Хотел “Палас” се налази у центру Бања Луке. Изграђен је 1933.године. Састоји се из старог и новог дела. Стари део је реновиран и почео је с радом 1999. године.Нови део ће започету изградњу наставити у пролеће идуће године. Са мноштвом нових садржаја хотел би требао остваривати блиставе резултате у пословању.
Предмет овог рада је анализа концепције маркетинг активности, као и анализа оснивања, развоја и пословања хотела “Палас”.
Циљ рада је сагледавање ефеката примене маркетинг концепције у пословању хотела “Палас”.
Задатак дипломског рада је утврђивање значаја маркетинг активности и приказ специфичности елемената маркетинг mix-a хотела “Палас”.
ТУРИЗАМ БАЊА ЛУКЕ
Бања Лука је највећи привредни, образовни, културни и политички град у Републици Српској и други по величини у Босни и Херцеговини. Површина општине Бања Лука износи 1239 км2 а сам град се простире на око 150 км2. Смештена је на 440 46`27``северне географске ширине и 170 11`44`` источе географске дужине. Бања Лука је важна раскрсница друмског и железничког саобраћаја. На 15 км од града је и аеродром Маховљани који Бања Луци омогућава везе са целим светом.
Долином Врабаса Бања Лука је транзитним путем повезана са средњом и југозападном Босном и Далманцијом, а према северу пут води у Панонску низију, на магистралу Загреб-Београд.
Бања Лука је саобраћајно чвориште која омогућава везу Јадранског мора са централном Европом и западних крајева Републике Српске са Србијом и источном Европом. Бања Лука је од Сарајева удаљена 235 км, од Београда 334 км, од Загрба 192 км.
Поред пријатне климе и једне од најлепших река – Врбаса, Бања Лука има и епитет “град зеленила”.
![[Slika: bihn.png]](http://a.imageshack.us/img148/4016/bihn.png)
Kарта 1 – географски положај Бања Луке
Природно-географске основе туризма Бања Луке
Рељеф
Бања Лука лежи на прелазу из динарско-планиског масива у Панонску равницу. У морфолошком погледу ту се смењују алувијалне равни перипанонског простора и брежуљкасти терени. Околне планине средње висине: Мањача 1236м, Лисина 978 м, Родине 910м, Мраковица 806м, резултат су дејства унутрашњих и спољашњих сила, геолошког састава и тектонских покрета. У фази алпске орогенезе дошло је до таложења наслага на основу чега су створени басени у којима је наталожен марински талог. На овом простору се налазе моноге пећине, долине, и брда. Земља околног простора је погодна за узгајање разних култура, од житарица до воћа и поврћа. Преовлађују смеђа, кисела и дубока тла. Највеће обрадиве површине налазе се на простору Лијевча поља и у речној долини Врбаса (Смлатић, 1978).
Бања Лука је смештена у котлини чије је дно јако уравњено.Котлина је са запада и истока окружена терцијарним побрђем и брежуљцима. Основне рељефне карактеристике Бањалучке котлине резултат су ерозивних и акумулационих процеса и геолошко – петрографског састава.
Као последица сложене геолошке грађе контактне зоне између Динарида и панонске зоне, као и постојање више тектонских пукотина различите дубине и правца пружања, Бањалучка котлина са широм околином трусно је подручје, о чему сведоче и чести земљотреси. Земљотрес из 1969 год. узроковао је деформацију земљишта и поремећај режима подземних вода, као и мања клизишта, одроне и пукотине. Неки извори су постали богатији водом док су други сасвим пресушили ( Смлатић, 1978 ).
Оваква рељефна разноликост одликује се високом атрактивношћу, битном за развој туризма.
Обале Врбаса најпосећеније су током лета, одликују се погодним теренима за излете. Јужно од града налази се Бањ брдо одакле се пружа најлепши поглед на Бања Луку.
САДРЖАЈ
УВОД 2
ТУРИЗАМ БАЊА ЛУКЕ 3
Природно-географске основе туризма Бања Луке 4
Рељеф 4
Клима 4
Хидрографија 6
Биогеографија 7
Антропогене основе туризма Бања Луке 8
Историјски развој Бања Луке 8
Археолошко-споменички потенцијал 9
Урбанистичко-архитектонски потенцијал 10
Верски обекти 11
Етнографски туристички потенцијал 12
Туристичке манифестације 12
Мотиви доласка туриста у Бања Луку 13
Материјална основа туризма 14
Хотелијерство Бања Луке 14
Саобраћај као фактор развоја туризма 15
ЛОКАЦИЈА ХОТЕЛА “ПАЛАС” 16
ОСНИВАЊЕ И РАЗВОЈ ХОТЕЛА “ПАЛАС” 18
ФИЗИЧКЕ КАРАКТЕРИСТИКЕ ХОТЕЛА “ПАЛАС” 20
Категоризација 20
Опремљеност 21
Простори намењени гостима хотела 21
Пријемни простор 21
Комуникациони простор 22
Простори за пружање услуга исхране и пића 22
Простор за смештај гостију 23
ОРГАНИЗАЦИЈА И СИСТЕМАТИЗАЦИЈА РАДНИХ
МЕСТА У ХОТЕЛУ “ПАЛАС” 25
ТУРИСТИЧКИ ПРОМЕТ У ХОТЕЛУ “ПАЛАС” 29
МАРКЕТИНГ АКТИВНОСТИ ХОТЕЛА “ПАЛАС” 37
Истраживање туристичког тржишта 37
Туристички производ-услуга у хотелу “Палас” 39
Kвалитет и иновирање туристичког производа 42
Цена 43
Диференцирање цена 44
Промоција 46
Туристичка пропаганда 46
Односи са јавношћу 47
Унапређење продаје 48
Лична продаја 48
Дистрибуција-канали продаје 48
Диференцирање турист. производа и сегментација тржишта 49
ЗАКЉУЧАК 51
ЛИТЕРАТУРА И ИЗВОРИ 52