Ako je verovati rezultatima istraživanja, objavljenim u britanskom časopisu Journal of Happiness , žene su osuđene da u zrelijim godinama - budu nesrećne. Istraživači tvrde da žene svoje odraslo životno doba počinju srećnije od muškaraca ali od 48. godine pa nadalje ulaze u "zonu nezadovoljstva i mrzovolje".
Sociolog Anke Planjol sa Univerziteta Kembridž i ekonomista sa američkog Univerziteta Južne Kalifornije, upoređivali su rezultate dva potpuno odvojena istraživanja - jednog koje je sadržalo informacije o aspiracijama i talentu i drugog s podacima o zadovoljstvu i sreći.
Zaključili su da nivo osećanja sreće s početkomu srednjeg životnog doba opada zbog neispunjenih želja i ambicija.
Čini se da su žene u ranom životnom dobu srećne i zadovoljne životom i materijalnim stanjem, dok se muškarci u dvadesetim godinama grčevito bore da ostvare finansijske ciljeve za sebe i svoju porodicu - što ih čini stalno umornim, nezadovoljnim i navodi da se osećaju mizerno.
Međutim, do srednjeg životnog doba muškarci su uglavnom ostvarili svoje finansijske i porodične ciljeve pa ih je to oraspoložilo i učnilo srećnim, dok će žene najčešće početi da se osećaju neostvarenim i nesrećnim.
Samoća ih čini nesrećnim i nezadovoljnim
Autori smatraju da je najvažniji faktor za to što su muškarci, uglavnom, u dvadesetim neoženjeni, dok su žene same u srednjim godinama.
Takođe, brak čini i žene i muškarce srećnim (90 odsto žena i muškaraca se izjasnilo da je želelo brak), što znači da ih samoća zaista čini nesrećnim i nezadovoljnim.
Činjenica je i da će osobe u braku biti u boljoj finansijskoj situaciji. Naravno, sasvim je moguće da bračni život više odgovara muškarcu nego ženi, jer na ženama često stoji celo breme odgovornosti za decu ali i za uspešnu profesionalnu karijeru.
Prilično je zanimljivo da, uprkos činjenici da su istraživači ustanovili da muškarci celog života imaju para koliko i žene, ponekad i više, oni su ipak finansijski manje zadovoljni.
Ovo otkriće povezano je sa ranijim izveštajima da, uprkos činjenice što imaju više para, nove generacije su finansijski nezadovoljnije od prethodnih, siromašnijih.
(FoNet)