Maturski, Seminarski , Maturalni i diplomski radovi iz ekonomije: menadzment, marketing, finansija, elektronskog poslovanja, internet tehnologija, biznis planovi, makroekonomija, mikroekonomija, preduzetnistvo, upravljanje ljudskim resursima, carine i porezi.
Morfološke karakteristike dece prestavljaju osnovu izučavanja bio-psiho-socijalnog statusa čoveka u najširem smislu. Praćenja morfoloških karakteristika dece predmet je više naučnih disciplina. U fizičkoj kulturi morfološke karakteristike i njihovo poznavanje služe pravilnom odabiru i primeni telesnih vežbi, kao i pravilnom određivanju opterećenja u trenažnom procesu i nastavi fizičkog vaspitanja. Morfološke karakteristike dece se u dužem vremenskom periodu menjaju u smislu prvenstveno povećanja longitudinalne dimenzionalnosti. Ova pojava nazvana je akceleracijom rasta i razvoja.
Fizička kultura svakako nije samo vrhunski sport, mada bi se prema pažnji koju sport dobija u svakodnevnom životu reklo da je upravo tako.
U osnovi, ona je predstavljena sa još dva, zdravstveno daleko važnija dela, fizičkim vaspitanjem i rekreacijom.......
Značaj fizičkog vaspitanja
Fizičko vaspitanje predstavlja izuzetno značajno područje sadržaja vaspitne delatnosti. Iako zanimanje za ovo područje sadržaja vaspitnog uticaja na mlade i odrasle postoji odavno, tek u novije vreme fizičko vaspitanje intenzivno zaokuplja pažnju pedagoških teoretičara, odnosno teoretičara sa područja fizičke kulture. U tom smislu ovo područje vaspitne delatnosti se u savremenoj stručnoj literaturi pojavljuje pod različitim nazivima: fizičko vaspitanje, fizičko - zdravstveno vaspitanje, telesno i zdravstveno vaspitanje i sl. Ali, bez obzira na terminološku neujednačenost prisutnu kod savremenih autora iz ove oblasti, njihove interpretacije sadržaja ove problematike potvrđuju da se različiti nazivi mogu shvatiti kao sinonimi. Otvoreno je, međutim, pitanje koji je od ovih termina najprihvatljiviji, odnosno koji je najrasprostranjeniji u literaturi iz područja fizičkog vaspitanja. Naš je utisak da se naziv fizičko vaspitanje najčešće susreće u pedagoškoj literaturi, što nije nimalo slučajno. Taj naziv blizak je terminu telesno vaspitanje, ali po našem mišljenju, nešto više izražava zdravstvenu komponentu fizičkog vaspitanja, koju shodno tome nije potrebno posebno naglašavati u označavanju ovog područja sadržaja vaspitne delatnosti....
Vaspitni zadaci zauzimaju posebno značajno mesto u strukturi zadataka fizičkog vaspitanja. Reč je, u stvari, o tome da se kroz fizičko vaspitanje, njegove sadržaje, sredstva i metode iskazuju višestrani vaspitni uticaji. To, u stvari, znači da programi i oblici fizičkog vaspitanja obezbeđuju širok okvir za razvoj društveno - moralnih, intelektualnih, estetskih i drugih vrednosti i sposobnosti vaspitanika. Tako, se na primer, u procesu fizičkog vaspitanja mogu iznaći brojne mogućnosti i načini da učenici steknu društveno poželjne obrasce ponašanja. Kao značajne indikatore pozitivne socijalizacije, odnosno pozitivnog moralnog ponašanja u fizičkom vaspitanju navodimo - kooperativno ponašanje, fer ponašanje (poštenu igru) sportsko ponašanje, timsku igru, samokontrolu, lojalnost, čestitost i dr. Savremeni autori sa područja fizičkog vaspitanja naglašavaju da pozitivna socijalizacija doprinosi kohezivnosti sportskih grupa i kolektiva, utiče na formiranje pozitivnih stavova i karaktera, kao i to da je u funkciji moralnog razvoja učenika. Posebno se ističe da će potreba za pripadanjem sportskoj grupi ili kolektivu, koja je veoma razvijena na osnovnoškolskom uzrastu i još više na srednjoškolskom, biti lakše zadovoljena ukoliko je novi član kompetentniji u odgovarajućoj sportskoj veštini.....
Sadržaj:
1 Uvod 3
2 Značaj fizičkog vaspitanja 5
3 Morfološke karakteristike učenika mlađih razreda osnovne škole 10
3.1 Pojam morfološke karakteristike 10
3.2 Srednje detinjstvo 13
3.3 Antropometrijske karakteristike u srednjem detinjstvu 14
3.4 Dosadašnja istraživanja na mlađem školskom uzrastu 21
4 Zaključak 22
5 Literatura 22
Popis tabela
Tabela 1. Procentualni iznosi visine tela 16
Tabela 2. Visina i težina zdravog deteta 17
Tabela 3. Frekvencija disanja u jednom minutu 19