Maturski, seminarski i diplomski radovi iz marketinga.
Imperativ poslovanja preduzeća – prodati proizvod ili pružiti uslugu u svrhu ostvarenja profita. Međutim, u današnjem vremenu savremene tehnologije, razvijene ekonomije, te rasta kupovne moći potrošaća, mnogobrojnih alternativnih ponuda proizvoda ili usluga, do krajnjeg preduzetničkog cilja – profita, se jako teško dolazi.
S toga, danas poslovati, znači postaviti imperativ preduzeća – upoznati kupca, njegove stvarne potrebe, želje, zahtjeve, očekivanja, probleme, te njegovu kupovnu moć.
Planiranje poslovanja u današnjem turbulentnom poslovnom okruženju, gotovo je uzaludno bez " pogleda u sebe " i " pogleda oko sebe " .
Dakle, imperativ uspješnog poslovanja, je biti upoznat sa samim sobom i svojom okolinom.
Marketin i menadžment polaze od
potreba,želja,zahtjeva,problema,očekivanja,kupovne moći i preferencija potrošača i zaposlenih u preduzeću,te osmišljava preduzetničku viziju budućnosti i poslovnu misiju kao razlog postojanja preduzeća,da bi stekli trajnu lojalnost potrošača,na način da se kreira kultura preduzeća-korporacije sa lojalnim zaposlenicima koji će osmisliti ponudu i trajno pozicionirati kod potrošača stičući njegovu trajnu naklonost na bazi satisfakcije,uz ostvarenje odgovarajućeg profita.
U svom prvom radu, zasnovanom na ideji pružanja ugostiteljskih usluga potencijalnim korisnicima, polazim od istraživanja tržišta za izbor lokacije ugostiteljskog objekta, s ciljem sprovođenja poslovne misije.
Cilj rada:
1. Odrediti na osnovu karakteristika lokacije i istraživanja konkurencije ugostiteljskih objekata, da li odabrana lokacija može podržati koncept novog ugostiteljskog objekta.
2. Odrediti da li neke karakteristike lokacije trebaju biti izmjenjene.
1.OSNOVNI POJMOVI TRŽIŠTA
Tržište predstavlja institucionalno i tehnički oblikovan kontakt između suvjerenih kupaca i
Prodavača,koji na posebno opremljenom prostoru,u određeno vrijeme,nude ili traže određenu vrstu robe od neodređenog partnera u svrhu razmjene za novac po cijeni koja ima tendenciju da se izjednači.
Potencijalno tržište je skup potrošača koji rapolažu odgovarajućim dohodkom-kupovna moć,imaju slobodan pristup određenom tržištu na određenom prostoru,te ispoljavaju određeni interes za ponudu proizvoda ali su za sada kupci proizvoda konkurencije.Ovo tržište predstavlja veličinu tržišta.
Ukupno tržište je skup nepotrošača sa stvarnim ili potencijalnim dohodkom,koji iz bilo kojih razloga nisu do sada postali kupci.
Tražnja je iskazana potražnja za nekim potrošnim dobrom koji se smatra prikladnim za zadovoljenjem neke potrebe,a koja se manifestuje u spremnosti da se za tim dobrom plati određeni novčani iznos.
Ponuda je proizvedena količina proizvoda koju proizvođači nude na tržištu.
Segmentacija tržišta je proces podjele tržišta na manje homogene cjeline ili dijelove tržišta.
PROCES DONOŠENJA PLANSKIH ODLUKA
Proces donošenja planskih odluka predstavlja kontinuelni proces izbora najpovoljnijih ciljeva,politika,strategija,programa i planova.
Politka tržišnog poslovanja je kontinuelna ili trajna planska odluka,kojom se unaprijed preciziraju potrebe,želje,načela,stavovi,shvatanja,principi ili kriteriji.
Strategija je izbor načina ostvarivanja poduzetničke vizije,poslovne misije i ciljeva.
Programiranje tržišnog poslovanja je posebna planska odluka upravnog,operativnog i izvršnog menađmenta koja se odnosi na specifiziranje zadataka koji konkretizuju razvojne,poslovne i marketing ciljeve poslovanja poduzetničkog društva za određeni vremenski period u kojem treba da se ostvare,a obuhvataju sve faktore.sredstva,poslove i radne zadatke koje je potrebno poduzeti za njihovo ostvarivanje.
Planiranje je polazna i osnovna funkcija upravljanja u procesu definisanja ciljeva koje treba ostvariti,utvrđivanju preduslova u kojima će se ti ciljevi realizovati,izboru pravaca djelovanja,sredstava,metoda i tehnika za njihovo ostvarenje.
METODE ZA PRIKUPLJANJE I REGISTROVANJE PODATAKA I INFORMACIJA
Istorijska(komparativna)metoda se sastoji iz istorijskog metoda i metode ispitivanja.
Istorijskom metodom se prikupljaju podatci i informacije iz sekundarnih izvora-podatci o prošlim i sadašnjim stanjima i kretanjima istraživane pojave,na koje se podatke i informacije nadovezuju primarni podaci iz primarnih izvora.
Metoda posmatranja ili opservacija(neposredno posmatranje,koje ne vrši sam posmatrač već preko nekog drugog-anketara,interviju;participativno posmatranje-posmatrač je učesnik posmatrane pojave).
Metoda ispitivanja bazirana na ličnom razgovoru,a izvori su potrošači,kupci,stručnjaci poduzeća,stručnjaci institucija,konkurencija i svih drugih koji mogu dati informacije.
Treba motivisati sagovornika za iskren razgovor.
ANALIZA ODABRANE LOKACIJE
Analiza lokacije bazirana je na informacijama prikupljenim kroz smjernice date u razvoju koncepta novog ugostiteljskog objekta,te na potpunim saznanjima o karakteristikama tržišta i konkurencije.
U ovom slučaju,ciljni tžišni segment se već predviđa,s obzirom na dobijenu ponudu o zakupu ugostiteljskog objekta,odnosno kafića,smještenog u centru grada Novi Tranik,a u čijem krugu se nalaze društvene i obrazovne institucije(zgrada opštine,dom zdravlja,konzulat,zavod za zdravstveno osiguranje).
Dakle,na osnovu ove informacije,predviđam ciljnu grupu potrošača-uposlenika navedenih institucija,te ostalih građana.
Istraživanjem konkurencije na odabranoj lokaciji,dolazim do podatka da se u okruženju predviđenog ugostiteljskog objekta nalaze još dva,a od kojih jedan privlači mlađu populaciju.Treba uzeti u obzir da u gradu,ukupan broj kafića,uključujući i predviđeni,iznosi četrnaest.Ostalih jedanaest,ne predstavljaju prijeteću konkurenciju,jer nisu locirani u centru grada,u kojem se dešavaju sva bitna kretanja i poslovi stanovništva.
ISTRAŽIVANJE BROJA POTENCIJALNIH POTROŠAČA
Do procjene o broju potencijalnih potrošača,odnosno korisnika usluga novog ugostiteljskog objekta,potrebno je otpočeti od ukupnog broja stanovnika opštine Novi Travnik.
Ukupan broj stanovnika opštine~27 000;
Ako pretpostavimo,da u prosjeku jedno domačinstvo čine četiri člana,slijedi podatak:
Ukupan broj domačinstava~6 700;
S obzirom da se radi o lokaciji u gradu,samom centru,bitna je procjena ukupnog broja stanovnika grada,a on iznosi~12 000,a od toga~3000 domačinstava(45%).
Nakon ovih informacija,treba doći i do podataka o privremenom broju stanovnika u gradu,koji čine ljudi iz drugih gradova i okolnih sela,zaposlenih u lokalnim preduzećima i institucijama,trgovačkim putnicima,itd.
Na osnovu dobijenih informacija auto-prevozničkog društva,te bližih institucija u okruženju odabrane lokacije,dolazim do podatka da na ovom području radi oko stotinjak privremenih stanovnika,s obzirom da se radi o malom gradu,a bez jakih privatnih i društvenih preduzeća.
Privremeno stanovništvo grada,okolnih sela čini broj~5 000(25%),ako uzmemo u obzir da ostatak opštine Novi Travnik sačinjava 15 000 stanovnika,a od toga 3 500 domačinstava.Iz čega proizilazi da je:
Prosječan broj stanovnika grada ~70% od ukupnog stanovništva,tj.~17 000.
Sljedeći korak,će biti sproveden na procjenu prosječnog broja kretanja pješaka i vozila po satu,na ovoj lokaciji,u okruženju predviđenog ugostiteljskog objekta,a što je jako bitan podatak.