnikove poruke Citiraj ovu poruku u odgovoru
Nova tema  Odgovori 

Verovatno povezane teme...
Tema: Autor Odgovora: Pregleda: zadnja poruka
  Pablo Pikaso 2 derrick 0 1,065 07-08-2013 10:25 PM
zadnja poruka: derrick

Skoči na forum: