derrick
Posting Freak
Poruka: 3,082
Pridružen: Jul 2009
|
Nautički turizam u Crnoj Gori
UVOD
Čovjekove su potrebe brojne i raznovrsne, a uvijek zavise od brojnih faktora i situacija u kojima se čovek nalazi. Ukupnost potreba i njihova hijerarhija, kako ih svaki čovjek osjeća, može se posmatrati i definisati kao skup čovjekovih potreba. U skupu čovjekovih potreba sadržane su i turističke potrebe. “Osećaj pomanjkanja” koji izazivaju turističke potrebe zadovoljava se turističkim dobrima (proizvodima i/ili uslugama). Pojedine vrste potreba, zbog svoje specifičnosti, mogu se posmatrati kao posebnost ili kao posebne grupe potreba. Turističke potrebe, zacelo se izdvajaju u posebnu grupu potreba. Raznolikog su sadržaja i strukture, a zadovoljavaju se dobrima koja omogućuju raznovrsne oblike rekreacije, putovanjem, promjenom boravka na područjima van domicila itd, ali i drugim čovjekovim aktivnostima. U literaturi su zastupljena različita tumačenja nastanka i razvoja potreba. Nije teško uočiti da se čovjekove potrebe razlikuju zavisno od životnog standarda, te njegovog posebnog i ukupnog dosega kulture u kojoj živi, tradicije i vrijednosnog sistema koji ta kultura neguje. Sve to oblikuje čovjekove, a time i turističke potrebe. Prema mišljenju mnogih autora, objašnjenje čovjekovih potreba zahtijeva cjelovit interdisciplinarni pristup. To je s toga, što se u najopštijem određenju, poreklo čovjekovih potreba nalazi u:
• društveno - ekonomskom razvoju, kao posledici nasleđa; naučnih, tehnoloških i uopšte civilizacijskih dostignuća…
• samoj prirodi čovjeka i njegovom odnosu prema okruženju u kome zadovoljava potrebe.
I sistem bioloških potreba nije statičan i jednoznačan u svim ekonomskim i kulturnim uslovima. Stabilnost potreba je prividna. Rastom životnog standarda, kad su životna srijedstva jeftinija ili novčana primanja viša, čovjek kupuje više životnih srijedstava te zadovoljava i druge potrebe. Tako se iskazuju veće i raznovrsnije društvene potrebe. Osim toga, sistem ukupnih društvenih potreba oblikuje se i prema “društvenom statusu” i “imaginaciji” svakog pojedinca. Naučna saznanja o čovjekovim potrebama još su relativno skromna. Nauka o potrebama, odnosno “hreiologija”, nastoji da interdisciplinarnim pristupom objasni fenomene motivacije i ponašanja čovjeka. Sam termin retko se koristi u ekonomskoj literaturi, a nastao je kao složenica od grčke reči chreia - potreba i logos - nauka.
Sadržaj
UVOD 3
1.1 Nautički turizam – perspektiva i trend 4
1.1.1 Definicija pojma turizam i nautički turizam 4
1.1.2 Nautički turizam kao sistem 7
1.1.3 Definisanje modela sistema nautičkog turizma 8
1.2 Prirodna i kulturološka različitost – osnova za razvoj nautičkog turizma 10
1.2.1 Nautički turizam u Crnoj Gori 11
1.2.2 Mediteran -nautička oaza 12
1.2.3 Nautički turizam u medijima 12
1.3 Turistički proizvod u nautičkom turizmu 13
ZAKLJUČAK 15
LITERATURA 16
PORUČITE RAD NA OVOM LINKU >>>
SEMINARSKI
maturski radovi seminarski radovi maturski seminarski maturski rad diplomski seminarski rad diplomski rad lektire maturalna radnja maturalni radovi skripte maturski radovi diplomski radovi izrada radova vesti studenti magistarski maturanti tutorijali referati lektire download citaonica master masteri master rad master radovi radovi seminarske seminarski seminarski rad seminarski radovi kvalitet kvalitetni fakultet fakulteti skola skole skolovanje titula univerzitet magistarski radovi
LAJKUJTE, POZOVITE 5 PRIJATELJA I OSTVARITE POPUST
|
|
10:56 PM |
|