Intezivno osavremenjavanje prometa jedan je od osnovnih ciljeva ekonomičnijeg i rentabilnijeg razvoja ukupne privrede. Iz toga proističe potreba da se razvoj transportne tehnike, tehnologije i organizovanja kontinuirano istražuje radi usklađivanja potražnje ukupne privrede s veličinom, nivoom, strukturom i kvalitetom potražnje za prometnim uslugama u domaćim i inostranim relacijama. To tim više što promet nove tehnologije transporta znatno utiče na cenu robe, na lociranje pojedinih proizvodnih objekata s odrazom na normalno funkcionisanje ukupne društvene reprodukcije, na rentabilnost investicionih ulaganja te na nivo i strukturu međunarodne razmene.
Zbog toga promet robe treba posmatrati u sklopu svih međusobno zavisnih društveno-ekonomskih kategorija i činilaca politike zemlje, privrednog sistema, društvenih planova razvoja, plansko-tržišnih proporcija i instrumentarija regulative ponude i potražnje proizvodno-potrošnih dobara, sredstava za proizvodnju itd., što sve zajedno predodređuje, usmerava i kontinuirano obnavlja ukupnu društvenu reprodukciju. Sva ta kretanja potrebno je posmatrati, istraživati i optimalno usklađivati i povezivati sa savremenim kretanjima na svetskom tržištu materijalnih dobara gde se u poslednjih dvadesetak godina događaju velike i temeljite promene, tj. transformacije iz konvencionalnih u nove savremene transportne tehnologije.
Savremena industrijalizacija, ubrzani privredni rast, inteziviranje podele rada na unutrašnjem i međunarodnom tržištu, strukturne promene privrede u eri integracija, ne zahtevaju od prometnih sistema samo velike učinke nego i kvalitativno prilagođavanje tih učinaka savremenim promenama i sve intezivnijim i izoštrenijim zahtevima razvijenih svetskih tržišta. Te neminovne i savremene globalne tendencije tržišno-robne razmene koja je u poslednje vreme znatno povećana, jedino su našle svoje postupno razrešenje primenom savremenih transportnih (integralnih, multimodalnih i kombinovanih) integralnih sistema.
Prva glava ovog rada govori o osnovnim pojmovima, ciljevima i uslovima primene integralnih transportnih sistema. U drugoj glavi govori se o podelama i definicijama integralnih transportnih sistema. U glavama:tri, četiri, pet, šest i sedam naglasak je na konkretnim vidovima integralnih transportnih sistema (drumski, železnički, pomorski, rečni i vazdušni transport). U glavi osam reč je o kontejnerizaciji i lučkim kontejnerskim terminalima, dok su u glavi devet data završna razmatranja i zaključak.
SADRŽAJ
UVOD 2
1. Osnovni pojmovi i zadaci integralnih transportnih sistema 3
1.1. Tendencije razvoja 3
1.2. Ciljevi primene integralnih transportnih sistema 3
1.3. Osnovni uslovi za razvoj integralnih transportnih sistema 4
1.4. Potrebe i načini racionalizacije transportnih procesa 4
1.5. Prednosti integrisanja procesa i operacija u transportu 5
2. Podela i definicije integralnih transportnih sistema 7
2.1. Osnovna podela integralnih transportnih sistema 7
2.2. Defininicije integralnih transportnih sistema 8
2.3. Osnovna podela transportnih tehnologija 8
2.4. Konvencija o multimodalnom transportu 10
3. Karakteristike drumskog transporta 11
3.1. Tehničko-tehnološke karakteristike integralnih transportnih sistema
u drumskom prometu 12
4. Karakteristike železničkog transporta 15
4.1. Tehničko-tehnološke karakteristike integralnih transportnih sistema
u železničkom prometu 16
5. Karakteristike pomorskog transporta 19
5.1. Tehničko-tehnološke karakteristike integralnih transportnih sistema
u pomorskom brodarstvu 20
6. Karakteristike rečnog transporta 24
6.1. Tehničko-tehnološke karakteristike integralnih transportnih sistema
u rečnom brodarstvu 25
7. Karakteristike vazdušnog transporta 28
7.1. Tehničko-tehnološke karakteristike integralnih transportnih sistema
u vazdušnom prometu 30
8. Kontejnerski sistem transporta-KONTEJNERIZACIJA 31
8.1. Pojam, suština i istorijat kontejnerizacije 31
8.2. Tipovi kontejnera 33
8.3. Prednosti i nedostaci kontejnera 37
8.4. Lučki kontejnerski terminali 38
8.5. Kontejnerski promet najvećih evropskih luka 39
9. Zaključak 42
PREGLED KORIŠĆENE LITERATURE 44