derrick
Posting Freak
Poruka: 3,082
Pridružen: Jul 2009
|
Kako sukob u zajednici djeluje na protupobunjenicko okružje - hr
UVOD
Carl Von Clausewitz definirao je prirodu rata kao nepromjenjivu koja se sastoji od tri ključna faktora: stanovništva, vojske i vlade. Dok je rat nepromjenjiv, postoje razlike u tome na koji se način ratuje. U konvencionalnom sukobu konflikt se fokusira na poražavanje vojne moći protivnika, preuzimanje kontrole nad teritorijem i utjecajem na ljude uglavnom zastrašivanjem, dok se u nekonvencionalnom ratovanju konflikt fokusira na kontrolu i utjecaj na lokalno stanovništvo. Nekonvencionalno ratovanje je nasilna borba između državnih i nedržavnih čimbenika za legitimitet i utjecaj nad relevantnom populacijom. Subjekti u ovom ratovanju rabe asimetrične pristupe, iako se mogu služiti cijelim spektrom vojnih i drugih kapaciteta.
Pobunjeništvo je oblik nekonvencionalnog ratovanja. Iako je svako pobunjeništvo drukčije i odraz jedinstvenih uvjeta, karakteristika i dinamike zemlje, većina ih ipak ima zajedničke karakteristike. Možemo ga definirati kao unutarnji konflikt koji započinju domaći pokreti za političku, ekonomsku ili društvenu kontrolu nad određenim dijelom zemlje ili zemljom u cijelosti. Pobunjenički pokreti motivirani radikalnim etno-nacionalističkim i vjerskim razlozima, uvjereni u ispravnost svojih ciljeva, uglavnom se okrenu subverziji, nasilju i terorizmu kako bi zaplašili iznimno ranjivo stanovništvo i dobili od njega potporu. Isto tako, pobunjeništvo (insurekcija) se definira kao oružani ustanak protiv konstituirane i legitimne vlasti kada oni koji sudjeluju u istoj nisu priznati kao zaraćena strana. Zaraćena strana je osoba, grupa ljudi, zemlja ili drugi entitet koji se ponaša neprijateljski (poput angažiranja u sukobu) koji u nekim slučajevima mogu biti priznati kao subjekt međunarodnog prava. Nije na odmet napomenuti da distinkcija između ustanka odnosno pobunjeništva nije jasno kodificirana međunarodnim javnim pravom. Nadalje, pobunjeništvo se još naziva i četvrtom generacijom ratovanja (4GW odnosno Fourth Generation Warfare), što je konflikt u kojem su nejasne granice između rata i politike, vojnika i civila. Pojednostavljena definicija uključuje bilo koji rat u kojem jedan od glavnih sudionika nije država, već nasilan nedržavni čimbenik.
Sadržaj
UVOD 3
1 Protupobunjenička (COIN) teorija 4
2 Definicija pobunjeništva i protupobunjeništva 5
2.1 Protupobunjeništvo 6
3 Unutarnji sukobi i protupobunjeništvo: Primjer Afganistan 8
3.1 Obilježja unutarnjih podjela u Afganistanu 8
3.2 Protupobunjenička strategija za Afganistan 13
ZAKLJUČAK 14
LITERATURA 16
PORUČITE RAD NA OVOM LINKU >>>
SEMINARSKI
maturski radovi seminarski radovi maturski seminarski maturski rad diplomski seminarski rad diplomski rad lektire maturalna radnja maturalni radovi skripte maturski radovi diplomski radovi izrada radova vesti studenti magistarski maturanti tutorijali referati lektire download citaonica master masteri master rad master radovi radovi seminarske seminarski seminarski rad seminarski radovi kvalitet kvalitetni fakultet fakulteti skola skole skolovanje titula univerzitet magistarski radovi
LAJKUJTE, POZOVITE 5 PRIJATELJA I OSTVARITE POPUST
|
|
07:52 PM |
|