Medicinska etika - mk

Nova tema  Odgovori 
Podelite temu sa drugarima: ZARADITE PRODAJOM SVOJIH RADOVA
 
Ocena teme:
  • 0 Glasova - 0 Prosečno
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
 
Autor Poruka
derrick Nije na vezi
Posting Freak
*****

Poruka: 3,096
Pridružen: Jul 2009
Poruka: #1
Medicinska etika - mk
ВОВЕД

ШТО Е ЛЕКАРСКА ЕТИКА?
Разгледај ги следниве медицински случаи, што можеле да се случат во речиси која било земја.
1. Доктор П., искусен и вешт хирург, штотоку привршува со ноќното дежурство во една општинска болница од средна големина. Една млада жена е донесена во болницата од страна на нејзината мајка. Мајката си заминува откако на сестрата за прием и кажува дека мора да се грижи за другите деца. Пациентката вагинално крвави и има големи болки. Доктор П. ја прегледува и заклучува дека имала абортус, спонтан или пак самата го предизвикала. Тој извршува брза дилатација и киретажа, и на сестрата и вели да ја праша жената дали финансиски може да си дозволи да остане во болницата толку колку што е потребно. Доктор Љ. доаѓа како смена на доктор П., кој си заминува дома без да зборува со пациентката.

2. Доктор С. станува се повеќе фрустрирана поради па-циентите кои доаѓаат кај неа пред или по консултациите за истата болест со друг лекар. Според неа. тоа е залуд-но трошење на здравствените средства, но и контра-продуктивно за здравјето на пациентите. Таа одлучува да им каже на пациентите дека ако за истата болка продолжат да одат кај други лекари повеќе нема да ги лекува. Таа има намера да и се обрати на националната лекарска асоцијација со барање таа да лобира кај владата за да се спречи ваквата погрешна намена на средствата.


Kратка содржина

ВОВЕД
ШТО Е ЛЕКАРСКА ЕТИКА?
ЗОШТО ТРЕБА ДА СЕ ИЗУЧУВА ЛЕКАРСКАТА ЕТИКА?
ШТО Е СПЕЦИФИЧНО ЗА МЕДИЦИНАТА?
ШТО Е СПЕЦИФИЧНО ЗА ЛЕКАРСКАТА ЕТИКА?
КОЈ ОДЛУЧУВА ШТО Е ЕТИЧНО?
ДАЛИ ЛЕКАРСКАТА ЕТИКА СЕ МЕНУВА?
ДАЛИ ЛЕКАРСКАТА ЕТИКА Е ПОИНАКВА ВО РАЗЛИЧНИ ЗЕМЈИ?
КАКО СЛА ОДЛУЧУВА ШТО Е ЕТИЧНО?
КАКО ПОЕДИНЦИТЕ ОДЛУЧУВААТ ШТО Е ЕТИЧНО?
ПРЕДИЗВИЦИ ЗА МЕДИЦИНСКИТЕВЛАСТИ
ОДНОСИ СО КОЛЕГИТЕ ЛЕКАРИ, СО НАСТАВНИЦИТЕ И СО СТУДЕНТИТЕ
ПРИЈАВУВАЊЕ НА ОПАСНИ ИЛИ НЕЕТИЧКИ ПОСТАПКИ
ОДНОС СО ДРУГИТЕ ЗДРАВСТВЕНИ РАБОТНИЦИ
СОРАБОТКА
РАЗРЕШУВАЊЕ НА СУДИРИ
ЗАКЛУЧОК
КОРИСТЕНА ЛИТЕРАТУРА


PORUČITE RAD NA OVOM LINKU >>> SEMINARSKI
maturski radovi seminarski radovi maturski seminarski maturski rad diplomski seminarski rad diplomski rad lektire maturalna radnja maturalni radovi skripte maturski radovi diplomski radovi izrada radova vesti studenti magistarski maturanti tutorijali referati lektire download citaonica master masteri master rad master radovi radovi seminarske seminarski seminarski rad seminarski radovi kvalitet kvalitetni fakultet fakulteti skola skole skolovanje titula univerzitet magistarski radovi

LAJKUJTE, POZOVITE 5 PRIJATELJA I OSTVARITE POPUST
09:05 PM
Poseti veb stranicu korisnika Pronađi sve korisnikove poruke Citiraj ovu poruku u odgovoru
Nova tema  Odgovori 


Verovatno povezane teme...
Tema: Autor Odgovora: Pregleda: zadnja poruka
  Hrišćanska medicinska učenja derrick 0 1,332 21-02-2014 12:31 AM
zadnja poruka: derrick
  Odnos medicinska sestra - bolesnik derrick 0 3,445 13-09-2013 08:00 AM
zadnja poruka: derrick
  Individualni i poluindividualni artikulatori - mk derrick 0 1,331 16-01-2013 09:43 PM
zadnja poruka: derrick
  Medicinska rehabilitacija dece sa cerebralnom paralizom derrick 0 1,937 16-01-2013 09:02 PM
zadnja poruka: derrick
  Мандибуларен дисфункциски синдром - mk derrick 0 987 16-01-2013 06:50 PM
zadnja poruka: derrick

Skoči na forum: