Maturski. seminarski i diplomski radovi iz ekonomije: menadzment, marketing, finansija, elektronskog poslovanja, internet tehnologija, biznis planovi, makroekonomija, mikroekonomija, preduzetnistvo, upravljanje ljudskim resursima.
U ovom radu prikazaćemo osnovne probleme sa kojima se suočava General Motors i faktore na koje se obraća pažnja usled razvoja nauke i tehničkog progresa. Naučno- tehnički progres je osnovni faktor privrednog rasta. Problemi kvantifikacije NTP dobro su poznati. Osnovne teškoće u analizama proizilaze iz kompleksnosti procesa NTP koja se ogleda već u nemogućnosti njegove precizne definicije, a u punoj meri dolazi do izražaja u procesu kvantifikacije njegovih efekata. Međutim, zahvaljujući sadašnjem nivou razvijenosti teorijske i metodološke osnove analize, omogućeno je posebno utvrđivanje tih efekata. Još uvek ne postoje jedinstveni pokazatelji i metodi merenja NTP.
Pokazatelji progresa
Za određenje vrste analiza mogu se koristiti razni pokazatelji kao sto su:
Globalna produktivnost
Ovaj pokazatelj izražava zbirni efekat tehničko-tehnoloških usavršavanja i novena u odnosu na uštede u živom i opredmećenom radu. Sam tehničko-tehnološki nivo nekog preduzeća, grane ili privrede sagledava se nivoom u drugim srodnim preduzećima, granama i privredama.
Brzina naučno-tehničkog napretka se utvrđuje posmatranjem rasta (stopa) produktivnosti.
Ovaj pokazatelj ima svoju vrednost ako nema znatnijih razlika u stepenu korišćenja kapaciteta, nivou cena itd.
Brzina i stepen difuzije novih pronalazaka
Ukoliko je širenje novih pronalazaka brže, utoliko je i naučno-tehnički progres brži. U pogledu difuzije novih pronalazaka naša privreda sledi tokove razvijenih zemalja.3.
Proizvodnja i potrošnja električne energije
Za savremeni NTP karakteristična je sve veća i proizvodnja i potrošnja električne energije. Električna energija je jedan od osnovnih uslova povećanja stepena automatizacije i mehanizacije. Brži rast proizvodnje i potrošnje električne energije znači i da je NTP brži.
Hemizacija proizvodnih procesa i privrede
Uzimanje ovog pokazatelja predstavlja značajnu komponentu naučno-tehničke revolucije, što potvrđuje sve veći udeo hemijske industrije u ukupnoj industriji. Ne samo da raste korišćenje hemijskih proizvoda u drugim granama, nego sve šire uvođenje hemije u tehnologiju proizvodnje dovodi do nove organizacije proizvodnog procesa.
Intenzitet investicija i osnovnih sredstava i njihova struktura
U ostvarivanju NTP najveću važnost imaju investicije. Veći obim investicija omogućuje uvođenje nove tehnike , a veće investicije po zaposlenom omogućuju brže tehničko opremanje rada, što je značajan pokazatelj NTP.
Nivo kvalifikacija i kvalifikaciona struktura
Ona grana ili privreda koja ima bolju kvalifikacionu strukturu na višem je tehničkotehnološkom nivou, tako da brže promene u toj strukturi mogu značiti i brži NTP. U korišćenju ovog pokazatelja treba biti oprezan i treba ga koristiti zajedno sa drugim pokazateljima.
Unapređenje istraživačko-razvojne aktivnosti
Rast naučno-istraživačkog progresa može se sagledati i analizom porasta naučnoistraživačke delatnosti. Posebno mesto u analizi ovog pokazatelja treba obezbediti za praćenje broja i kretanja inovacija, kao i brzinu i obim uvođenja novih proizvoda.
Magistralni pravci i vidovi ispoljavanja NTP
Pozitivni aspekti NTP-a. Osnovni pravci savremenih naučno-tehničkih promena se ogledaju u radikalnom inovacionom procesu u eksploziji novih tehnologija u svim oblastima ljudske delatnosti. Posebno se ističu:
• Informatičke tehnologije (mikroelektronika, računari-hardware i software,
telekomunikacije, veštačka inteligencija - kibernetika);
• Robotika i fleksibilne proizvodne tehnologije;
• Tehnologije novih materijala i reciklaža;
• Biotehnologije - genetski inženjering;
• Energetske tehnologije (nekonvencionalni izvori energije: solarna, geotermalna, bioenergija, neutronska - energetska tehnologija budućnosti);
• Laserske tehnologije (primena lasera u proizvodnji, medicini, komunikacijama itd.) koje su rezultat primene naučno-tehničkih dostignuća.
Kada se govori o primeni rezultata NTP, o uticaju NTP na efikasnost razvoja i efektivnost poslovanja preduzeća, misli se na već materijalizovane rezultate ljudskog umnog i naučnog rada koji mogu da se primene u praksi.
Najvažnije posledice NTP koje se odnose na čoveka povezane su sa promenom njegovog
mesta u procesu proizvodnje. Od neposrednog izvršioca proizvodnih operacija, on se sve više pretvara u programera, konstruktora i nadzornika proizvodnih uređaja I tehnoloških procesa.
Gledano u širem – globalnom smislu može se reći da se nalazimo u periodu vrlo brzih naučno-tehničkih promena koje dovode do novih tehnologija, odnosno do novih proizvoda i usluga, kao i daljeg neslućenog širenja njihovog asortimana.
Zahvaljujući naučno - tehničkom progresu, tržišta se karakterišu neuravnoteženošću i diskontinuitetom. Sumpeter definiše naučno-tehnički progres kao proces akumulacije tehnoloških, socijalnih i organizacionih inovacija iniciranih od strane preduzeća. Kao noseći element naučno-tehničkog progresa, inovacioni proces je „mnogogodišnja oluja kreativne destrukcije” koja predstavlja mehanizam rasta i dinamike koja generiše razvoj novih tehnologija, proizvoda i usluga.