Nacini na doznavanje za podgotvuvanje ili za postoenje na krivicno delo -Macedonian

Nova tema  Odgovori 
Podelite temu sa drugarima: ZARADITE PRODAJOM SVOJIH RADOVA
 
Ocena teme:
  • 0 Glasova - 0 Prosečno
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
 
Autor Poruka
Dzemala Nije na vezi
Posting Freak
*****

Poruka: 8,280
Pridružen: May 2010
Poruka: #1
Nacini na doznavanje za podgotvuvanje ili za postoenje na krivicno delo -Macedonian
Maturski, Seminarski , Maturalni i diplomski radovi iz ekonomije: menadzment, marketing, finansija, elektronskog poslovanja, internet tehnologija, biznis planovi, makroekonomija, mikroekonomija, preduzetnistvo, upravljanje ljudskim resursima, carine i porezi.


Кривичните дела, од аспект на тактиката на откривање на нивното постоење, можат да се поделат во две основни групи:
I. Во првата група се делата чии последици се очигледни, на пр: извршена е диверзија, пронајден е труп на заклан човек, провален е стан.
II. Во втората група се вбројуваат делата за чии постоење воопшто не се знае, па дури и не се сомнева. Последиците или не се очигледни или може да се толкуваат на повеќе начини. На пример: проневера, шпионажа, фалсификат, давање лажни податоци во врска со данокот итн. Сосема е прорпдно некој дела од ист вид да се најдат во двете групи.

Навременето дознавање за постоење или подготвување на кривични дела треба да биде една од најзначајните организациско-тактички задачи на органите за внатрешни работи. Би била голема грешка кога оперативниот работник би се насочил главно на случаите од првата група. Кога органот за внатрешни работи во повеќето случаи би дознавал за кривичните дела од оштетениот или од сведокот, а поретко би ги откривал самостојно, со право би можело да му се забележи дека службата не му е оперативна и динамичка.
Во практиката “свежиот чин” е најредок начин на дознавање на кривично дело. Под тој израз се подразбира кривично дело откриено во моментот на извршување или непосредно потоа. Потоа, дела кај кој извршителот се гони непосредно по извршувањето или е затекнат уште кога ги имал в раце средствата за извршување , други предмети на кривичното дело или траги врз себе така што неговата вина е очигледна. “Свежиот чин” може да биде последица на претераната самодоверба на извршителот, на за него несреќниот стек на околности или на неговата “голема глупост”...


PORUČITE RAD NA OVOM LINKU >>> SEMINARSKI
maturski radovi seminarski radovi maturski seminarski maturski rad diplomski seminarski rad diplomski rad lektire maturalna radnja maturalni radovi skripte maturski radovi diplomski radovi izrada radova vesti studenti magistarski maturanti tutorijali referati lektire download citaonica master masteri master rad master radovi radovi seminarske seminarski seminarski rad seminarski radovi kvalitet kvalitetni fakultet fakulteti skola skole skolovanje titula univerzitet magistarski radovi

LAJKUJTE, POZOVITE 5 PRIJATELJA I OSTVARITE POPUST
04:34 PM
Poseti veb stranicu korisnika Pronađi sve korisnikove poruke Citiraj ovu poruku u odgovoru
Nova tema  Odgovori 


Verovatno povezane teme...
Tema: Autor Odgovora: Pregleda: zadnja poruka
  Diskriminacija zaposlenih na radnom mestu derrick 0 2,548 08-03-2014 01:17 AM
zadnja poruka: derrick
  Formalni uslovi za sklapanje pravosnažnog braka derrick 0 1,550 08-03-2014 01:08 AM
zadnja poruka: derrick
  Unapređenje rada stručnih lica iz oblasti zaštite na radu derrick 0 1,247 06-03-2014 01:05 AM
zadnja poruka: derrick
  Evropski sud za ljudska prava 2 derrick 0 1,573 21-09-2013 01:39 AM
zadnja poruka: derrick
  Krivično-pravo derrick 0 3,820 21-09-2013 01:20 AM
zadnja poruka: derrick

Skoči na forum: