Maturski. seminarski i diplomski radovi iz ekonomije: menadzment, marketing, finansija, elektronskog poslovanja, internet tehnologija, biznis planovi, makroekonomija, mikroekonomija, preduzetnistvo, upravljanje ljudskim resursima.
Finansijski položaj preduzeća odražavaju njegova aktiva i pasiva. On se izražava kroz finansijsku strukturu, likvidnost i solventnost. Informacije o finansijskoj strukturi su od interesa pri donošenju odluka o daljem zaduženju preduzeća, o raspodeli dobitka i za procenu sigurnosti uloženog kapitala. Informacije za procenu finansijskog položaja su sadržane u bilansu stanja. Informacije o promeni finansijskog položaja obezbeđuju se izradom izveštaja o tokovima kapitala, odnosno promenama neto obrtnog fonda. Informacije o prinosnom položaju nalaze se u bilansu uspeha, ali se značajni pokazatelji uspešnosti utvrđuju kombinovanjem informacija sadržanih u bilansu uspeha i bilansu stanja.
Ovi bilansi vezuju se za kraj poslovne godine i zato predstavljaju godišnji obračun. U našoj zemlji preduzeća koja vode poslovne knjige sastavljaju i polugodišnji obračun. Struktura bilansa stanja i uspeha nije u potpunosti prilagođena potrebama analize i kontrole finansijskog položaja preduzeća.
Da bi informacije date u finansijskim izveštajima bile od koristi korisnicima moraju da poseduju četiri osnovne kvalitativne karakteristike, a to su: razumljivost, relevantnost, pouzdanost i uporedivost.
Bilans – izraz finansijske situacije preduzeća
Karakteristike bilansa stanja
Bilans stanja daje trenutnu sliku veličine i strukture sredstava i njihovih izvora. Aktiva prikazuje sredstva (imovinu) - materijalnu konstrukciju, a pasiva izvore sredstava (kapital) - finansijsku konstituciju preduzeća. Aktiva predstavlja knjigovodstveni (tehnički) bilansni pojam, a sredstva (imovina) ekonomski. Pojam aktive je širi pojam od pojma sredstava, jer aktivu čine realne (sredstva, imovina) i fiktivne stavke (smanjenje sredstava). Funkcionalni odnosi između oblika i izvora sredstava mogu biti normalni i nenormalni, proporcionalni ili ne proporcionalni i kao takvi određuju kvalitet materijalno - finansijsku konstrukcije preduzeća.
Pod normalnom materijalno - finansijskom konstitucijom podrazumeva se optimalna veličina, struktura i izvori sredstava. Problem postizanja normalne materijalno - finansijske konstitucije preduzeća (što je preduslov za efikasno poslovanje preduzeća) je činjenica da ova konstitucija nije statička već dinamička kategorija, te je neophodno vršiti kontinuirano rebalansiranje.
Bilans stanja ukazuje na kvantitet sredstava, putem zbira aktive i pasive, i na kvalitet sredstava, i izvora sredstava putem strukture aktive i pasive.
Karakteristike bilansa uspeha
Bilans uspeha predstavlja pregled rashoda, prihoda i finansijskog rezultata preduzeća za određeni period. Najvažniji bilans uspeha je onaj koji se odnosi na određenu poslovnu godinu. Ovaj bilans sastavlja se na osnovu knjigovodstvenih podataka evidentiranih na računima prihoda i rashoda. Podaci iz bilansa uspeha služe kao osnova za ocenu uspešnosti poslovanja preduzeća.
Za razliku od bilansa stanja, čiji su računi realni jer izražavaju imovinske delove, računi bilansa uspeha su obračunskog karaktera jer iskazuju samo refleks promena računa stanja nastalih pod dejstvom promena koje prouzrokuju rashode i prihode. Ako se celina knjigovodstvenog sistema izrazi jednačinom: A + R = O + K + P, onda se iz te celine mogu izvući bilans stanja: A = O + K +_ F i bilans uspeha: R + F = P ili R = P + F, što pokazuje da se globalni finansijski rezultat (F) utvrđuje i u bilansu stanja i u bilansu uspeha, s tim što se u bilansu uspeha detaljno prikazuju prihodi i rashodi (A = aktiva, R = rashodi, O = obaveze, K = sopstveni izvori, P = prihodi). Istorijski posmatrano, do računa (pozicija) bilansa uspeha došlo se raščlanjavanjem mešovitog računa robe na račun aktive i račun rezultata ili raščlanjavanjem sopstvenih izvora na račun prethodno akumuliranih rezultata (kapitala) i račune tekuće ostvarenog rezultata u određenom periodu.
U formalnom pogledu bilans uspeha predstavlja dvostrani pregled – na levoj strani rashodi i pozitivan finansijski rezultat, a na desnoj prihodi i negativan finansijski rezultat. On se može dati i u formi jednostranog računa, pri čemu se prvo prikazuju prihodi, a ispod njih rashodi i kao treći deo razlika – finansijski rezultat. Za korisnike izvan preduzeća, bilans uspeha se sastavlja na propisanom pbrascu, dok se za interne potrebe obrazac može prilagoditi potrebama preduzeća.
Za razliku od bilansa stanja, bilans uspeha se sastavlja za određeni izveštajni period u kome su iskazani svi prihodi i rashodi i na osnovu njih utvrđen dobitak ili gubitak. S obzirom na to da je