Maturski, seminarski i diplomski radovi iz informatike.
Logistika predstavlja proces planiranja, sprovođenja i kontrole: nabavke, održavanja, skladištenja, transporta,, informacija i prodaje sa ciljem njihovog poboljšanja.Uvod u logistički menadžment. Preduzeće kao organizacioni sistem logistike. Mesto logistike u organizacionoj strukturi preduzeća. Resursi logistike u raznim oblastima poslovanja.Karakteristike logistike u pojedinim sektorima biznisa i kanalima prometa. Organizacija strukture logistike. Organizacija funkcionisanja logistike. Logistički menadžment. Logiostika kao segment marketinga i komunikacija. Ekonomika logistike.
FUNKCIJE LOGISTIKE:
Logistika nabavke: nabavka i kontinuitet snabdevanja; normativi zaliha; ABC (pareto) analiza u nabavnoj politici; nabavna politika: pribavljanje nabavnih informacija; opredeljivanje; kupaca;izbor nabavnih cena; izbor optimalnih dobavljača; odnosi sa dobavljačima; modeli i sistemi nabavke; nabavne procedure. Logistika skladištenja: skladište kao pufer; ure enje skladišta; pravila skladišnog poslovanja; tehnologija skladištenja; bezskladišno poslovanje (just-in-time,kanban). Logistika zaliha: vrste zaliha; upravljanje zalihama; planiranje zaliha; analiza obrta; inventarisanje. Ambalaža i pakovanje. Logistika spoljnog i unutrašnjeg transporta: transportni
proces; tehnologija unutrašnjeg transporta; transportni problem; kombinovani transport i transportni lanci. Logistika prodaje: sadržaj i činioci uspešne prodaje; logistika kao realizacija prodaje; logistika kao prodajna promocija preduzeća; uređ enje prodajnog i izložbenog prostora.Gubici i zaštita imovine i biznisa: gubici u biznisu; zaštita biznisa.
PROJEKTOVANJE POSLOVNIH PODUHVATA I AKTIVNOSTI U LOGISTICI:
Procena poslovnih zadataka i potreba za logistikom. Projektovanje organizacije logistike.Projektovanje sredstava logistike. Projektovanje kadra logistike. Projektovanje procedura i aktivnosti logistike; mrežni plan logisti
Informacione i komunikacione tehnologije (ICT) su danas odlučujući faktor u poslovnom, socijalnom i kulturnom životu ljudskog društva koje reflektuje holonsku organizaciju. Svet poslovanja je ogromna holonistička mreža organizacija modeliranih kao mreže ugneždene u uge mreže. IT omogućavaju povećanje sposobnosti napredovanja pojedinih organizacija brzim tempom poslovnog razvoja koji prati i pad troškova poslovanja, a komunikacione tehnologije tor i u proizvodnji i u distribuciji i u eksploataciji skoro svakog proizvoda i usluge. S druge strane, novi i osvremenjeni proizvodi i usluge pojačavaju konkurentsku prednost organizacija koje koriste narastajuće moći ICT-a. Međutim, da bi se ostvarile sve prednosti od IT-a, i da bi se iskoristile njene inovativne primene s jedne strane, i s druge strane, da bi se adekvatno procenila uspešnost ulaganja u ICT infrastrukturu, neophodno je efektivno procenjivati odnos dobivenih vrednosti i ulaganja u ICT infrastrukture primenom odgovarajućih metoda. Danas, na samom početku 21. veka, suočeni smo s fascinantnim stanjem koje su uvele nove tehnologije u sva područja ljudskog delovanja. Intenzivan tehnološki razvoj, eksplozija informacija u svim sektorima privređivanja i posebno razvoj informacionih i komunikacionih tehnologija, razvoj novih naučnih disciplina i naučne metodologije, izuzetna dinamika promena u sistemima i njihovom okruženju, nisu mogli mimoići ni područje obrazovanja, permanentno obrazovanje, obuku i usavršavanje zaposlenih. infrastruktura obezbeđuje temelje za bilo koju vrstu primene ICT-a u organizacijama, pa se i procene ulaganja u infrastrukturu rade za duže. Može li sadašnja organizaciona struktura ICT-a zasnovana na zastarelim konceptima Sistema zaautomatsku obradu podataka (SAOP) ili Elektronskog računskog centra (ERC) da zadovolji zahteve novih poslovnih funkcija? Odgovor je sigurno ne! Ugnježdena i pritisnuta unutar finansijske, ekonomske, komercijalne pa negde i pravne funkcije, obrađuje podatke, bez uticija pa ni i informacija, o poslovanju preduzeća. Takva ICT funkcija sigurno, ne samo da ne može da zadovolji nove poslovne zahteve i da primeni nove postulate poslovanja, već polako zamire bez podrške top menadžmenta, okrenutog krupnijim problemima. je ravnopravna i samostalna, kao ostale funkcije: proizvodnja, finansijska, komercijalna itd. Sektor je po organizacionoj strukturi, podeljen na dve funkcije:
Razvoj i projektovanje IS sa: Službom za projektovanje i razvoj i Službom za programiranje i aplikativnu podršku. Sistemska, komunikaciona podrška I održavanje sa: Službom za sistemsku i komunikacionu podršku i Službom za održavanje računarskih sistema. Softversko rešenje je uvedeno i prilagođeno, zajedničkim radom dobavljača i IT kadra u Sektoru, u rešenje po meri za preduzeće.Ovakva podela, sa aspekta softverskih rešenja, se u suštini zasniva na podeli koja postoji ukonvencionalnim ERP rešenjima. Konvencionalni ERP je komercijalni softverski paket koji podržavaintegraciju transakciono-orijentisanih podataka i poslovnih procesa kroz celu organizaciju. Takvo rešenje integriše “unutrašnje” znanje organizacije, bez interakcije - razmene znanja sa spoljnim okruženjem: partnerima, dobavljačima, kupcima itd.
Da bi se obezbedila tehnološka vizija i preimućstvo u razvoju i implementaciji IT inicijativa, neophodno je novu funkcionalnu organizaciju prilagoditi sve većoj ekspanziji interneta i web tehnologija. Potrebno je uočiti značaj primene tih tehnologija uposlovnom okruženju. Transformacija konvencionalnog ERP koncepta na ERP. Značaj unapređenja razvoja i održavanja softverskih procesa, primena standarda iz ICT oblasti zahteva formiranje posebnog tima koji će se time baviti.U vreme ekspanzije zahteva za što raznovrsnijim podacima, sve je potrebnije i dobijanje kvalitetnih informacija. Ovu potrebu treba da zadovolji razvoj informacionih sistema i odgovarajućih sistema za upravljanje podacima. Pre razmatranja značaja informacionih sistema, njihove strukture i vrsta, potrebno je da se upoznamo sa nekim osnovnim pojmovima neophodnim za njihovo razumevanje.
Osnovni pojmovi informacionih sistema
INFORMACIONI SISTEM (IS)
• Model realnog organizacionog sistema u kojem deluje.
• Sistem u kojem su elementi međusobno i sistem kao celina sa okruženjem povezani informacinim tokovima.
INFORMATIKA
• Nauka o informacionim sistemima koja se bavi zakonitostima razvoja i funkcionisanja informacionih sistema.
• Vrsta delatnosti koja pokriva radne zadatke u praktičnoj realizaciji i funkcionisanju informacionih sistema.
SISTEM
• Skup povezanih elemenata koji predstavljaju jasno izdvojenu celinu sa određenim ponašanjem, gde je funkcionisanje svakog elementa podređeno ostvarenju zajedničkih ciljeva.
ELEMENTI SISTEMA
-Podsistemi - komponente koje pripadaju sistemu
-Granica - definiše opseg i domašaj sistema
1.Uvod....…………………………………………………………………..............3
2.Osnovni pojmovi informacionih sistema………………………...........................5
3.Struktura informacionog sistema……………………………………………..….7
4.Značaj informacionih sistema za poslovanje…………………………….............9
5.Metode za procenjivanje ICT ulaganja i korisnih efekata…………………........10
6.Razvoj informacionih sistema……………………………………………...........16
7.Pimena informacionih sistema i tehnologije u poslovnim sistemima…………...17
8.Vrste tehnologije primenjene u poslovanju……………………………………...18
9.Pristupi izučavanju informacionih sistema ………………………………….......18 10.Vrste informacionih sistema prema organizacionim nivoima………………....…19
11. Pristupi razvoju informacionih sistema na primeru softvera………………….....20
12.Principi u razvoju informacionih sistema……………………………………...…24
13.Zaključak………………………………………………………………..………...25 14.Literatura………………………………………………………………...…..........26