Hakerski napadi

Nova tema  Odgovori 
Podelite temu sa drugarima: ZARADITE PRODAJOM SVOJIH RADOVA
 
Ocena teme:
  • 0 Glasova - 0 Prosečno
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
 
Autor Poruka
Dzemala Nije na vezi
Posting Freak
*****

Poruka: 8,277
Pridružen: May 2010
Poruka: #1
Hakerski napadi
Maturski, Seminarski , Maturalni i diplomski radovi iz ekonomije: menadžment, marketing, finansija, elektronskog poslovanja, internet tehnologija, biznis planovi, makroekonomija, mikroekonomija, preduzetništvo, upravljanje ljudskim resursima, carine i porezi.

Историјат и развој на компјутерскиот криминал

За првпат зборот “hack” бил употребен во 1960 година во група за правење на модели на возови на МИТ, во врска со начинот на манипулирање со моделите на возови.
Во 1970 година почнало појавувањето на првите телефонски “криминалци” т.н. phreaks. Тие се занимвале со провала во телефонските централи од каде извршувале бесплатни повици. Најпознат од оваа категорија на криминалец (phreaker) е John Draper (Captain Crunch). Тој е креатор на “blue box” – електронска направа која произведува звуци со одредена бранова должина со кои може да се остваруваат бесплатени телефонски повици. Исто така во оваа категорија спаѓаат и Steven Wozniak и Steve Jobs (основачите на Apple), кои започнуваат сериско производство на вакви направи.
Во 1983 година е снимен филмот “War Games” кој претставува како инспирација за голем број луѓе низ целиот свет, да станат хакери. Истата година била фатена група со име “414” , која во рој од 9 дена, провалила над 60 компјутери меѓу кои спаѓале и компјутерите на “Los Alamos National Labaratory” – фирма која се занимавала со делови за нуклеарно вооружување.

1984 год. се појавува првиот хакерски магазин “2600”
1986 год. бил донесен првиот закон за компјутерски криминал кој бил со многу недостатоци за лица кои се компјутерски криминалци.


Содржина

1.Историјат и развој на компјутерскиот криминал……………………………….3
2. DoS (Denial of Service) напади…………………………………………………....5
3.Вируси и Црви………………………………………………………………………..8
3.1.Worm (Црв)……………………………………………………………………….8
3.2.Trojan Horse (Тројанец)………………………………………………………...9
3.3.Spyware (Програми за шпионирање)………………………………………...9
3.4.Adaware (Рекламни вируси)…………………………………………………...9
4.Sniffer (прислушкувач)……………………………………………………………..12
5.Spoofing attack (Лажно претставување)………………………………………...16
5.1. MAC Spoofing……………………………………………………………………..17
6. Безбедност на мрежи……………………………………………………………..19
7.Firewall (Огнен ѕид)…………………………………………………………………22
8.Заклучок………………………………………………………………………………24

MaturskiRadovi.Net сајт е уште еден напор да ви обезбеди бесплатна, правилното водство кон развојот на вашата индивидуална работа, која може да го симнете само на нашата веб страница ...

Комплетната работа може да се види и / или преземање одапликацијата (а)
Тим http://www.MaturskiRadovi.Net сајт, тимот е мисли на тебе !


Prilog(a)
.pdf  Hakerski napadi.pdf (Veličina: 573.24 kb / Preuzimanja: 453)


PORUČITE RAD NA OVOM LINKU >>> SEMINARSKI
maturski radovi seminarski radovi maturski seminarski maturski rad diplomski seminarski rad diplomski rad lektire maturalna radnja maturalni radovi skripte maturski radovi diplomski radovi izrada radova vesti studenti magistarski maturanti tutorijali referati lektire download citaonica master masteri master rad master radovi radovi seminarske seminarski seminarski rad seminarski radovi kvalitet kvalitetni fakultet fakulteti skola skole skolovanje titula univerzitet magistarski radovi

LAJKUJTE, POZOVITE 5 PRIJATELJA I OSTVARITE POPUST
09:00 PM
Poseti veb stranicu korisnika Pronađi sve korisnikove poruke Citiraj ovu poruku u odgovoru
Nova tema  Odgovori 


Skoči na forum: