Odnosi SAD i Rusije nakon hladnog rata - magistarski - ij

Nova tema  Odgovori 
Podelite temu sa drugarima: ZARADITE PRODAJOM SVOJIH RADOVA
 
Ocena teme:
  • 0 Glasova - 0 Prosečno
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
 
Autor Poruka
derrick Nije na vezi
Posting Freak
*****

Poruka: 3,082
Pridružen: Jul 2009
Poruka: #1
Odnosi SAD i Rusije nakon hladnog rata - magistarski - ij
UVOD

Period razvoja međunarodnih odnosa posle Drugog svijetskog rata koji je označio krajnju zaoštrenost u odnosima između velikih sila, naziva se Hladni rat. U njegovoj osnovi stajali su suprotstavljeni odnosi između SAD i SSSR, kao i uspostavljanje socijalističkog poretka u Istočnoj Evropi. Stalno je postojala opasnost od izbijanja novog rata svijetskih razmera.
Zapravo, Hladni rat je sprovođenje politike sa "pozicije sile" od strane velikih država, radi ostvarivanja političkih ciljeva, a da ipak ne dođe do opšteg ratnog sukoba. Hladni rat su obilježili obostrano nepovjerenje, sumnjičavost i nesporazumi. SAD je optuživao SSSR zbog širenja komunizma širom svijeta, a SSSR je optuživao SAD zbog imperijalizma i kontrarevolucije. Korejski rat, Vijetnamski rat i rat SSSR-a protiv Avganistana predstavljali su neke od oružanih sukoba dve ideologije, mada se SAD i SSSR nisu u njima lično sukobile već kroz naoružanje drugih zemalja. Hladni rat je bio na svom vrhuncu tokom 1948-1953. godine kada je došlo do Berlinske blokade, formiranja NATO-a, pobede komunista u Kineskom građanskom ratu i Korejskog rata. Druga situacija neprijateljstva osjetila se tokom 1958-1962. godine zbog Kubanske krize .

Pod takozvanim hladnim ratom, podrazumijeva se period razvoja međunarodnih odnosa posle drugog svijetskog rata, koji je karakterisala ideološka, politička, vojna i ukupna blokovska (bi) polarizacija i konfrontacija izmedju velikih sila Zapada (SAD, Velike Britanije i Francuske, odnosno NATO/Severnoatlanskog pakta), s jedne, i Istoka (SSSR, odnosno Varšavskog pakta), s druge strane. Epitet "hladni", ovaj rat je dobio zbog toga što su njegovi akteri svoje ciljeve (nadmoć i dominaciju u medjunarodnim odnosima) nastojali da ostvare i ostvarivali izbjegavajući direktni oružani sukob (novi, sveuništavajući, svijetski nuklearni rat), putem blokovske i interesne podijele svijeta, trke u naoružanju (posebno u oblasti nuklearnog i drugog oružja za masovno uništavanje), takozvane strategije odvraćanja i ravnoteže straha.
Od kraja 1960-ih politika hladnog rata počela je da se postepeno preobražava u politiku pregovaranja i popuštanja zategnutosti (detanta), ali je do definitivnog kraja hladnog rata (i ideološke pobede Zapada) došlo tek 1989-e, nakon epohalnog sloma komunizma i pada Berlinskog zida.


PORUČITE RAD NA OVOM LINKU >>> SEMINARSKI
maturski radovi seminarski radovi maturski seminarski maturski rad diplomski seminarski rad diplomski rad lektire maturalna radnja maturalni radovi skripte maturski radovi diplomski radovi izrada radova vesti studenti magistarski maturanti tutorijali referati lektire download citaonica master masteri master rad master radovi radovi seminarske seminarski seminarski rad seminarski radovi kvalitet kvalitetni fakultet fakulteti skola skole skolovanje titula univerzitet magistarski radovi

LAJKUJTE, POZOVITE 5 PRIJATELJA I OSTVARITE POPUST
01:01 AM
Poseti veb stranicu korisnika Pronađi sve korisnikove poruke Citiraj ovu poruku u odgovoru
Nova tema  Odgovori 


Verovatno povezane teme...
Tema: Autor Odgovora: Pregleda: zadnja poruka
  Analiza potencijala Srbije u domenu ruralnog turizma - magistarski rad derrick 0 2,932 04-08-2013 12:39 PM
zadnja poruka: derrick
  Analiza prodaje knjiga bazirana na konceptu data warehouse-a - magistarski derrick 0 3,122 04-08-2013 12:38 PM
zadnja poruka: derrick
  Analiza profitabilnosti banaka na finansijskom tržištu Srbije - magistarski derrick 0 3,043 04-08-2013 12:36 PM
zadnja poruka: derrick
  Biznis plan - magistarski derrick 0 3,364 04-08-2013 12:34 PM
zadnja poruka: derrick
  Fluktuacija zaposlenih na tržištu rada u periodu krize - magistarski derrick 0 3,484 04-08-2013 12:30 PM
zadnja poruka: derrick

Skoči na forum: