Maturski, Seminarski , Maturalni i diplomski radovi iz ekonomije: menadzment, marketing, finansija, elektronskog poslovanja, internet tehnologija, biznis planovi, makroekonomija, mikroekonomija, preduzetnistvo, upravljanje ljudskim resursima, carine i porezi.
Cena barela nafte na berzi u Njujorku opala je pet dolara, sa 70 na 65. Pojeftinjenje se objašnjava lošim stanjem na berzi zbog uticaja budžetske krize u zemljama koje koriste Evro. Sirova nafta je na berzi u Njujorku opala sa 70 na 65 dolara za barel, usled toga što su protesti u Grčkoj ponovo na tržištu pobudili strahovanja u vezi evropske dužničke krize. Zabrinuti zbog uticaja finansijske krize na evropsku tražnju za naftom, investitori strahuju da je na pomolu novi talas svetske ekonomske krize. Na robnoj berzi u Njujorku cena barela crnog zlata bila je u jednom trenutku najniža od kraja jula prošle godine da bi potom neznatno skočila. Cena američke "lake" nafte za terminsku isporuku u junu je na Njujorškoj robnoj berzi pala za 57 centi na 69,30 dolara za barel, nakon što je juče u jednom trenutku tokom trgovanja oslabila na najniži iznos od septembra od 67,90 dolara za barel, prenela je agencija AP. Istovremeno je evropska "brent" nafta za terminsku isporuku u julu na Medjunarodnoj berzi petroleja u Londonu pojeftinila za 81 cent na 72,88 dolara za barel. NIS Petrol o.d. Jugopetrol - NIS Petrol - Jugopetrol ima razgranatu trgovacku mrežu na teritoriji Srbije. Poslovanje Jugopetrola obuhvata trgovinu na veliko i malo naftom, derivatima nafte, prehrambenim proizvodima, mešovitom robom.
Naftni derivati u Srbiji
Za 1000 dinara prošle godine moglo je da se "natoči" 14, a ove samo osam litara goriva. Ipak, treba se setiti da je pretprošle godine za 1000 dinara moglo da se "natoči" isto koliko i danas, kao i da je kurs evra bio 20 odsto niži, što će reći da je gorivo bilo 25 odsto skuplje. Sredinom 2008. godine sirova nafta je bila dvostruko skuplja nego danas, ali je i dolar bio za trećinu jeftiniji. Cena goriva najpre zavisi od berzanske cene sirove nafte, koja, opet, zavisi od svetske ponude i potražnje. Budući da se naftom trguje u dolarima, cena derivata direktno zavisi i od kursa nacionalne valute u odnosu na dolar. Cena goriva zavisi i od akciza i poreza na dodatu vrednost koji se od države do države razlikuju. Na kraju, cene na pumpama u istoj zemlji se razlikuju, u zavisnosti od lokacije prodajnog mesta, od konkurencije, od ponude i potražnje… Uopšte uzev, od lokalnih tržišnih okolnosti.U razvijenim zemljama Evropske unije – Velikoj Britaniji, Francuskoj, Belgiji, Nemačkoj, Italiji, ali i Švedskoj i Norveškoj, gorivo košta isto, ponegde i više nego u vreme kad je cena sirove nafte bila na istorijskom maksimumu. U onim malo manje bogatim zemljama jeftinije je, ali ne drastično, a u onima na začelju je bitno jeftinije. Gorivo u Srbiji danas košta 20 odsto manje nego polovinom pretprošle godine, ali i upola skuplje nego početkom prošle. rema Uredbi o cenama naftnih derivata, maloprodajna cena se izračunava po formuli u kojoj su varijable cena sirove nafte i kurs dolara, konstante akciza i rafinerijska cena prerade, a porez na dodatu vrednost je "fiksno-varijabilan" – fiksnih 18 odsto na varijabilnu osnovicu...
S A D R Ž A J
UVOD 3
1 Naftni derivati u Srbiji 3
2 Monopol NIS-a u odnosu na konkurenciju 5
3 Uticaj privatizacije NIS-a na konkurenciju 7
ZAKLJUČAK 10
LITERATURA 11